Kategórie
Tlačové správy

Staňte sa so svojimi žiakmi boričmi mýtov o opeľovačoch

Živica vám pripravila tematické pexeso.

Živica

Život opeľovačov sprevádza okrem zvýšeného záujmu verejnosti a samospráv aj kopec mýtov a nesprávnych predstáv. Živica sa preto rozhodla ku vzdelávaniu prispieť tvorbou vzdelávacích plagátov a pexesa s mýtmi o opeľovačoch.

„Včely patria na lúku, nie do mesta.“

„Vysoká tráva ohrozuje deti, môžu sa na nej porezať.“

„Hmyz je nebezpečný, všetok štípe a útočí.“

Toto sú príklady názorov, ktorým verí časť populácie, pričom sú nesprávne. Včely, rovnako ako iné opeľovače, nachádzajú stále častejšie vhodné miesto pre život práve v mestách, kde ich neohrozujú pesticídy a zároveň majú počas celej sezóny bohatú ponuku pasty. Vysoká tráva, ktorá nie je kosená na čo najkratšie steblo, prípadne sa udržiava mozaikovým spôsobom kosenia, je pre podporu biodiverzity veľmi prospešná, nakoľko hmyz na svoje štádiá vývoja potrebuje rôzne druhy rastlín v rôznom štádiu rastu. Tak isto pomáha zmenšovať dopady zmeny klímy v podobe sucha a horúčav, nakoľko lepšie udržiava vlahu. Hmyz je dôležitou súčasťou ekosystému, ktorého súčasťou sme aj my ľudia.

„Učitelia, ktorí chcú tieto nesprávne predstavy u svojich žiakov opraviť, si s nimi môžu otvoriť diskusiu prostredníctvom hry pexesa, ktorú nám ilustrovali mladí umelci zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach,“ hovorí za projekt Mestské včely Peter Svitek zo Živice.

Pexeso je spolu s náučnými plagátmi voľne dostupné na stiahnutie ako pdf na stránke Mestske-vcely.sk a Živica ho vo vytlačenej podobe rozposlala aj na 75 vybraných škôl, ktoré v projekte Zelená škola pracujú na téme zeleň a biodiverzita.

Študenti košickej umeleckej školy dostali pred tvorbou vizuálov od Živice ku téme aj školenia a spolu s učiteľmi premenili časť školského dvora na nektarodajnú lúku.

„Na Škole umeleckého priemyslu sa snažíme našich žiakov viesť k tomu, aby vnímali každé zadanie celistvo. Študujú síce výtvarné umenie ale potrebujú rozumieť celkovým súvislostiam a dopadu svojej tvorby. Učíme ich zaujímať sa o svoje okolie, ekológiu, prírodu. So Živicou sme spolupracovali po prvýkrát, a bola to úžasná skúsenosť,“ hovorí pedagogička z Noemi Ráczová.

„V dnešnej dobe umelci čoraz viac využívajú moderné digitálne technológie pri tvorbe, je preto pre nás veľmi dôležité, aby si uvedomovali aj hodnotu tradičnej remeselnej práce, nestratili vzťah k prírode a citlivo pristupovali k svojmu prostrediu. Pracovať na projekte Mestské včely bolo pre nás nádherné prepojenie vedomostí a zručností. Dovolím si tvrdiť, že každý umelec sa inšpiruje prírodou a k tomu je potrebné aby ju poznal a rozumel jej. Projekt Mestské včely pomohol našim žiakom vnímať citlivo prepojenie človeka a prírody,“ dodáva učiteľka.

Prípravu vzdelávacích materiálov pre školy v rámci projektu Mestské včely realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne. Viac informácií o projekte Mestské včely nájdete na Mestske-vcely.sk.

Nadácia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *