Kategórie
Humanizmus

Zbierka #konieczlymsnom pre ohrozené rodiny pokračuje

Pomoc bude potrebovať dvojnásobok rodín ako na jar.

  • Úsmev ako dar pomohol od začiatku pandémie už 1 960 rodinám
  • Počet rodín v núdzi sa oproti jari viac ako zdvojnásobil z 8 000 až na 17 000
  • Zbierku podporila prezidentka a osobnosti verejného života, najnovšie aj profesor Vladimír Krčméry

Občianskemu združeniu Úsmev ako dar sa na jar podarilo v zbierke #konieczlymsnom vyzbierať 34 423,91 eur pre rodiny v hmotnej núdzi, ktoré sa v dôsledku pandémie koronavírusu ocitli na pokraji chudoby a hrozila im nielen strata práce, ale aj strechy nad hlavou a odlúčenie detí od rodičov. Peniaze zo zbierky boli využité na pomoc 784 rodinám. Na východe krajiny a v Nitrianskom kraji išlo najmä o finančnú pomoc pri udržaní si bývania, v ostatných regiónoch najmä na nákup potravín, liekov a hygienických potrieb. Úsmev ako dar však od začiatku pandémie pomohol celkovo už 1 960 rodinám, niektorým opakovane v závislosti od ich potrieb.

Dnes je situácia ešte horšia, a kým na jar bolo ohrozených približne 8 000 slovenských rodín, teraz hrozí, že pre zložitú situáciu nebude schopných pokryť svoje bežné výdavky na život až 17 000 rodín! Ide pritom o najhoršie možné situácie, v ktorých jeden z rodičov stratil pravidelný a často jediný príjem, pričom mimoriadne rizikovou skupinou sú najmä matky – samoživiteľky.

Úsmev ako dar preto opätovne spúšťa zbierku #KoniecZlýmSnom, ktorá pomôže rodinám priamou pomocou ako aj dostupným sociálnym nájomným bývaním, ktoré Úsmev ako dar buduje spolu so združením Oáza – nádej pre nový život. Ľudia sa tak naďalej môžu zapojiť do zbierky na stránke Úsmev ako dar a vyjadriť svoju solidaritu s rodinami v núdzi.

Ako prebieha pomoc pre rodiny ohrozené koronavírusom

Najakútnejší problém, ktorý rodinám pomáha organizácia riešiť je, ako si udržať bývanie. Pomáhajú im s hľadaním novej práce, prípadne s prezamestnaním sa a s financiami, ktoré sú potrebné na nevyhnutné lieky a odborné ošetrenia (napríklad návšteva zubára). Okrem toho vozia členov týchto rodín do zdravotníckych zariadení a na nevyhnutné vyšetrenia k lekárom, robia donášku teplých jedál a, samozrejme, pomáhajú aj s nákupom a doplnením potravín, drogérie a hygienických potrieb.

„Naše pracoviská sú miestom, kde môžu ľudia kedykoľvek prísť a požiadať o akúkoľvek pomoc. Od vypuknutia pandémie na Slovensku organizujeme pre ohrozené rodiny potravinové a hygienické zbierky vo všetkých regiónoch,“ vysvetľuje Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.

„Samozrejmosťou je aj nákup topánok pre deti a úhrada nákladov na internet, aby sa deti z týchto rodín mohli pokojne a svedomito učiť. Nezabúdame ani na našich mladých dospelých z CDR, keďže väčšinou pracujú ako agentúrni zamestnanci a patria taktiež medzi rizikovú skupinu, ktorej hrozí strata práce a bývania. Rodinám v núdzi takisto pomáhame s nákladmi na testovanie na COVID-19, aby mohli byť umiestnené do zariadenia sociálnych služieb a nezostali na ulici.“

Už na jar sa k výzve pripojili mnohé známe slovenské osobnosti Martin Nikodým, Rytmus, Katka Brychtová, Majk Spirit, Lukáš Dóza, Becca_to je ona, Wejka a mnohí ďalší, ako aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá vtedy vyjadrila zbierke podporu.

„Mnohé slovenské rodiny teraz prechádzajú ťažkou skúškou. Na Slovensku je veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s neplánovanými výdavkami, náhlou stratou príjmu a aj samotné náklady na bývanie pre nich predstavujú veľkú záťaž. Zvlášť sa to týka rodín s deťmi. Organizácia Úsmev ako dar je jednou z organizácii, ktoré pravé takýmto rodinám dlhodobo pomáha. Napríklad platbou účtov za bývanie, nákupom potravín, hygienických potrieb alebo liekov. Práve cez takéto organizácie môžete pomôcť rodinám, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii, aby mohli zostať spolu a nestratili strechu nad hlavou,“ vyjadrila sa prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Na solidaritu s rodinami v núdzi vyzýva aj odborník na infektológiu, profesor Vladimír Krčméry:

„Ocitli sme sa v dobe, ktorú pesimisti nazývajú katastrofou a optimisti príležitosťou na solidaritu. Ľudstvo prekonalo množstvo epidémií a pandémií, ostatných 50 rokov sme nad všetkými vyhrali, tak nevidím dôvod, aby sme nevyhrali aj nad touto. Solidarita je to, čo nám priniesla táto doba a čo by som podčiarkol. Teraz budeme mať ozaj viac príležitostí pre solidaritu, aby sme pomohli rodinám, ktoré sú na pokraji ekonomickej krízy. To, čo môžeme urobiť, urobme hneď. Na to, aby sme dali niekomu darček, nemusíme čakať na Vianoce.“

Jednou z tých, ktoré sú na pomoc odkázané, je aj pani Ingrid z Košíc. Prácu by si našla, ale bránia jej v tom zdravotné problémy, ktorých riešenie sa odkladom operácie predlžuje a hrozí, že zostane na ulici aj s dvoma neplnoletými deťmi.

„Požičiam, vrátim, požičiam, vrátim, tak fungujeme. Nemá mi kto pomôcť, nemám ani súrodencov. Pomoc z Úsmevu ako dar sme využili na potraviny. Keby som nemohla bývať tu a mala si platiť sociálny byt, lieky synovi každý mesiac, plus škola a strava, musela by som mať príjem a nie prácu na dohodu. Ja som nežiadala nikdy nič od nikoho, ale keď treba, tak treba, hlavne kvôli deťom, lebo teraz im nemôžem im dať nič. Jednoducho sa nedá. Budem veľmi vďačná každému, kto by mi pomohol. Úprimne, skúsim im to nejako vynahradiť alebo vrátiť,“ vyznala sa pani Ingrid.

Podporte zbierku #konieczlymsnom cez Usmev.Darujme.sk/Pomozme-rodinam-v-nudzi a darujte ohrozeným rodinám to najcennejšie – možnosť zostať spolu.

Úsmev ako dar sa už 38 rokov stará o to, aby deti mohli bezpečne vyrastať v rodinách, ideálne tých vlastných. Vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje systémovú svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania, či domy na polceste pre mladých bez rodinného zázemia, poskytuje opusteným deťom oporné vzťahy, napĺňa ich potreby v oblasti voľného času a osobnostného rozvoja, sieťuje kompetentných odborníkov a podieľa sa na tvorbe legislatívnych noriem. Plnohodnotné a harmonické detstvo v kruhu rodiny je nezastupiteľnou hodnotou ako pre každé dieťa, tak pre celú spoločnosť. Táto hodnota si zaslúži našu ochranu a deti, ktorým ju nemôžu sprostredkovať vlastní rodičia, si zaslúžia našu podporu. Programy spoločnosti Úsmev ako dar vznikli a trvajú práve preto, aby podporu deťom a ich rodinám dlhodobo prinášali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *