Kategórie
Veda

Koľko vajíčok si môže dopriať cukrovkár?

Akú úlohu zohrávajú vajíčka pri regulácii hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou? Koľko vajíčok môže zjesť človek s cukrovkou 2. typu?

Môžu ľudia s cukrovkou 2. typu jesť vajcia?

Nedávny výskum potvrdil, že vajcia sa môžu konzumovať ako súčasť zdravej stravy bez negatívneho vplyvu na cukrovku alebo zdravie srdca a dokonca môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi. Ľudia, ktorí trpia cukrovkou 2. typu, si vajíčka môžu vychutnať bez akýchkoľvek výčitiek.

Koľko vajec môžu zjesť ľudia s cukrovkou 2. typu?

Nedávne štúdie dospeli k záveru, že konzumácia až dvanástich vajec týždenne nemá vplyv na cholesterol, triglyceridy, hladinu glukózy a ani hladinu inzulínu u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Všetky tieto štúdie zahŕňajú vajcia ako súčasť zdravej a výživnej stravy s vyšším obsahom zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín, zdravých tukov, chudých bielkovín a nižším obsahom vysoko spracovaných potravín.

Sacharidy a vajcia

Vajcia majú nízky obsah sacharidov. Porcia dvoch veľkých vajec obsahuje približne iba jeden gram sacharidov. Vajcia navyše obsahujú veľa základných vitamínov a minerálov. Priemerné vajce má pritom iba 80 kalórií. Vo vajciach sa nachádzajú aj antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú znižovať riziko vzniku šedého zákalu a iných očných ochorení.

Vajcia ako vysokokvalitné bielkoviny

Potraviny bohaté na bielkoviny môžu hrať dôležitú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi a zlepšovaní kontroly nad hladinou glukózy. Porcia dvoch veľkých vajec obsahuje 13 gramov vysokokvalitných bielkovín, vďaka čomu sú vajcia vynikajúcou voľbou ako súčasť iných jedál.

Zdravé stravovanie pri cukrovke

U ľudí s cukrovkou 2. typu je jedlo kľúčové. Odborníci odporúčajú diabetikom naplniť ¼ taniera potravinami bohatými na bielkoviny (ako sú napríklad vajcia), ¼ taniera celozrnnými výrobkami a ½ taniera zeleninou a ovocím.

Ľudia s cukrovkou by mali ale absolvovať nutričné poradenstvo u registrovaného dietológa. Neexistuje univerzálna diéta pre všetkých diabetikov. Dietológ zvyčajne vypracuje špeciálny stravovací plán, ktorý je založený na cieľoch liečby a preferenciách každého diabetika.


Zdroj: Novogal.

Autor: Novogal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *