Kategórie
Tlačové správy

Výkonnosť zdravotníckeho sektora zaostáva za trhom

Pre investorov má však silný potenciál.

Across Private Investments

Zdravotnícky sektor v ostatných mesiacoch čelí výzvam, a to aj v dôsledku Trumpovej politiky. Americký index zameraný na zdravotníctvo zaznamenal od začiatku roka záporný výnos na úrovni −5,3 % a zaostáva tak za širším trhom.

Experti však upozorňujú na jeho dlhodobý rastový po­ten­ciál. Do roku 2028 by mala EBITDA tohto odvetvia dosiahnuť 987 miliárd USD, pričom ziskovosť bude pod­po­ro­va­ná technologickými inováciami, de­mo­gra­fic­ký­mi trendmi, ale aj nárastom civilizačných ochorení. Podľa odborníkov z Across Private Investments tak môže byť aktuálny pokles vhodnou príležitosťou pre investorov na vstup do odolného a perspektívneho sektora. Odporúčajú však tiež sledovať regulačné zmeny, makroekonomické trendy a pokrok v technológiách, ktoré môžu mať vplyv na jeho výkonnosť.

Zdravotnícky sektor je jedným z najdynamickejších segmentov globálnej ekonomiky, v ostatnom období však zaostáva za S&P 500. Americký index zameraný na sektor zdravotníctva zaznamenal od začiatku roka záporný výnos na úrovni −5,3 %, zatiaľ čo široký akciový americký index S&P 500 dosiahol zhodnotenie okolo nuly. Za predošlý rok sektor klesol o zhruba 10 %, kým S&P 500 o približne 10 % vzrástol. Na tieto výsledky má silný vplyv aj politika Donalda Trumpa, ktorý chce znížiť ceny liekov na predpis v USA o 30 % až 90 %.

„Tento krok okamžite vyvolal tlak na akcie najväčších farmaceutických spoločností, ktoré stratili 3 % – 6 % hodnoty v európskom obchodovaní. Dôvodom je obava investorov, že zníženie cien liekov v USA, kde far­ma­ce­u­tic­ké firmy generujú až 70 % svojich ziskov, výrazne zníži ich príjmy a marže. Podobný návrh z prvého Trumpovho volebného obdobia však už raz stroskotal na odpor priemyslu a farmaceutické spoločnosti sú aj teraz pripravené brániť sa,“ vysvetľuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Trh pod tlakom regulácií, no za miliardy

V prospech zdravotníckeho sektora však hrá niekoľko kľúčových faktorov, ktoré môžu v najbližších rokoch zvýšiť jeho ziskovosť aj napriek aktuálnym výzvam v podobe politiky Donalda Trumpa. Zdravotná starostlivosť sa stále viac presúva do efektívnejších prostredí, ako sú ambulantné chirurgické centrá a domáca starostlivosť. Technológie a digitalizácia prinášajú úspory a lepší servis pre pacientov. Významnú úlohu zohráva aj rýchlo rastúci trh s generatívnou umelou inteligenciou (AI), pokročilou dátovou analytikou a automatizáciou procesov. V neposlednom rade je to aj starnutie populácie a rast prevalencie chronických a civilizačných ochorení, ktoré zvyšujú dopyt po zdra­vot­níc­kych službách.

„Zdravotnícky sektor má silné fundamenty pre rast a analytici a odborné inštitúcie poskytujú na najbližšie tri roky optimistické výhľady. Podľa McKinsey sa očakáva, že do roku 2028 dosiahne EBITDA tohto sektora 987 miliárd $ s ročnou mierou rastu 7 %. Rast je okrem iného poháňaný aj akceleráciou zdravotníckych technológií a rozrastajúcim sa segmentom špe­cia­li­zo­va­nej farmácie,“ hovorí Dominik Hapl.

Odolný sektor, investori by však mali sledovať aj výkon jednotlivých firiem

Hoci aktuálne čelí zdravotnícky sektor poklesom, odborníci ho považujú za perspektívny pre investorov s dlhším investičným horizontom. Stabilný dopyt po zdravotnej starostlivosti predurčuje jeho ekonomickú odolnosť a technologický pokrok a demografická krivka vytvárajú predpoklady pre zaujímavé zhodnotenie.

„Pre investorov je trh so zdravotnou starostlivosťou atraktívny pre svoju odolnosť voči ekonomickým cyklom. Odporúča sa však sledovať regulačné zmeny, makroekonomické trendy a pokrok v technologických inováciách, ktoré môžu ovplyvniť budúcu výkonnosť sektora. Celkovo je však zdravotnícky sektor charakterizovaný aj rozmanitosťou vo svojom zložení a vo výkonnosti jednotlivých firiem. Spadajú sem biotechnológie, farmaceutické spoločnosti, zdravotnícke služby či zdravotnícke technológie. Investori by preto mali dôkladne analyzovať aj jednotlivé segmenty, ale aj konkrétne spoločnosti, aby identifikovali potenciálne príležitosti a riziká. V prí­pa­de, ak nejde o skúsených investorov, je vhodné sa poradiť o budúcej investícii s odborníkom,“ dodáva Andrej Rajčány, Chief Investments Officer Across Private Investments.


Autorka: Anna Vojteková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *