Obsahuje veľké množstvo konkrétnych návrhov.
Máločo je pre fungovanie Slovenska dôležitejšie, ako je naše členstvo v Európskej únii a v NATO, bez toho by sme boli len čiernou dierou Európy. Pre Slovensko je členstvo skutočne prospešné. Začiatkom júna nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu, pričom si treba uvedomiť, že právo voliť europoslancov je výsadou. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnes predstavila volebný program, ktorý je, ako je už zvykom, plný konkrétnych návrhov.
Podľa lídra kandidátky Richarda Sulíka má EÚ chyby, no keď sa napravia, dajú sa robiť veľké veci.
„Hoci je Slovensko malá krajina, nemusí byť len pasívnym prvkom v úzadí. Naopak, aj slovenskí europoslanci dokážu aktívne tvoriť politiku EÚ a prinášať zlepšenia. Presne túto rolu bude zohrávať v europarlamente SaS,“ povedal s tým, že to dokazuje aj naše doterajšie pôsobenie v EP.
Či už je to pôsobenie aktuálneho poslanca Eugena Jurzycu alebo pôsobenie Richarda Sulíka v rokoch 2014 až 2019.
„Rozhodovali sme o množstve vecí, vždy sme správne hlasovali. Každý jeden hlas má totiž váhu, aj keď sa to tak nemusí zdať. Vo všetkých dôležitých hlasovaniach hlasoval Eugen Jurzyca na základe objektívnych analýz, v súlade so záujmami slovenskej ekonomiky, slovenských občanov a v konečnom dôsledku aj Európskej únie. Toto sa nedá konštatovať o väčšine ostatných slovenských europoslancov,“ dodal Richard Sulík a menoval napríklad hlasovania proti jadru či za zákaz spaľovacích motorov.
Náš program je podľa jeho slov jasnou a silnou orientáciou, aby ľudia vedeli, ako sa v konkrétnych situáciách zachováme, ako budeme hlasovať a aký bude náš postoj.
„My slovo držíme,“ dodal.
Naším cieľom je, aby sa na Slovensku žilo lepšie, rovnako ako to chcú všetci ostatní.
„Rozdiel medzi nami a nimi je však ten, že my máme konkrétne technické riešenia. Mnohí ľudia majú pocit, že eurovoľby sa ich netýkajú. No to je omyl,“ povedala jedna z kandidátok Janka Bittó Cigániková.
Spomenula napríklad nedostupnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku pre nedostatok zdravotných sestier, pretože majú úplne iné podmienky štúdia ako lekári.
„Pravidlá vieme meniť len v Európskej únii, pričom vďaka konkrétnym zmenám vieme mať na slovenskom trhu viac sestier,“ vysvetlila.
Problémom je podľa nej aj nedostupnosť liekov. Práve teraz sa podľa nej na úrovni Európskej komisie rieši smernica, ktorá komplikuje život výrobcom inovatívnych liekov, čomu sa aktuálne nevenuje v europarlamente absolútne nikto, lenže riešiť to treba.
„Rovnako sa budem zasadzovať za férové podmienky a férové príležitosti pre ženy, či za dostatok miest v škôlkach,“ dodala Janka Bittó Cigániková.
Ďalší problém, ktorý nevieme vyriešiť na úrovni Slovenska, je stav verejných financií a ich udržateľnosť.
„Máme ťažké časy, pre klimatickú krízu budú ešte ťažšie. Polovica únie je v tomto smere v serióznych problémoch, preto prichádzame s programom s konkrétnymi opatreniami na zlepšenie tohto stavu,“ vysvetlil súčasný europoslanec a kandidát Eugen Jurzyca.
Čím skôr budeme podľa neho pracovať na opatreniach zvyšujúcich hospodársky rast, tým menšie budú opatrenia spojené s konsolidáciou.
Ďalší kandidát Ján Oravec upozornil na to, že aby bolo Slovensko úspešné, musí byť úspešná aj Európska únia. Ekonomický význam únie vo svete podľa jeho slov dlhodobo klesá.
„Firmy sa dozvedajú stále o nových reguláciách, ktoré nás majú dostať do vysnívanej budúcnosti. No tie majú taký efekt, že sa zvyšujú náklady na podnikanie až do takej miery, že to je otázka ich prežitia,“ povedal.
Podľa jeho slov sú potrebné zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia a konkurencieschopnosti firiem.
„Menej regulácie a viac trhu,“ uviedol s tým, že na to máme konkrétne návrhy a riešenia.
„Je v našom záujme, aby bola EÚ úspešným projektom, a k tomu treba podnikať adekvátne kroky,“ dodal Ján Oravec.
Podľa kandidátky Vladimíry Marcinkovej je kľúčové, aby bola EÚ konkurencieschopná, aby dokázala súťažiť s ďalšími veľmocami, a aby sa dokázala postarať o jej občanov.
„Kľúčovou témou je bezpečnosť v Európe. Za našimi hranicami je vojna, pričom nepriateľ hľadá rôzne spôsoby, ako oslabiť úniu zvnútra, pričom to robí aj cez politikov, ktorí nechránia záujmy ich krajiny. Aj niektorí kandidáti do europarlamentu majú blízko k Rusku. Musíme sa snažiť o to, aby sme pred takýmito ľuďmi Európsku úniu uchránili,“ povedala Vladimíra Marcinková.
Všetci kandidáti SaS sa budú podľa jej slov usilovať o to, aby bola EÚ silná a jednotná, aby bola stále projektom mieru, aby hájila naše záujmy.
„Je dôležité, aby boli v europarlamente ľudia, ktorí toto nielen sľubujú, ale vedia to aj garantovať,“ povedala.
Jej cieľom je bojovať za práva detí, čo však nie je len sľubom, keďže v domácej politike má za sebou množstvo konkrétnych výsledkov.
Príloha: Celý volebný program SaS do volieb do Európskeho parlamentu.
Pozri: Strana Sloboda a Solidarita predstavuje kandidátku do eurovolieb.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.