Kategórie
Humanizmus

Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou

Z blogu hnutia brajtov (the Brights movement).

Woman writing in the agenda
Ilustračné foto. (Woman writing in the agenda.)

Rada by som začala tento nový blog opisom svojej osoby. Myslím si však, že vás zaujíma, čo som za racionálnu ženu a čo vám viem povedať. Čo by bolo lepšie ako pristúpiť priamo k veci?

Máte rovnaký postoj ako ja, ktorá nepozná pojem nadprirodzena a pýtate sa, ako sa dajú naše názory šíriť a ako by mohli pôsobiť na iných ľudí? Nie je to ťažké. Môžete začať doma, kde máte k dispozícii ľudí, tímy a zdroje. Pripojte sa ku mne (kliknutím na RSS sa dostanete na moje stránky) a uvidíte, ako hľadáme spôsob uľahčiť lepší a racionálnejší svet.

„Pripomínam: Správanie racionálnej ženy sa nelíši od správania racionélneho muža, takže nech ste akéhokoľvek pohlavia, cíťte sa slobodným čítať, šíriť ďalej a zúčastniť sa diskusie.“

Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou (alebo mužom)

  1. Dajte si pozor na reč. Kde len je to možné, používajte nesexistické výrazy ako mail carrier and fire fighter (poštár a hasič) – platí len v angličtine, kde v týchto prekladoch niet rozdielu medzi mužským a ženským rodom. (Pozri stránku Nonsexist language.)
  2. Nevytvárajte stereotypy a nepregeneralizujte. Keď delíte ľudí na skupiny, vynechávate ich jedinečné osobitnosti, ktoré nás robia ľudskými. Vyhýbajte sa väzbe „Muži sú…“, pokiaľ to neukončíte s „…pohlavím, ktoré produkuje spermie.“ (Platí len v angličtine, kde „men“ znamená aj muži, aj ľudia.)
  3. Keď rozhodujete o osudoch druhých, opierajte sa o poznanie, nie emócie. Keď ste členom poroty, keď hlasujete, keď blogujete, uvedomte si, že vaša prvá reakcia môže byť elementárna emócia, napríklad hnev, strach alebo ľútosť. Zamyslite sa nad týmito pocitmi a prekonajte ich.
  4. Veľmi si rozvážte, či mať dieťa alebo koľko ich mať. Celý ich a váš život závisí od tohto rozhodnutia a nemal by byť nikdy „náhodný“. (Pozri blog Susan Newmanovej Singletons.)
  5. Vo svojich intímnych vzťahoch pestujte dobrú vôľu a robte to aj pri stykoch s cudzími ľuďmi. Vaši priatelia a milenci to zvyčajne myslia dobre. Ak tomu neveríte, dostávate sa do biednej situácie. Ručím za účinnosť tohto postoja po svojom druhom manželstve, ktoré trvalo takmer tridsať rokov.
  6. Obohacujte prostredie svojich detí hovormi s nimi a odpoveďami na ich otázky zodpovedne ich veku. To sa nenahradí darmi hračiek.
  7. Cvičte si myseľ čítaním iných názorov. Študujte bežné a kontroverzné filozofické názory, podložené vedou a výskumom, napríklad postoj Petra Singera proti jedeniu mäsa a jeho iné názory. (Pozri článok Affluence Today.)
  8. Nájdite si svoj spôsob byť kreatívnym. Tvorivosť a predstavivosť nie sú nijako nepriateľské voči racionalite. (Pozri môj ďalší blog Creating in Flow.)

A teraz vám položím otázku: Ktoré bolo najkontroverznejšie stanovisko, ktoré ste zaujali – hoci doteraz možno len v hlave – ako sebavedomý brajt (alebo ateista, sekulárny humanista alebo mysliteľ iného nie hlavného prúdu v spoločnosti)?


Autorka: Susan K. Perryová, Ph.D.

Susan K. Perryová, Ph.D. je spisovateľka a sociálna psychologička z Los Angeles v USA. Veľa sa o nej dozviete návštevou stránky Psychology Today (Psychológia dnes). Má blog u brajtov pod názvom BloggingBrights: A Rational Woman. Priamy odkaz na prevzatý článok: 8 Ways to Be a Rational Woman, 8. 12. 2012.

Článok bol pôvodne uverejnený 9. 12. 2012.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *