Kategórie
Tlačové správy

Ako začleniť ukrajinské deti do slovenskej školy? Poradia odborníci

Hneď v prvý týždeň vojny napísali zástupcovia Komenského inštitútu a ocenenia Učiteľ Slovenska partnerskej organizácii, ktorá organizuje národnú učiteľskú cenu Global teacher prize na Ukrajine.

Ako začleniť ukrajinské deti do slovenskej školy? Poradia odborníci

„Chceli sme im vyjadriť podporu a zistiť, či nepotrebujú ukrajinskí učitelia pomoc,“ hovorí Zuzana Labašová z Komenského inštitútu.

Ukrajinským učiteľom, rovnako ako ich žiakom sa zo dňa na deň obrátil život hore nohami a tak toto gesto veľmi ocenili. Učiteľská organizácia Global Teacher Prize Ukraine ďakuje slovenským učiteľom za podporu.

„Vaša podpora je pre komunitu ukrajinských učiteľov v tejto dobe veľmi žiadaná. Prosíme vás, posielajte nám slová nádeje, motivácie, podpory a viery v Ukrajinu. Aj vďaka vám naši učitelia nestratia nádej, vrátia sa do svojich miest, opäť vybudujú svoje školy a deti už nebudú musieť počúvať zvuky sirén, bômb a výbuchov,“ odpísala Mariia Baior z Global Teacher Prize Ukraine a priložila fotografie zbombardovanej školy č. 134 v Charkove.

V reakcii na túto prosbu vyzval Komenského inštitút učiteľov na Slovensku, aby podporili ukrajinských kolegov. Tí posielali desiatky povzbudivých správ, ktoré následne putovali ukrajinskej organizácii. Vo videu zareagovala na túto výzvu aj Iveta Barková, laureátka ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 a víťazka ceny verejnosti 2018 Noemi Ráczová, ktorá hovorí:

„Nelson Mandela raz povedal, že vzdelanie je najsilnejšia zbraň, ktorou môžeme zmeniť svet. Keď učíte, tvoríte. Tvoríte hrdinov, ktorí môžu zmeniť svet, hrdinov, ktorí dokážu jasne premýšľať a do budúcnosti pozerajú s nádejou. Stojím pri vás.“

Odkaz od slovenských učiteľov mal dodnes na sociálnych sieťach Global Teacher Prize Ukraine vyše 11 tisíc pozretí.

Vzhľadom na vzniknutú situáciu ponúka Komenského inštitút v spolupráci so vzdelávacím expertom Jurajom Hipšom sériu bezplatných webinárov, ktoré ponúkajú učiteľom aj rodičom odpovede na viaceré aktuálne otázky.

V stredu 23. 3. 2022 bude v nadväznosti na doterajšie aktivity ďalší zo série webinárov s názvom Ukrajinské deti na slovenskej škole. Určený je pre všetkých učiteľov, riaditeľky, školské psychologičky aj pedagogických asistentov. Nájdu odpovede napríklad na to:

  • Ako sa pripraviť na príchod nového žiaka,
  • Ako sa tieto deti cítia, čo prežívajú a ako sa budú pravdepodobne správať v ďalšom období,
  • Akú psychologickú a pedagogickú podporu je vhodné poskytnúť,
  • Čo sú dôležité prvé kroky pri začleňovaní,
  • Ako zvládnuť jazykovú bariéru.

Hosťami webináru bude sociologička a riaditeľka CVEK Elena G. Kriglerová, psychologička Zuzana Labašová a riaditeľ Spojenej školy T. Ševčenka Igor Andrejčák.

Webinárom bude sprevádzať odborník na vzdelávanie Juraj Hipš. Počas webináru bude možné klásť hosťom otázky. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.


O Komenského inštitúte

Komenského inštitút dlhodobo vytvára inšpiratívny priestor pre rozvoj pedagogických lídrov Slovenska – riaditeľov a zástupcov, učiteľov základných a stredných škôl i budúcich pedagógov. Poukazuje na výzvy, ktorým čelí slovenské školstvo a prostredníctvom príkladov realizovaných priamo pedagógmi ukazuje možné cesty ich postupného prekonania.

Komenského inštitút prináša učiteľom možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti potrebné k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite. Pozitívnymi príkladmi ukazujú, ako je možné školstvo postupne reformovať zdola.

Komenského inštitútu realizuje aj Ocenenie Učiteľ Slovenska ako súčasť medzinárodnej iniciatívy Global Teacher Prize, ktorá vznikla aj preto, aby sa zvýšilo povedomie o dôležitosti profesie pedagógov. Záštitu nad ocenením Učiteľ Slovenska prebrala prezidentka Zuzana Čaputová.

Komenského inštitút realizuje mimovládna nezisková organizácia Živica, ktorá inšpiruje k zmene. Venuje sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúka priestor na hľadanie seba samého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *