Kategórie
Tlačové správy

Prvé postrehy z krajiny vo vojne

Nič z toho nie je prekvapivé. Ale predsa je to úplne iné, keď to počujete priamo od ukrajinských ministrov, poslancov či vojakov, na ukrajinskej pôde vo Ľvove.

Michal Šimečka vo Ľvove (Ukrajina)
Michal Šimečka vo Ľvove.
  1. Ukrajinky a Ukrajinci sú odhodlaní zvíťaziť. Vidia, že v pozemných operáciách sa dokážu efektívne brániť, a nepustia meter svojho územia, pokiaľ to nie je taktický ústup. Sú pripravení na dlhý boj. Je to pre nich zápas slobody proti diktatúre, dobra proti zlu, ktorý vedú za celú Európu.
  2. Otázka je, ako veľmi budú musieť za obranu slobody trpieť. Najväčšie problémy pre nich predstavujú raketové útoky, bombardovanie a vôbec vojnové zločiny, ktoré je Putin pripravený páchať. Cítia podporu od nás, ale majú odôvodnenú obavu, že to nebude stačiť, aby z Ukrajiny ruská armáda a hrdlorezi nespravili druhú Sýriu.
  3. Úplne prakticky – od nás ako EÚ a NATO potrebujú najviac obranu proti ruským útokom zo vzduchu: aby boli schopní „zavrieť“ svoje nebo sami. To znamená najmä protilietadlové a protiraketové systémy, a samozrejme stíhačky.
  4. Čím ďalej, tým naliehavejšia je otázka nedostatku potravín, pitnej vody a liekov, čo bude kľúčové vzhľadom na ruskú stratégiu obliehania veľkých miest. Producentské a logistické reťaze sú narušené a pomoc od nás je kľúčová.
  5. A samozrejme, chcú vidieť silnejší tlak na Rusko: odpojenie všetkých ruských bánk od Swiftu, a odstrihnutie našich ekonomík od ruského plynu a ropy, z ktorých Putin platí svoje vražedné zbrane. Ukrajinci dobre chápu, že nám to môže spôsobiť menšie pohodlie a vyššie náklady. Nebude to však ani percento toho „diskomfortu“, ktorý zažívajú oni uprostred rozbombardovaných nemocníc a škôl, rozbitých rodín, zabitých najbližších. A veľmi správne zdôrazňujú jednu vec – ak Putin dobyje Ukrajinu, nezastaví sa, a na rade budeme my.

Pozri: Michal Šimečka, podpredseda Európskeho parlamentu (PS, RE).

Foto: Ľvov, Ukrajina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *