Kategórie
Tlačové správy

Najlepší projekt Zelených oáz 2020

Množstvo zelene vysadenej v lokalite, výstavba krásnej drevenej vyhliadky, počet podieľajúcich sa dobrovoľníkov i zainteresovaných organizácii a očarujúca scenéria Muránskej planiny. To robí z projektu Terénneho informačného strediska v Muránskej Planine v sedle Burda najlepší projekt programu Zelené oázy v roku 2020.

Západná časť Národného parku Muránska planina – Fabova hoľa a sedlo Burda je miesto, kde v roku 2015 znovu vzniklo unikátne Terénne informačné stredisko NP Muránska planina. Vďaka tohoročnému úspešnému projektu v programe Zelené oázy mohli dobrovoľníci realizovať viaceré úpravy zelene v okolí a tiež postaviť novú turistickú vyhliadku, a to aj vďaka úzkej spolupráci s Národným parkom Muránska planina, Mestskými lesmi Tisovec, lesníkmi z Lesnej správy Závadka nad Hronom i študentmi Gymnázia Tisovec a rodinami z priľahlých obcí.

„Dobrovoľníci vysadili spolu 150 odrastkov Smrekovca opadavého a Jarabiny vtáčej. Stromčeky boli ošetrené proti ohryzu zverou a vytĺkaním parožím pletivom, ktoré sa v budúcnosti po odrastení stromov bude môcť použiť na iné sadenice. Bola tiež vybudovaná vyhliadková drevená terasa s panoramatickým výhľadom na Muránsku planinu, Nízke Tatry a Klenovský Vepor. Toto nemalé úsilie stálo dobrovoľníkov takmer 470 odpracovaných hodín,“ približuje Milan Hronec, ktorý je programovým manažérom programu Zelené oázy už 14 rokov.

Úctyhodný výkon a nádherný výsledok práce dobrovoľníkov a zainteresovaných organizácií bol verejnosti predstavený 19. septembra 2020. OZ Burda získalo ocenenie Top projekt 2020 a finančnú odmenu v hodnote 1 000 eur tentoraz online na sociálnych sieťach Nadácie Ekopolis v piatok 18. decembra.

„Výborne zrealizovanému projektu OZ Nová Burda srdečne gratulujeme a držíme palce do ďalších rokov turistických sezón. Aj naďalej fandíme všetkým nadšencom, ktorí venujú svoj čas na zmysluplné zveľaďovanie našej krajiny a miest, ktoré stojí za to navštíviť a spoznať. V ďalšom vyhlásenom, už 15. ročníku Zelených oáz sa chceme zamerať na výsadbu zelene a starostlivosť o ňu pod heslom ‚Sadíme budúcnosť‘,“ uzatvára Milan Hronec.

Foto:

Chata Burda

Video:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *