Kategórie
Tlačové správy

Na oblohe sa objaví vzácna „Vianočná hviezda“ prvýkrát za 800 rokov

Astronómovia sa pripravujú na veľkú udalosť. Tesne pred Vianocami sa na oblohe objaví tzv. „Vianočná hviezda“, ktorá sa naposledy vyskytla pred 800 rokmi.

Pár dní pred Vianocami sa na nočnej oblohe objaví veľmi jasný objekt, ktorý astronómovia nazvali „Vianočnou hviezdou“, pretože sa objavuje pred najväčšími sviatkami v roku. Vzácny jav na oblohe však nie je hviezda, ale spojenie Saturnu a Jupitera – dvoch najväčších planét slnečnej sústavy.

Zo Zeme budú tieto dve planéty tak blízko pri sebe, že sa budú javiť ako jeden jasný objekt, ktorý sa na oblohe „spojí“ do jedného bodu.

Toto vzácne spojenie Saturnu a Jupitera nastane 21. decembra.

V tento deň budú planéty na nočnej oblohe tak blízko seba, že to je z astronomického hľadiska veľká vzácnosť. Naposledy boli tieto dve planéty takto blízko v roku 1226, čo je takmer 800 rokov.

Keď sa planéty spoja na nočnej oblohe do jedného jasného bodu, astronómovia nazývajú tento jav Veľké spojenie.

Dvojica planét sa objavuje na oblohe vedľa seba priemerne každých 20 rokov, ale len výnimočne sú tak blízko seba, ako to bude práve 21. decembra.

„Vianočnú hviezdu“ bude na oblohe v tento deň ľahké spoznať, pretože okrem Mesiaca to bude najjasnejší objekt na oblohe.

Nenechajte si preto ujsť túto vzácnosť. Je možné ju vidieť len raz za život.

Zdroj: www.imeteo.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *