Kategórie
Tlačové správy

Dub z Malej Pešti stromom roka 2020

Až 24 839 hlasov rozhodlo o finálnom rebríčku v tohoročnej ankete Strom roka 2020. Víťazom sa stal prastarý Dub z Drnavy s 5 246 hlasmi, ktorý bude na jar reprezentovať Slovensko v európskej súťaži stromov.

Na druhom mieste s počtom hlasov 3 191 sa ocitla Lipa veľkolistá zo Štitár, ktorá stojí pri kostolíku sv. Imricha. Tesné tretie miesto zaslúžene patrí Lipe malolistej z oravskej obce Zákamenné, pričom tá získala 3 105 hlasov. Na víťazov čakajú aj tento rok ceny v hodnote 300 eur na odborné dendrologické posudky a ošetrenia, či úpravu okolia od ISA Slovensko.

„Celý priebeh ankety, ako aj vyhlasovanie výsledkov bolo tento rok poznačené protipandemickými opatreniami. Výsledky sme oficiálne oznámili online a opäť sme oceňovali nielen stromy, ale aj víťazné školy. Našim priaznivcom sme sa tak aspoň v skratke snažili priblížiť všetko, čo sa počas ankety napriek obmedzeniam podarilo uskutočniť,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis, ktorá anketu organizuje.

Pekným príkladom je výsadba rodovej aleje v Kopčanoch, ktorou anketa oslávila svoje 18. narodeniny.

V rámci ankety už po štvrtýkrát organizátori vyhlásili aj súťaž v zbieraní hlasov pre školy.

„Tento rok by sme chceli pogratulovať štyrom víťazným školám, ktoré získavajú výsadbový materiál v hodnote spolu až 600 eur na úpravu svojich školských areálov od Záhradníctva ABIES. Ide o Základnú školu Moskovská z Banskej Bystrice, Základnú školu J. Fándlyho zo Serede, Základnú školu Karpatská zo Žiliny. Základnú školu A. Bagara z Trenčianskych Teplíc sme ocenili v novej, samostatnej kategórii, kde nerozhodoval počet hlasov, ale ich chuť zapojiť sa do hlasovania,“ približuje Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

„Už tradične máme pripravené výhry vo forme knižných poukážok od kníhkupectva Artforum pre troch nominujúcich a troch hlasujúcich a malých darčekov sa dočkajú aj víťazi zo sprievodnej súťaže TOUR de Strom,“ uzatvára Ragalová.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej sa anketa konala už po osemnástykrát. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum, záhradníctvo ABIES a Terrabike. Patrónom ankety je už deviaty rok spevák Peter Lipa. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Výsledky ankety Strom roka 2020

Rebríček umiestnenia

1. miesto1.Dub letný, Drnava5 246
2. miesto2.Lipa veľkolistá, Štitáre3 191
3. miesto12.Lipa malolistá, Zákamenné3 105
4. miesto3.Maklura pomarančová, Abrahám2 228
5. miesto10.Lipa veľkolistá, Bytča2 047
6. miesto9.Lipa malolistá, Sobotište1 644
7. miesto4.Dub letný, Dolná Strehová1 572
8. miesto7.Lipa veľkolistá, Malacky1 498
9. miesto5.Platan javorolistý, Trenčianske Teplice1 301
10. miesto11.Hruška obyčajná, Laclavá1 126
11. miesto6.Borovica čierna, Kapušany1 049
12. miesto8.Dub letný, Belža832
    
  Spolu:24 839

Príbehy víťazných stromov:

1. miesto Dub letný z Drnavy
Druh: Dub letný
Latinský názov: Quercus robur
Vek: 700 rokov
Obvod: 528 cm
Výška: 14 m
Lokalita: Drnava, okres Rožňava, Košický kraj

Prastarý dub z Malej Pešti
Prastarý dub sa nachádza pri bývalom areáli slávnych Drnavských železiarní grófa Andrássyho. Práve tu sa v 40-tych rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely slávneho Reťazového mosta „Lánchíd“ v Budapešti, za čo si obec vyslúžila prezývku „Kis Pest – Malá Pešť“. Dnes je tento krásny strom jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy, ktorý obcou prechádza a vracia návštevníkov do slávnych dôb baníctva. Dub patrí k neodmysliteľným symbolom už niekoľko generácií – stojí na starej obchodnej ceste. Zmienka o dube sa nachádza v obecnej kronike už v roku 1670. Dnes okolo neho denno-denne chodia turisti, ktorí chcú navštíviť krásy Zádieľskej tiesňavy.

2. miesto Lipa veľkolistá zo Štitár
Druh: Lipa veľkolistá
Latinský názov: Tilia platyphyllos
Vek: 350 rokov
Obvod: 530 cm
Výška: 15 m
Lokalita: obec Štitáre pri kostole sv. Imricha, okres Nitra, Nitriansky kraj

Lipa pri kostolíku sv. Imricha
Na južnej strane Tribečského pohoria, pod vrchom Žibrica, leží na historickej ceste z Nitry do Hronského Beňadiku dedinka Štitáre. Uprostred nej, pri kostolíku sv. Imricha rastie lipa. Oficiálne jej priznávajú 350 rokov, avšak podľa povestí i dobových kroník je jej vek omnoho vyšší. V 15. storočí, na mieste terajšieho kostolíka, dal vystavať gróf z Dolnej Malanty kaplnku, kde vysadil lipu z vďaky za záchranu života jeho dcér, ktorým sa splašili kone zapriahnuté do koča. Lipka tak bola svedkom modlitieb mnohých pocestných, obyčajných ľudí ale aj Mateja Korvína, ktorý tu táboril v roku 1465, keď vyháňal husitov. Kaplnka sa časom rozrástla na kostolík a z malej lipky sa stala majestátna lipa.

3. miesto Lipa malolistá zo Zákamenného
Druh: Lipa malolistá
Latinský názov: Tilia cordata
Vek: 150 rokov
Obvod: 367 cm
Výška: 29 m
Lokalita: v blízkosti kultúrnej pamiatky Kalvária, obec Zákamenné, okres Námestovo, Žilinský kraj

Lipa sĺz
Majestátna lipa, ktorá sprevádza osudy už šiestich generácií miestnych obyvateľov, bola vysadená pravdepodobne v roku 1862. Pevne obopínajúc maličkú kaplnku jednej z najstarších kalvárií v regióne, bola tichým svedkom už nespočetného množstva rôznych životných osudov. Je svedkom sĺz bolesti, ale i sĺz šťastia a vďaky, ktoré pokropili toto pietne miesto. Svojou nezlomnosťou stáť pri človeku v dobrom i zlom je inšpiráciou i pre nás, zvlášť v tomto náročnom období. Dnes je areál Kalvárie, ktorého súčasťou je tento strom, najvyhľadávanejšie miesto oddychu a duchovného života pre obyvateľov obce a taktiež i širšieho regiónu.

Jedna odpoveď na “Dub z Malej Pešti stromom roka 2020”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *