Kategórie
Tlačové správy

Na nové trolejbusy a obnovu tratí v Prešove pôjde 9,6 milióna eur

Eurofondy aj v týchto ťažkých časoch pomáhajú zlepšovať kvalitu života ľudí v regiónoch. Obyvatelia Prešova sa môžu vďaka prostriedkom z Európskej únie tešiť na nové trolejbusy, ako aj na zmodernizované trate. Nákup i modernizácia budú financované z operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Vyzvania na oba národné projekty už podpísala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

„Moderná a ekologická verejná doprava je pre nás jednou z priorít regionálneho rozvoja. Som rada, že obyvatelia Prešova dostanú vďaka eurofondom nové trolejbusy a v meste sa tiež zmodernizujú trolejbusové trate,“ uviedla vicepremiérka Remišová.

Mesto Prešov vďaka 6 034 939 eur z eurofondov nakúpi štyri štandardné a šesť kĺbových trolejbusov s pomocným pohonom. Znamená to, že budú môcť jazdiť aj tam, kde nie je trolejové vedenie. Modernizácia vozového parku prinesie takisto väčšiu bezpečnosť dopravy a zvýši sa komfort cestujúcich. Nové vozidlá budú napríklad vybavené výkonnou klimatizáciou, moderným informačným systémom a vďaka možnosti naklonenia na zastávke sa cestujúcim so zníženou pohyblivosťou uľahčí nástup aj výstup. Nákup nových vozidiel má aj ekologický rozmer, pretože sa nimi nahradia dieselové autobusy. Znížia sa tak emisie aj hluk.

„Podpora ekologickej dopravy je náš dlhodobý cieľ. Ak chceme, aby v uliciach našich miest jazdilo menej áut, premávka bola bezpečnejšia a vzduch čistejší, musíme cestujúcim ponúknuť spoľahlivú alternatívu šetrnejšiu k životnému prostrediu. Stav mestskej osobnej dopravy na Slovensku má veľký technologický dlh, ale vďaka eurofondom môžeme do tejto oblasti investovať významný objem financií, aby sme verejnú dopravu dostali na európsku úroveň,“ zdôraznila ministerka regionálneho rozvoja.

Okrem nákupu nových trolejbusov sa obyvatelia Prešova dočkajú tiež nového jednosmerného prepojenia medzi ulicami Solivarská/Východná a Košická. Zároveň bude zmodernizované trolejové vedenie na Solivarskej. Aj tieto projekty za 1 595 659,50 eur z eurofondov výrazne prispejú k zvýšeniu kvality verejnej dopravy v meste. Modernizácii vedenia pre trolejbusy predchádza vypracovanie projektovej dokumentácie, ktoré bude takisto financované z európskych zdrojov vo výške 1 953 351,76 eur. Celkovo tak do trolejbusovej dopravy v Prešove bude smerovať takmer 9,6 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *