Kategórie
Veda

Bakteriofágy sú vírusy

Boli objavené už v rokoch 1915 – 1917, ktoré sa špe­cia­li­zu­jú na infikovanie a ničenie baktérií.

Bakteriofág

Skladajú sa z genetického materiálu (DNA alebo RNA) obaleného v proteínovom obale, sa rozmnožujú výlučne vnútri hostiteľskej bakteriálnej bunky. Hoci každý typ bakteriofágu má relatívnu špecifickosť voči určitým dru­hom baktérií, táto selektivita nie je absolútna a jeden fág môže infikovať viacero príbuzných bakteriálnych kme­ňov. V súčasnosti sa bakteriofágy intenzívne skúmajú ako sľubná alternatíva k tradičným antibiotikám, najmä v boji proti multirezistentným bakteriálnym infekciám.

Bakteriofágy sú najhojnejšími biologickými entitami na Zemi – v jednej lyžici morskej vody sa nachádza viac bakteriofágov než ľudí na celej planéte! Tieto mikro­sko­pic­ké „vírusové roboty“ každú sekundu zabijú približne 40 % všetkých oceánskych baktérií, čím zásadne ovplyv­ňu­jú globálne biogeochemické cykly a udržiavajú rov­no­vá­hu v mikrobiálnych ekosystémoch.

Pozoruhodné je, že počas procesu lýzy (rozloženia) bakteriálnej bunky uvoľňujú obrovské množstvo or­ga­nic­kých látok do okolitého prostredia, čím „kŕmia“ iné mik­ro­or­ga­nizmy. Bez bakteriofágov by oceány boli doslova „zadusené“ baktériami a celý planetárny systém by sa zrútil. Paradoxne, tieto najmenšie „zabijaky“ v prírode sú kľúčové pre udržanie života na Zemi.


Autor: MUDr. Juraj Šaling.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *