Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč sa dnes zúčastnil rokovania Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo v Bruseli.
Kľúčovými témami zasadnutia boli budúcnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), zjednodušenie pravidiel, riešenie epidémií zvierat, obchodná politika s Ukrajinou a potreba silnejšej ochrany citlivých komodít v EÚ.
Minister vo svojom vystúpení zdôraznil, že slovenskí farmári potrebujú predvídateľné podmienky, silný samostatný rozpočet pre SPP a spravodlivé rozdelenie podpory. Odmietol návrhy na začlenenie rozpočtu SPP do jedného európskeho fondu a vyzval na pokračovanie externej konvergencie platieb medzi členskými štátmi.
„Farmári na Slovensku, rovnako ako v celej Európskej únii, očakávajú stabilitu a spravodlivosť. Ak chceme zachovať potravinovú bezpečnosť a životaschopnosť vidieka, musíme chrániť dvoj-pilierový systém a samostatný rozpočet pre SPP,“ uviedol minister Takáč.
„Je neprijateľné, aby boli slovenskí poľnohospodári aj po viac ako dvadsiatich rokoch členstva v EÚ znevýhodňovaní. Rovnaký trh si vyžaduje rovnaké podmienky,“ doplnil.
V súvislosti s návrhom tzv. Omnibus balíka na zjednodušenie SPP minister ocenil zrušenie výročného schvaľovania výkonnosti aj urýchlenie schvaľovania zmien strategických plánov. Zároveň vyjadril obavy z vytvorenia nového orgánu na správu údajov a poukázal na potrebu ďalších zmien, ako je umožnenie flexibilných presunov medzi piliermi počas programového obdobia a zrušenie povinnej sociálnej kondicionality.
„Zjednodušenie pravidiel je nevyhnutné. Musíme predísť situáciám, kedy pravidlá komplikujú prácu farmárom a administratívam. Takéto zmeny potrebujeme čo najskôr preniesť do praxe,“ povedal minister.
Slovensko podporilo aj výzvu Luxemburska a Rakúska na zjednodušenie vykonávania nariadenia o odlesňovaní (EUDR), ako aj iniciatívu Česka na prehodnotenie návrhu zákazu olova v strelive a rybárskom náradí, ktorý môže mať negatívne dopady na viacero hospodárskych odvetví.
Minister Takáč zároveň vystúpil k téme ochrany zdravia zvierat a potravinovej bezpečnosti. Upozornil na nedávny výskyt slintačky a krívačky (SLAK) na Slovensku, ktorá si vyžiadala likvidáciu viac ako 8 000 kusov zvierat a spôsobila straty za desiatky miliónov eur.
„Včasná reakcia a rýchle opatrenia pomohli zastaviť šírenie choroby. Táto skúsenosť však odhalila aj potrebu vytvoriť efektívny a rýchly systém kompenzácií pre farmárov. Pomoc musí prísť načas, nie po mesiacoch,“ zdôraznil Takáč.
Zároveň ostro kritizoval jednostranné opatrenia niektorých štátov EÚ, ktoré nerešpektovali pravidlá regionalizácie a tým narušili vnútorný trh. Apeloval na Komisiu, aby zabezpečila dôsledné uplatňovanie jednotných pravidiel a rýchle vyplácanie pomoci.
V rámci rokovaní o obchodných vzťahoch s Ukrajinou minister upozornil na narastajúcu neistotu farmárov z prihraničných štátov, vrátane Slovenska, a vyzval na nastavenie dlhodobo udržateľného rámca spolupráce.
–„Slovenskí pestovatelia už pocítili devastačné dopady nekontrolovaného uvoľnenia dovozu. Pokiaľ nenastavíme férové pravidlá, ohrozíme životaschopnosť celého sektora,“ skonštatoval Takáč.
Na okraj zasadnutia absolvoval minister Takáč aj bilaterálne rokovanie s maďarským partnerom Istvánom Nagyom. Témou stretnutia bola situácia v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky, ako aj koordinácia v oblasti vakcinácie a ochrany pred nákazami zvierat.
Obaja ministri sa zhodli, že preventívna vakcinácia je nevyhnutnou súčasťou zodpovedného prístupu k ochrane živočíšnej výroby. Zároveň diskutovali o potrebe chrániť európsky trh pred lacnými dovozmi poľnohospodárskych komodít z tretích krajín, najmä v kontexte obchodných dohôd s krajinami ako MERCOSUR.
„Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa k občanom našich krajín dostávali bezpečné, kvalitné a konkurencieschopné potraviny. Budeme preto trvať na dôsledných veterinárnych kontrolách a ochrane citlivých sektorov,“ uzavrel minister Takáč.
Autor: Lukáš Januv, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.