Kategórie
Tlačové správy

Trvalo udržateľná zamestnanosť v každom veku

Tri (4?) generácie na pracovisku – zdroj problémov alebo pozitív?

Počas tohto desaťročia veľmi výrazne zamestnávatelia vo všetkých sektoroch hospodárstva riešia generačný mix a nedostatok pracovnej sily. Stále častejšie vnímajú me­dzi­ge­ne­rač­né problémy, ktoré majú vplyv na pracovný vý­kon, atmosféru na pracovisku, aj fluktuáciu za­mes­tnan­cov, bez toho, aby si uvedomovali, že príčinou problémov je práve správne nastavenie komunikácie, pohľad na ria­de­nie zamestnancov, ich výber na danú pozíciu bez oh­ľa­du na vek.

Podľa klasického delenia máme predproduktívnu ge­ne­rá­ciu (deti a mládež), produktívnu (mladí zamestnanci, stredná generácia, na ktorú je najväčší tlak, a starší za­mes­tnan­ci) a poproduktívnu (seniori).

Na pracoviskách sa stretávajú tri generácie v pro­duk­tív­nom veku – mladí zamestnanci (po škole, do 30 r.), stredná generácia (tzv. „husákove deti“ alebo aj „sendvičová“) a starší za­mes­tnan­ci nad 55 rokov. Ďalšia skupina – štvrtá? – sú pracujúci seniori, ktorých stále pribúda a bude pribúdať.

Najstaršia generácia študovala a prvé pracovné návyky získavala ešte za socializmu, najmladšia si nevie pred­sta­viť život bez internetu, mobilu, home office…

„Je na manažmentoch organizácií ako nastavia ko­mu­ni­ká­ciu, pravidlá organizácie (firemnú kultúru) pre rôzne vekové kategórie zamestnancov, ako majú pristupovať k plánovaniu, náboru, získavaniu informácií, vy­u­ží­va­niu technológií, k prítomnosti na pracovisku, pretože je väčšina profesií, kde treba byť fyzicky. Je potrebné si uvedomiť, že nie všetko sa odohráva v offise, ale v tvr­dej realite – výrobe, škole, nemocnici, farme, doprave… Najstarší často nemajú pochopenie pre všadeprítomné technológie, rýchle zmeny, najmladší zas na požiadavky nadčasov a prítomnosti na pracovisku. Spôsobuje to mnoho napätia,“ konštatuje Ilona Hegerová, riaditeľka SAAM.

„Tieto konflikty sa neraz končia odchodom mladých ale hlavne starších z pracoviska, za ktorých nie je náhrada. Okrem toho, odnášajú so sebou cenné skúsenosti. Je to predovšetkým o riadení zamestnancov a nastavení pra­vi­diel, spokojný zamestnanec = lojálny zamestnanec,“ dodáva Ilona Hegerová.

Podľa údajov demografov a špecialistov na ľudské zdroje máme dlhodobé dáta z viacerých európskych zdrojov, predovšetkým z Fínska – Fínskeho inštitútu zdravia (FIOH) – priekopníka stratégie age managementu (80. roky 20. storočia) vo svete. Rozličné východiská a pro­stre­die, z ktorých vyšli pracujúce generácie zamestnancov, prinášajú mnoho výhod. Spôsobov, ako s nimi pracovať, je niekoľko. Zmysel dávajú rozdelené aj kombinované tímy, kde sa dôraz kladie na pracovnú úlohu a nie spôsob, akým k jej plneniu jednotlivci pristupujú. Nastavenie rovnakých podmienok pre všetkých nie je nevyhnutné.

„Ak je toto otvorene komunikované a všetci poznajú pravidlá hry, možno tak predísť zbytočným (aj ge­ne­rač­ným) konfliktom,“ konštatuje Ilona Hegerová, riaditeľka SAAM.

Pracovná schopnosť zamestnanca sa vekom znižuje, ale dá sa merať, teda aj riadiť. Ovplyvňuje výkon za­mes­tnan­ca v procese starnutia na pracovisku – prosperitu or­ga­ni­zá­cie. Ak sa organizácie nebudú starať o svojich za­mes­tnan­cov, neplánujú, čo s nimi bude o 5 – 10 rokov, nemajú možnosť prežiť. Technológie pomôžu, ale bez ľudí to aj tak nepôjde.

Téma bude prezentovaná aj na konferencii Age Ma­nage­ment SALON 10. apríla 2025, Hotel Sorea Regia.

Program Salon 2025.

Slovenská asociácia age managementu, o.z. (SAAM)

Slovenská asociácia age managementu, o.z. (SAAM) je nezávislé, apolitické združenie, ktorého priority sú:

  • Zmena pohľadu na vek v pracovnom živote zamestnanca
  • Podpora rovnosti príležitostí a kariérneho rozvoja podľa veku
  • Riešenia pre dlhodobú pracovnú schopnosť
  • Prepájanie našich expertov s organizáciami a dobrou praxou
  • Prehlbovanie znalostí a získavanie nových kompetencií

Infolinka: 0907 133 500.

Autorka: PaedDr. Ilona Hegerová, riaditeľka SAAM, predsedkyňa AM.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *