Dá sa vykryť z rozpočtu na rok 2024.
Rada pre záchranu zdravotníctva (RZZ) SASKY zásadne nesúhlasí s vyjadrením Mareka Krajčího o zastavení kategorizácie liekov. Dostupnosť moderných liekov je základný predpoklad pre zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je v iných štátoch Európskej únie samozrejmosťou.
RZZ SASKY zásadne nesúhlasí s vyjadrením šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo Mareka Krajčího o zastavení kategorizácie liekov, pretože sa na ňu v rozpočte už minuli peniaze. RZZ odmieta jeho nekompetentné pokusy obmedziť dostupnosť moderných liekov, pričom pod nedostatok financií sa zásadne podpísal aj on počas jeho šéfovania na rezorte zdravotníctva. Moderné lieky sa pritom dajú podľa rady vykryť z rozpočtu na rok 2024 a zároveň sa dá zlepšiť najmä hospodárenie štátu.
„Zásadne nesúhlasíme s týmto vyjadrením, pretože nekategorizovať moderné lieky nepovažujeme za riešenie nedostatku finančných prostriedkov. Dostupnosť moderných liekov pre pacienta je potrebná pre zabezpečenie poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je v iných štátoch Európskej únie samozrejmosťou,“ vysvetlila predsedníčka Rady pre záchranu zdravotníctva Janka Bittó Cigániková.
Ako doplnila, moderná liečba by nemusela byť ohrozená, ak by nominanti exministra Krajčího dobre hospodárili v štátnej poisťovni či v štátnych nemocniciach, prípadne, ak by sa nerozhadzovali peniaze na atómovky, ktoré Marek Krajčí výrazne podporoval. Dá sa tiež významne podporiť využívanie generických liekov, čo umožní uvoľniť ďalšie zdroje na inovatívnu liečbu.
„Každý liek, ktorý sa teraz zakategorizuje, bude mať skutočný dopad na financie až v roku 2024. Preto navrhujeme v kategorizácii moderných liekov pokračovať a rozpočet na rok 2024 postaviť tak, aby v ňom boli zahrnuté náklady na túto modernú liečbu,“ uviedol člen rady a kandidát SASKY na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Dodal, že riešením je teda vytvoriť adekvátny rozpočet postavený na efektívnych a realizovateľných úsporných opatreniach.
„Dostupnosť moderných liekov umožňuje predĺžiť a zlepšiť kvalitu života pacienta. Zároveň zvyšuje jeho životnú úroveň a aj úroveň celej spoločnosti, čo na konci dňa ušetrí financie na zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Zablokovať ich prístup preto nemôže byť v žiadnom prípade riešením,“ doplnil.
„Aby sme sa v ďalších rokoch vyhli podobnej situácii a zabezpečili stabilné financovanie, navrhujeme zaviesť povinné monitorovanie a plánovanie toho, čo v rámci liečby prichádza na trh, tzv. horizon scanning. Jedine riadnym vykonaním horizon scanningu bude možné predvídať náklady na prichádzajúcu modernú liečbu a mať tak zabezpečené riadne financovanie,“ doplnila expertka RZZ pre liekovú politiku Patrícia Dutková s tým, že vstup moderných liekov musí pokračovať.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SASKY.