Kategórie
Osobné Tlačové správy

Peter Pollák: Dôrazne odsudzujem vraždu v Írsku

Výzva, aby sa v boji proti násiliu páchanému na ženách urobilo viac.

„Tak, ako som vždy odsúdil zlo, páchané kýmkoľvek. Rovnako však dôrazne odsudzujem kolektívnu vinu,“ vyjadril sa europoslanec Peter Pollák.

Zdroj video záznamu: Peter Pollák (21. 1. 2022).

Tlačová správa:

SITA (Webnoviny.sk), 20. 1. 2022 – Z vraždy učiteľky v Írsku obvinili 31-ročného Slováka Jozefa Pušku, druhého podozrivého prepustili

Z vraždy írskej učiteľky obvinili 31-ročného slovenského občana Jozefa Pušku
Z vraždy írskej učiteľky obvinili 31-ročného slovenského občana Jozefa Pušku. Reprofoto: SITA a YouTube.

Z vraždy írskej učiteľky Ashling Murphyovej obvinili 31-ročného slovenského občana Jozefa Pušku, dlhodobo žijúceho v írskom Tullamore. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Príslušník polície v stredu večer na súde predložil dôkazy a potvrdil vznesenie obvinenia. Počas vypočúvania Puška odpovedal akurát slovo „nie“.

Druhého muža prepustili

Slovákov obhajca požiadal o bezplatnú právnu pomoc a služby tlmočníka. Uviedol, že Puška je slovenský občan žijúci z 200 eur na týždeň. Sudkyňa Catherine Stainesová poslala obvineného do vyšetrovacej väzby a 26. januára sa opäť postaví pred súd. Druhého muža vo veku 30 rokov, ktorého zatkli v stredu, prepustili bez vznesenia obvinenia.

Jej pamiatku si uctili tisíce ľudí

Puška údajne zaútočil na 23-ročnú učiteľku minulý týždeň v stredu počas toho, ako cvičila vonku v írskom Tullamore. V utorok sa uskutočnil jej pohreb, na ktorý prišli aj prezident Michael D. Higgins a premiér Micheál Martin. Pamiatku Murphy si na vigíliách uctili aj desaťtisíce ľudí naprieč Írskom aj na iných miestach.

Po smrti Murphyovej sa v Írsku vystupňovali výzvy, aby sa v boji proti násiliu páchanému na ženách urobilo viac. Ministerka spravodlivosti Helen McEntee sa vyjadrila, že v marci plánuje zverejniť novú národnú stratégiu boja proti domácemu, sexuálnemu a rodovo podmienenému násiliu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *