Kategórie
Tlačové správy

4. ročník medzigeneračného festivalu OLD’S COOL Bratislava 2021

Občianske združenie Zrejme pripravilo napriek náročnému pandemickému obdobiu 4. ročník medzigeneračného festivalu OLD´S COOL Bratislava.

Festival

Festival reflektuje časom, ale aj epidemickými opatreniami pozmenené predstavy, plány a vzťahy z pohľadov starších, ale aj mladších ľudí. Ponúka koncerty, výstavy, diskusie, tvorivé čítanie s deťmi, storytelling či divadelné predstavenie v Slovenskom národnom divadle. Hlavnými cieľmi OZ Zrejme je odstraňovanie vekových a iných stereotypov z medzigeneračných vzťahov, posilňovanie ľudí v druhej polovici života ako aktérov a aktérky, ktoré zastupujú dôležitú úlohu v utváraní komunít, či v utváraní demokracie na Slovensku. Štvrtý ročník kultúrneho festivalu OLD’S COOL prebehne už tento týždeň 1. – 3. októbra 2021 v Pistoriho paláci, na trhu Žilinská, v Slovenskom národnom divadle, ale aj na Karloveskom ramene. Dve výstavy fotografií v Pistoriho paláci si budú môcť účastníčky a účastníci festivalu pozrieť počas celého októbra.

Program festivalu začína v Pistoriho paláci kvízom na tému Nové svety. Ide o obľúbený a overený formát medzigeneračného kvízu, v ktorom sa vytvoria vekovo pestré súťažiace tímy a vyhrá ten z nich, ktorí dokáže najviac vyťažiť zo svojej rôznorodej vekovej skladby – otázky sú totiž pripravené tak, aby boli prirodzene blízke ľuďom rôzneho veku.

Je nám veľkou cťou, že aj tento rok k nám do Bratislavy príde pražský seniorský zbor Elpida, ktorého vystúpenia patria každý rok k vrcholom festivalu. Zbor tentokrát vystúpi na Trhu Žilinská spolu so spevákom Václavom Havelkom a neskôr ešte raz v Pistoriho paláci.

Zaujímavým bodom programu bude diskusia o dosahoch pandémie COVID-19 na medziľudské vzťahy z pohľadu vedy a spirituality. Debatovať budú vedec Pavol Čekan, filozofka, fenomenologička a autorka knihy „Žít z vlastního pramene“ Anna Hogenová a teológ, aktivista a riaditeľ proseniorskej organizácie ŽIVOT 90 Jaroslav Lorman.

Chceli by sme tiež upriamiť vašu pozornosť na výstavu veľkorozmerných fotografií Ohrožený druh?, na ktorých fotografka Bet Orten v spolupráci s novinárkou Veronikou Ruppert zachytáva spôsoby, akými sa starší ľudia vyrovnávajú s krízovými okamihmi.

Tento rok sa veľmi tešíme aj na predstavenie nášho projektu, ktorým je potulné medzigeneračné centrum Stanica Záhreb. Jeho členovia a členky pre festival pripravili pásmo osobných príbehov, a tiež diskusiu o knihe Kataríny Kucbelovej Čepiec za účasti autorky.

Medzigeneračný festival vyvrcholí predstavením SND Sova, v hlavnej úlohe sa predstaví Božidara Turzonovová.

Vstup na celý festival je zadarmo. Keďže si však organizátori festivalu a ich partneri vážia možnosť osobne sa stretnúť, v prípade podujatí v interiéri bude umožnený vstup iba zaočkovaným osobám.


Občianske združenie Zrejme pracuje s verejnou mienkou v prospech harmonických medzigeneračných vzťahov založených na výmene vedomostí a skúseností bez zbytočných stereotypov a bariér. Celoročne usporadúva medzigeneračné komunitné podujatia a raz za rok festival Old’s cool.

Foto z predošlých ročníkov:

OLDs Cool
OLDs Cool
OLDs Cool
OLDs Cool

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.