Kategórie
Tlačové správy

28. október je jeden z najvýznamnejších dní v novodobej slovenskej histórii

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k dnešnému štátnemu sviatku.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje 28. október za jeden z najvýznamnejších dní v novodobej slovenskej histórii.

„Rok 2021 je výnimočný aj vďaka niekoľkoročnému úsiliu strany SaS. Práve vďaka nám pribudol v kalendári štátny sviatok, a to Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu. Vznik Československa znamenal pre slovenský národ prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom. My, poslanci SaS, sme odhodlaní pokračovať v demokratických a hlavne hodnotových zásadách 1. ČSR. Tá je pre nás zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Radovan Sloboda, ktorý obdaroval kolegov poslancov kravatami s československou symbolikou.

Aj keď sa nejde o deň pracovného pokoja, je dôležité podľa SaS prikladať tomuto dňu dôstojnú spomienku.

„Roky bol tento deň pamätným dňom, ale vzhľadom na význam, ktorý pre našu históriu má, je primerané, aby bol 28. október štátnym sviatkom. Ak si nejaký deň zaslúži byť štátnym sviatkom, tak je to dnešný deň, aj keď sa nejde o deň pracovného pokoja. Je to však krok vpred, ako si uctiť túto udalosť, moment, keď sme sa o prvý raz stali súčasťou demokratickej krajiny,“ povedal poslanec NR SR za SaS a predseda OKS Ondrej Dostál, ktorý zároveň pozval na tradičné stretnutie pri pamätníku československej štátnosti o 17.00 na Námestí Tomáša Garriguea Masaryka v Bratislave.

Podľa poslanca Petra Osuského je správne, že sme minulý rok povýšili tento deň, ktorý položil základ aj 1. januáru 1993, na štátny sviatok.

„Slovenský vklad do vzniku 1. ČSR bol v osobe generála Milana Rastislava Štefánika nezanedbateľný. Mali by sme si ctiť životné dielo generála Štefánika, ktorým bola 1. ČSR a ktorú si najlepšie pripomenieme štátnym sviatkom,“ doplnil Peter Osuský.

Pozri: tlačová beseda SaS.

Foto:

Strana Sloboda a Solidarita: Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *