Kategórie
Tlačové správy

Budúcnosť oceánov je aj vo vašich rukách

Dôležitá správa od kapitána Greenpeace lode Esperanza

Volám sa Mike Fincken a som kapitánom na Greenpeace lodi s názvom Esperanza. Dnes sa na vás obraciam, pretože po 30 rokoch strávených na mori viac nemôžem byť ticho.

loď Esperanza
Loď Esperanza.

Už keď som bol malý, bolo pre mňa more čarovným miestom plným tajomných bytostí. Spolu s kamarátmi sme snívali o dobrodružstvách, ktoré zažijeme, ako kapitáni našich lodí. No moje sny ma nepripravili na realitu: gigantické tankery znášajúce svoj odpad do oceánov. Mocné rybárske lode, ktoré so svojim vlečnými sieťami vykopávajú celé morské dno. Korporácie hľadajúce ropu, ktoré svojimi zvukovými delami narúšajú orientáciu veľrýb. Táto realita ma zmenila.

Sľúbil som si, že urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som zachránil tento modrý zázrak planéty a milióny živočíchov a rastlín, pre ktoré je domovom. Moja cesta ma priviedla do Greenpeace a k mojej veľkej láske – lodi Esperanza (po španielsky „nádej“). Od tej doby spolu s mojou posádkou odhaľujeme environmentálne zločiny a dokumentujeme ohrozené biotopy.

Ľudí po celom svete informujeme o následkoch nadmerného rybolovu a s naši aktivistami a aktivistkami stojíme zoči voči masívnym industriálnym lodiam.

rybolov v oceáne
Rybolov v oceáne.

Teraz stojíme pred kľúčovým momentom v histórii ľudstva a potrebujeme vašu pomoc! Organizácia Spojených národov v súčasnosti rokuje o najväčšej Globálnej dohode na ochranu oceánov na svete. Dnes je len niečo cez 1 % oceánov a otvorených morí chránených! Vďaka tejto dohode by ich v budúcnosti mohlo byť chránených až 30 %. Iba vtedy budú mať naše oceány príležitosť zotaviť sa. Bez zveličovania je táto dohoda najväčšou príležitosťou na záchranu morí za ostatné desaťročia!

Vieme však, že silné korporácie sa nebudú len tak prizerať na hrozbu pre ich zisky. A práve preto musíme túto dohodu brániť so všetkým, čo máme. Dnes ide totiž o budúcnosť našich morí. Spolu s kolegami vám sľubujem, že budeme aj naďalej bojovať s plným nasadením na všetkých frontoch. Sami to však nedokážeme, pretože aj naša práca niečo stojí:

  • Príprava a distribúcia jedného informačného balíčka o ochrane oceánov stojí 28 €
  • Hodinová sadzba nezávislých vedcov, ktorí pripravujú vedecké štúdie pre našu kampaň na ochranu oceánov je 80 €
  • A jeden deň lode „Esperanza“ na otvorenom mori stojí 7 500 €

Budúcnosť je aj vo vašich rukách. Ak totiž teraz nezmeníme smer, v budúcnosti by mohlo byť v oceánoch viac plastov ako rýb. To by nás mohlo nielen pripraviť o čaro rozmanitosti oceánov, ale mať aj devastačné následky pre nás, ľudí.

loď Esperanza
Loď Esperanza.

Rokovanie o Globálnej dohode na ochranu oceánov sa blíži do cieľa a v týchto momentoch potrebujeme tlak verejnosti na to, aby bolo úspešné. Iba s pomocou množstva oddaných ľudí, ako ste vy, môžeme presvedčiť kľúčových politických a ekonomických aktérov. Staňte sa našim pravidelným mesačným podporovateľom alebo podporovateľkou a poďme chrániť oceány spoločne!

Chcem finančne podporiť Greenpeace

Z celého srdca vám ďakujem.

S pozdravom,

Mike Fincken

Mike Fincken
kapitán Greenpeace lode Esperanza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *