www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @337
Počítadlo


Spam poison

Zero Waste: ako robiť biznis bezobalovo?

Prvé kávové zero-waste podujatie

Drip Coffee FestivalSlovné spojenie „zero waste“ sa v našich životoch a masmédiách objavuje stále častejšie. Snaha o ekologický život však nie je žiadnou novinkou. Mnohí z nás už dlhé roky recyklujú odpad, vyhýbajú sa plastovým igelitkám a jednorazovému plastovému riadu. V ostatných rokoch sa do zoznamu neželaných produktov pridali aj plastové slamky, či tyčinky na čistenie uší.

Čo ale znamená zero waste, a prečo práve teraz táto filozofia oslovila ľudí po celom svete? Život bez odpadu je životný štýl, ktorý podporuje opätovné využívanie všetkých zdrojov bez tvorby odpadkov, ich skládkovania, alebo ich spaľovania. Ľudia na svete produkujú 3,5 milióna ton plastových a iných pevných odpadov denne, 10-krát viac ako pred sto rokmi, podľa výskumníkov Svetovej banky. USA sú kráľom odpadkov a ročne produkujú 250 miliónov ton ročne, čo predstavuje približne 20 kg odpadu na osobu na deň.

Tieto štatistiky môžu znieť odstrašujúco, ale filozofia zero waste znamená práve to, že každý z nás môže prispieť svojou troškou k menšiemu znečisťovaniu oceánov a lepšiemu svetu. Protiplastové opatrenia prijala už aj slovenská vláda, keď prijala definitívny zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh, ktorý začne platiť od 1. januára 2021. Jednotlivci môžu k tomuto pozitívnemu hnutiu prispieť napríklad tak, že odmietnu kupovať výrobky v plastových obaloch, nebudú nakupovať veci, ktoré nepotrebujú, budú repasovať opotrebované predmety, nakupovať použitý tovar a opakovane použiteľné výrobky ako oceľové fľaše na vodu, kompostovať a recyklovať.

Zero waste však už nie je doménou len mileniálov a blogérok. V ostatných rokoch sa na Slovensku doslova roztrhlo vrece s takzvanými „bezobalovými“ predajňami. Sú to miesta, kde si môžete suroviny vlastnoručne navážiť a nasypať do vlastných nádob. K týmto sa pridávajú desiatky obchodov s čapovanou drogériou, e-shopy s opakovane použiteľnými výrobkami, reťazce, ktoré opatrne pridávajú predaj vo vratných obaloch a pravidelné swapy a prednášky o bezodpadovosti.

Jednými z odvážlivcov, ktorí sa rozhodli robiť svoj biznis bezobalovo, sú aj organizátori kávového festivalu Drip Coffee Festival, ktorého tretí ročník sa konal 25. 5. 2019 v Piešťanoch. Rovnako ako každý festival, na ktorom si návštevníci chcú užiť pôžitok z dobrého jedla a pitia, aj kávový festival so sebou prináša odvrátenú stránku v podobe použitého papierového pohárika po každej jednej ochutnávke.

Drip Coffee Festival v spolupráci s e-shopom Mabets.sk zabezpečili, že ste tento rok na akcii nenašli žiaden jednorazový pohár na kávu. Šlo o vôbec prvé kávové zero-waste podujatie svojho druhu na Slovensku.

Návštevníci mali tri možnosti kúpy vstupenky: vstupenku, v ktorej dostali za zvýhodnenú cenu už aj vlastný KeepCup XS s logom Drip Coffee Festival, vstupenku a vlastný KeepCup alebo akýkoľvek iný pohár/šálku si priniesli sami, alebo si svoj možno prvý eko pohár mohli kúpiť až na mieste, v stánku Mabets. Pre pohodlie návštevníkov bola na festivale k dispozícií samoobslužná umývacia stanica na umývanie pohárov.

Vďaka svojej snahe sa organizátorom podarilo tento rok znížiť počet použitých a vyhodených pohárikov na absolútnu nulu. Minulý rok to bolo 3 000 pohárikov. Napriek tomu, že bolo na festivale o 30 % viac návštevníkov, celkové množstvo vyprodukovaného odpadu bolo oproti minulému ročníku na úrovni jednej štvrtiny. Aj malé kroky takýchto odvážnych podnikateľov nás každý deň posúvajú k čistejšej planéte a medzinárodné štatistiky zrazu neznejú tak desivo.

Pod čiarou

O Drip Coffee Festival

Drip Coffee Festival je festival výberovej kávy zameraný hlavne na kávu pripravenú alternatívnymi metódami a slovenské pražiarne. Ich cieľom je sprístupniť a priblížiť svet výberovej kávy verejnosti a podporiť slovenských pražiarov. Drip je o káve, atmosfére a ľudoch, a vytvára priestor pre stretnutie kávových profesionálov a nadšencov. Koná sa v areáli Elektrárňa Piešťany a organizátori sú Peter Dvorský, Daniel Dvorský a Adrián Krišák.

Organizátori festivalu Drip Coffee Festival

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 200 × 799 bodov.

Foto:

Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)
Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)
Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)Drip Coffee Festival (25. 5. 2019)KeepCup!
KeepCup!

Vložila: Žofia Hrebíčková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PRime timePRime time
Agentúra PRime time bola založená v roku 1998. O dva roky neskôr sa stala členom Asociácie PR agentúr na Slovensku (APRSR). Od svojho vstupu do tejto asociácie patrí medzi TOP 5 agentúr podľa prijatých honorárov. Od roku 2005 je PRime time súčasťou medzinárodnej siete PR agentúr Weber Shandwick.
Čerpané z: www.primetime.sk

PRime time, 07. 06. 2019 | Prečítané: 127 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore