www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @562
Počítadlo


Spam poison

Záhrada-CNK priniesla rôznorodosť tém i aktivít

O projekte ZAhradA, ktorý bol podporený z Fondu pre mimovládne organizácie

Záhrada – centrum nezávislej kultúry priniesla v posledných mesiacoch zaujímavé aktivity s rôznorodým zameraním. Aktivity sa uskutočnili v rámci projektu ZAhradA, ktorý bol podporený z Fondu pre mimovládne organizácie prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom – Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.

Podporený projekt realizuje Záhrada-CNK v spolupráci s partnermi Divadlo z Pasáže a Centrum dobrovoľníctva. Prostredníctvom aktivít kultúrneho programu, komunitného rozvoja a neformálneho vzdelávania chcú zvýšiť mieru zapojenia sociálne vylúčených ľudí do aktívneho spoločenského života, posilniť ich kompetencie pre zamestnateľnosť a zvýšiť verejné povedomie o problémoch znevýhodnených skupín, akými sú mladí nezamestnaní ľudia, Rómovia a zdravotne znevýhodnení.

Počas letných mesiacov zorganizovali množstvo podujatí s rôznorodým zameraním – od diskusií na tému ľudských práv, tréningov na zvýšenie zamestnateľnosti v Banskej Bystrici až po divadelné predstavenie v rámci festivalu Ľudia z rodu Rómov.

Živá knižnica pre školu u Filipa alebo Odkrývanie sa uskutočnila v mesiaci jún. Živé knižnice sú úžasný spôsob ako scitlivovať ľudí voči odlišnostiam. Je to aktivita, ktorá funguje na rozprávaní príbehov. Vlastných, osobných a veľmi inšpiratívnych, aj keď neľahkých. Tieto príbehy rozprávajú ľudia, ktorí ich sami zažili.

„Pravdepodobne neexistuje lepšia cesta k odstraňovaniu predsudkov ako to, keď posadíte Róma pred pár detí (často predtým Róma nikdy nevideli) a na konci akcie si vymenia kontakty, lebo chcú s tým človekom naďalej zostať v kontakte. Alebo iný príbeh, predstavte si, že si pred vás sadne bezruký človek, ktorý si vtipkuje, rozpráva ako cestuje po Európe ako dobrovoľník a najmä, že je fotograf. Takýchto príbehov je v našej spoločnosti veľa a živá knižnica ich rozširuje spôsobom, ktorý je postavený na kvalitnej metodike a príprave. Nie je to teda len rozhovor, ľudia čo rozprávajú príbehy (knižky) ako aj organizátori (knihovníci) prejdu pred realizáciou podujatia kvalitným tréningom,“ uvádza Radoslav Sloboda, koordinátor projektu.

V júli bol ukončený dvojfázový cyklus tréningov s názvom Kompetencie pre zamestnateľnosť, ktorého obsahom bolo vzdelávanie na tému podnikavosť a iniciatíva, soft skills, manuálne zručnosti a dobrovoľníctvo v organizáciách. Tréningového cyklu sa zúčastnilo 20 ľudí. Z toho bolo skoro polovica Rómov, pričom 2 účastníci boli na konci tréningu vybraní po pohovore ako najlepší a momentálne pracujú v Záhrade – CNK na polovičný úväzok. Po niekoľkých mesiacoch hodnotí jedna z nich Zdenka Bučková svoju prácu takto:

„Kebyže to mám povedať od srdca, tak nenájdem to správne slovo. Cítim sa tu veľmi dobre, sú tu dobrí ľudia, ktorí sú pre mňa veľkým podnetom. Bola by som rada, keby sa to rozšírilo aj ďalej. Záhrada je pre mňa takým chodníkom, ktorý by som bola rada, aby sa stal širokou cestou pre všetkých, lebo toto miesto patrí ľuďom. Vidím, že pre ľudí v Záhrade sú všetci v prvom rade ľudia bez rozdielu, a to sa mi páči.“

Tréningy metodicky aj realizačne zastrešilo Centrum dobrovoľníctva. Tréningový tím tvorili kvalitní lektori ako Stanka Miková, Roman Mojš, Katarína Paľovová a Alžbeta Brozmanová. V rámci projektu bola vypracovaná metodika, ktorá sa bude používať aj po skončení projektu.

Festival Ľudia z rodu Rómov, ktorý sa uskutočnil počas 4 dní v mesiaci august, bol venovaný prezentácii rómskej kultúry. Pri tejto príležitosti mali návštevníci Záhrady-CNK možnosť vidieť divadelné predstavenie s názvom Divadlo utláčaných.

„Predstavenie bolo zložené z nehercov a neherečiek z rómskej komunity a cieľom predstavenia bolo poukázať na stereotypy a predsudky v nás. Po odohraní naskúšaných scén nasledovala časť interakcie s publikom, kde sa jednotlivé scény prehrávali znova a publikum mohlo navrhovať zmeny alebo si aj zahrať v jednotlivých častiach a tak ukázať odlišné spôsoby reakcií v situáciách, kde sa ukazovali rozličné predsudky, ktoré si spoločnosť stále uchováva voči Rómom,“ dopĺňa Radoslav Sloboda.

Na nasledujúce týždne má Záhrada-CNK pripravené ďalšie zaujímavé podujatia. 19. októbra 2014 sa uskutoční divadelná rozprávka na motívy knihy „Kde bolo, tam nebolo“ od Kristy Bendovej. Pre starších návštevníkov a divákov je pripravené na 9. októbra 2014 podujatie s názvom Debaty o odvahe. Ide o debaty s laureátmi ocenenia Biela Vrana o odvahe občianskeho aktivizmu a o nezištnej občianskej aktivite. Diskusia s tými, ktorí sa s neúnavným odhodlaním dlhodobo venujú ochrane prírody.

Pod čiarou

Viac o Fonde pre mimovládne organizácie

Fond pre mimovládne organizácie je zameraný na posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti, podporu sociálnej spravodlivosti, demokracie a udržateľného rozvoja. Fond je súčasťou Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014, prostredníctvom ktorého sa donorské krajiny Island, Lichtenštajnsko a Nórske kráľovstvo podieľajú na znižovaní hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskom hospodárskom priestore.

Fond pozostáva z dvoch hlavných programov, ide o Demokracia a ľudské práva a Aktívne občianstvo a inklúzia. Program Demokracia a ľudské práva spravuje Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.

Obdobie realizácie programu je február 2013 – december 2015. Celková finančná alokácia na podporu projektov mimovládnych organizácií je 2,9 mil. eur.

Záujemcovia môžu získať informácie a dokumenty potrebné k predloženiu žiadosti o nenávratný finančný príspevok na webovej stránke www.eeango.sk/aoi.

Kontakt: Eva Ščepková, Nadácia Ekopolis, scepkova@ekopolis.sk, 0908 565 464.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Živú učebnicu nájdete na Slovensku zatiaľ len v Banskej Štiavnici (18.12.2014)
Ekopolis završuje projekt Cesty Železnej opony (16.12.2014)
Nadácia Ekopolis zverejnila inšpiratívne videá z konferencie Áno, dá sa to! (15.12.2014)
Banská Bystrica sa pýta: Je demokracia v ohrození? (04.12.2014)
V roku 2014 boli obnovené turistické chodníky v okolí Spišského hradu, Beckova, Čachtíc a Červeného Kláštora (24.11.2014)
Spevák Peter Lipa porozpráva v Banskej Bystrici na tému holokaustu (19.11.2014)
Na Severnom Spiši vznikla cesta minerálnych prameňov (12.11.2014)
V Prievidzi sa uskutočnil seminár na tému Voda a klimatické zmeny (07.11.2014)
Grantový program Zelené oázy v 9. ročníku podporí projekty zamerané aj na komunitné záhrady (06.11.2014)
V Štiavnických vrchoch pribudol nový náučný turistický chodník (24.10.2014)
Obnova turistických chodníkov v okolí Spišského hradu (23.10.2014)
Aj v trenčianskej ZátOKe pOKoja sa uskutoční jesenná slávnosť (23.10.2014)
Titulom Strom roka 2014 sa pýši moruša zo Senice (23.10.2014)
Jesenná slávnosť v Spišskej Novej Vsi (22.10.2014)
Pozvánka na seminár na tému Voda a klimatické zmeny (20.10.2014)
Nadácia Ekopolis podporila Treťohorný park v Považskej Bystrici (17.10.2014)
Z parku kráľa Žigmunda v Dunajskej Strede sa stal vlastivedný park (13.10.2014)
Áno, dá sa to! – inšpiratívne podujatie jediného druhu na Slovensku (01.10.2014)
V Poloninách vznikla ekoučebňa v blízkosti zabudnutého prameňa (30.09.2014)
Mimovládne organizácie z celej Európy vyjadrili svoju podporu maďarským organizáciám prenasledovaným vládou (22.09.2014)
Centrum vzdelávania neziskových organizácií prináša inovatívne vzdelávanie inšpirované Švajčiarskom (18.09.2014)
Režim Viktora Orbána útočí na maďarské mimovládne organizácie (11.09.2014)
Do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2014 (04.09.2014)
Vernisáž o Lesoparku Chrasť v Žiline (02.09.2014)
Otvorenie vinárskeho dvora sv. Urbana v Golianove (28.08.2014)
Komunitné služby očami Elsy a Emy (25.08.2014)
V Bojniciach zachránili zanikajúce mokrade v centre mesta (12.08.2014)
V Kráľovej pri Senci obnovili arborétum (08.08.2014)
Klenovská kvapka vody pre našu planétu (21.07.2014)
Zrekonštruovaný denný stacionár Svetluška poskytuje nové služby (15.07.2014)
VIA IURIS pomáha implementovať Aarhuský dohovor (07.07.2014)
Živá energia ZSE pomôže obciam a školám (04.07.2014)
Turistické chodníky v okolí štyroch slovenských hradov budú obnovené vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity (02.07.2014)
Povedzme si všetko o kompostovaní (16.06.2014)
Banskobystričania sa už po tretíkrát zapojili do súťaže Do práce na bicykli (12.06.2014)
Nový festival téma priniesol netradičné spojenia (12.06.2014)
V júni sú pre pracovníkov a lídrov neziskových organizácií pripravené mnohé vzdelávacie podujatia (09.06.2014)
Otvorenie komunitnej záhradky na najväčšom banskobystrickom sídlisku (05.06.2014)
Na Technickej univerzite vo Zvolene prednášali zahraniční odborníci na lesné ekosystémy (03.06.2014)
Pohoda v Trnavskom parku Kalvárka (03.06.2014)
Do konca mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2014 (20.05.2014)
Vďaka fondu Živá energia vzniklo v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom slnečné laboratórium (13.05.2014)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 12. ročník ankety Strom roka (28.04.2014)
Vďaka zákazníkom spoločnosti METRO pribudnú na Slovensku ďalšie tri zelené výsadby (14.04.2014)
Konferencia o sebestačnosti a udržateľnosti vidieckych regiónov (02.04.2014)
V roku 2014 ožije ďalších 24 zelených oáz po celom Slovensku (01.04.2014)
Na podporu aktívneho občianstva, detí a mládeže i ochranu životného prostredia sa prerozdelí takmer 1,5 milióna eur (25.03.2014)
Európskym stromom roka 2014 sa stal tisícročný brest z Bulharska (21.03.2014)
Program Pohoda za mestom podporil oživenie ďalších 6 rekreačných miest (18.03.2014)
Zlepšovanie kvality bývania vďaka programu Zelené bývanie (11.03.2014)
Nadačný fond ZSE Živá energia znova pomohol ušetriť cennú energiu (05.03.2014)
29 000 eur pre projekty z programu Nestlé pre vodu v krajine (03.03.2014)
Témy holokaustu a interkultúrneho učenia nie sú cudzie ani žiakom a študentom v Banskej Bystrici (25.02.2014)
Zvoľte si najsympatickejší strom Európy (18.02.2014)
Študenti Sokratovho inštitútu zaujímavými projektmi pomáhajú deťom, seniorom i životnému prostrediu (12.02.2014)
Trenčín si TY – príklad rozvoja mesta s účasťou občanov (05.02.2014)
Hlasujte za kremnický dub v ankete Európsky strom roka 2014 (03.02.2014)
V Leviciach rozkvitla e-Slnečnica (27.01.2014)
Island a Slovensko na jednej lodi (22.01.2014)

Nadácia Ekopolis, 06. 10. 2014 | Prečítané: 1896 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore