www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @863
Počítadlo


Spam poison

Vzor humanistu s veľkým H

Václav Havel

Keď bohatí prispejú na charitu, dávajú chudobným, tak sa to široko publikuje. Ale príspevok chudobných bohatým ostáva v anonymite. Bohatí dávajú chudobným trochu jedla, pitia, oblečenia a skromný príbytok. Chudobní dali bohatým paláce a jachty a takmer neobmedzenú slobodu na to, aby mohli holdovať svojej pochybnej záľube predvádzať sa.

Gilbert Seldes: Against Revolution

Zamatová revolúcia a rodeo Veľkých samcovMorálna, vzdelanostná a kultúrna úroveň mnohých významných politikov mi taktiež stále pripomína, že som degenerovaný. Vyplýva to z faktu, že mnohých politikov, o ktorých si ja myslím, že sú morálne, humánne a odborne na nízkej úrovni, uznáva a obdivuje celý svet. Ako príklad som si vybral českého prezidenta Václava Havla, humanistu s veľkým H. Je to uznávaný humanista, veľký bojovník za ľudské práva a proti komunistickej totalite, svetovo známy politik. Jeho humanitu, vyspelosť a múdrosť dokazujú pozvania prednášať v najdôležitejších parlamentoch sveta a významné ocenenia od výmyslu sveta. Vo svete aj doma ho poznajú ako humanistu, demokrata a človeka bojujúceho za ľudské práva.

Aby som pre zaujímavosť ukázal, ako som degenerovaný, uvediem svoje degenerované názory. Václav Havel, ako veľký okydávač socializmu a komunistov, často opakoval, koľko nevinných ľudí zahynulo pod komunistickou totalitou v Československu. Škoda, že nepovedal, koľko ich bolo a kedy zahynuli. Uľahčil by mi robotu, lebo mňa stálo mnoho úsilia, kým som to zistil. Václav Havel na základe svojich humanitných názorov po revolúcii v roku 1989 podstatne prispel k presvedčeniu, že komunistická Verejná bezpečnosť (polícia) sa zdiskreditovala, a preto ju treba odstrániť, tak ako treba odstrániť ploty na hraniciach a podobne. Keď sa stal prezidentom Československa v roku 1990, pretože bol humanista, dal amnestiu mnohým väzňom, kriminálnikom, o ktorých si myslel, že začnú v slobodnom demokratickom Československu radostne žiť a podnikať pre blaho všetkých. Podporil zákony liberalizácie bez toho, aby sa limitovali jej sprievodné negatívne javy. Takto humanista Václav Havel prispel, že v čase, keď spoločnosť nebola dobre chránená Verejnou bezpečnosťou (políciou) ako za socializmu, si kriminálne živly mohli robiť, čo chceli. Výsledok bol, že niektorí ľudia pod tlakom slobody a demokracie začali žiť ako dobytok. Začali viac vraždiť, kradnúť, drogovať a vyžívať sa v násilných trestných činoch. Ako to ukazujú grafy v ďalších kapitolách, mnoho nevinných ľudí zaplatilo životom, mnohí museli podstúpiť fyzické a psychické násilie. Stúpol počet nevinných ľudí, ktorí zhoreli pri požiaroch, zomreli na následky pracovných úrazov alebo sa zabili pri autonehodách.

Pretože som degenerovaný, zaujímalo ma, koľko ich bolo, týchto nevinných ľudí, ktorí zomreli za významného prispenia humanistu Václava Havla po revolúcii v roku 1989. A hlavne ma zaujímalo, či ich bolo viac ako v čase, keď v Československu zabíjala komunistická totalita. Vychádzam pritom z mojej degenerovanej úvahy, že nevinní ľudia, ktorí stratili násilne život za socializmu, boli produktom socialistického systému, a nevinní ľudia, ktorí stratili život násilne za kapitalizmu, boli produktom kapitalistického systému. Keď porovnám údaje pre Slovensko, opísané v nasledujúcich kapitolách, zisťujem, že len za jeden rok na Slovensku kapitalistický systém vyprodukoval viac zavraždených ľudí ako dali komunisti popraviť za 40 rokov. A do akej miery k tomu prispel Václav Havel? Nech si to radšej každý poráta sám, aby ma nikto neobviňoval zo zaujatosti.

Mne z jednoduchých počtov (opísaných ďalej) vyplýva, že humánny a demokratický kapitalizmus na Slovensku zabíja niekoľkonásobne viac nevinných ľudí, ako zabíjal socializmus. Prečo potom český prezident nevymenuje komisiu na potrestanie zločinov kapitalizmu po roku 1989 v bývalom Československu? Neviem, a preto som asi degenerovaný.

Ako dôkaz svedčiaci o určitom stupni morálnej úrovne Václava Havla uvádzam jeho vyhlásenie v USA dňa 16. 9. 1998: „… že je lepšie mať choré Rusko, ako zdravý Sovietsky zväz“. Asi humanistovi s veľkým H neprekáža (alebo mu vyhovuje), že v Rusku za posledných desať rokov zahynulo v dôsledku humanity a demokracie okolo 500 000 detí, že okolo jedného milióna detí sú bezdomovci. Že len v roku 1995 bolo v Rusku zavraždených 29 000 ľudí. Že len v Moskve v zime 1995/1996 zamrzlo 600 ľudí. Že len za rok 1995 oproti 1994 sa zvýšili infekčné choroby o 47,7 % so 600 smrteľnými prípadmi. Že v roku 1992 bolo v sovietskych nemocniciach liečených na drogovú závislosť 1 500 000 osôb, pričom za socializmu v roku 1986 ich bolo len 46 000. V roku 1992 len v Moskve sa ich eviduje 500 000. Že v chudobe žije 60 miliónov ľudí a očakávaná dĺžka života u mužov sa znížila zo 65 rokov na 57 rokov. A tak ďalej a tak ďalej… [1].

Je pravdepodobné, že Havla zločiny kapitalizmu nezaujímajú. Čoho je to prejav, rasizmu? Ja neviem, nie som odborník. Myslím si, že morálna úroveň väčšiny súčasných kapitalistických humanistov s veľkým H je podobná.

Prezident Václav Havel sa prejavil ako „humanista“ aj v októbri 1993, keď prezident Ruskej federácie Boris Jeľcin poslal na demokraticky zvolený parlament vojakov, ktorí ho tankmi rozstrieľali, dobyli ho a zaistili poslancov a ľudí, ktorí ich bránili. Oficiálne počet mŕtvych bol 149, neoficiálne 1 500. Tento barbarský čin proti humanite a ľudskosti, ktorý nemá obdobu v novodobej histórii demokracie a ani v „komunistickej totalite“, podporili vo svete naši obdivovaní „humanisti“ – prezident USA B. Clinton, predseda vlády V. Británie J. Major a prezident Česka V. Havel.

Václav Havel za svojho 9-ročného prezidentovania sa oficiálne odmietol stretnúť s predstaviteľmi Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) a Republikánskej strany Československa Miroslava Sládka. KSČM je legálna politická strana. Jej predstavitelia boli legálne zvolení na zjazdoch a voliči ju volili v demokratických slobodných voľbách. Na jeseň roku 1999 KSČM podporovalo okolo 20 % voličov v Česku, a predsa prezident Havel odmietol uznať názor týchto voličov a pri rokovaniach, kde sa často riešili politické, ekonomické, kultúrne a civilizačné otázky, odmietol prijať predstaviteľov KSČM. Vyplýva z toho, že prezident Václav Havel sa v tomto prípade nielenže správal nedemokraticky a arogantne, ale rasisticky? Alebo je to prejav demokracie? Nech si to rozhodne čitateľ pre seba. Nechcem jeho názor ovplyvňovať.

Michael Parenti v knihe „Blackshirts & Reds“ [2], v kapitole “Must We Adore Václav Havel” porovnáva niektoré vyhlásenia Václava Havla a jeho praktické konanie. Ako humanistovi a bojovníkovi za mier mu neprekážalo predávať zbrane Filipínam, represívnemu režimu v Thajsku a generálovi Pinochetovi v Čile. V roku 1991 vehementne podporil agresiu Georgea Busha v Iraku, kde bolo zabitých niekoľko desiatok tisíc civilistov, a podporil bombardovanie Juhoslávie vojskami NATO, ktoré zabilo viac ako 1 000 ľudí. Hlasoval za odsúdenie porušovania ľudských práv na Kube. Naproti tomu však nikdy neodsúdil porušovanie ľudských práv v Salvádore, v Kolumbii, alebo v Indonézii, t. j. v „U.S. client state“. Skrátka, Václav Havel je muž na svojom mieste a patrí medzi malých bôžikov súčasných mytológií. A nielen on. Jemu podobných môžete vidieť v televízii vždy, keď sa rozhoduje o „niečom dôležitom“.

Po roku 1989 súčasťou folklóru Veľkých samcov bolo a stále je vyhlásenie, že v západnej hemisfére ostala komunistická totalita len na Kube, pod vedením diktátora Fidela Castra, kde sa porušujú ľudské práva. Politickí vodcovia USA často zdôrazňovali, že „Kuba je jediná nedemokratická krajina v západnej hemisfére“. Takéto vyhlásenie často s radosťou opakoval súčasný český prezident Václav Havel ako ideový vodca okydávačov socializmu a komunistov v bývalom Československu.

Nemôžem si pomôcť, ale uvedené vyhlásenia hovoria o nízkej morálnej a humánnej úrovni ich hlásateľov. Pretože fakty hovoria, že to boli iné krajiny v západnej hemisfére, kde sa nedodržiavali ľudské práva a demokracia.

Fakty, ktoré budem uvádzať, sú z článku Williama Bluma: „Cuba, the U.S., and this thing called democracy“ (CovertAction Quarterly magazine, Fall 1998). Viď aj: Killing Hope: U.S. Military and CIA Interventions since World War II.

Počas vlády Fidela Castra na Kube od roku 1959 až po súčasnosť v mnohých krajinách Latinskej Ameriky sa stali udalosti, pri ktorých sa porušovali ľudské práva, sloboda a demokracia niekoľkonásobne viac ako sa porušovali v tom čase na Kube.

To, čo sa dialo v Salvádore, Guatemale, Brazílii, Argentíne, Čile, Kolumbii, Peru, Mexiku, Uruguaji, Paraguaji, Haiti a Hondurase, môžeme označiť za systematické porušovanie ľudských práv – vraždenie a mučenie ľudí, masakry na roľníkoch a študentoch. Nič také sa za 40 rokov na Kube nestalo. Kubu nikto neobvinil z masakrovania roľníkov a študentov. A keď si zoberieme zabezpečenie vzdelania a zdravotníctva pre občanov Kuby, ako sa to deklaruje v „the United Nations Universal Declaration of Human Rights and the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedom“, Kuba sa radí medzi najlepšie krajiny v Latinskej Amerike (pozri údaje v ďalších kapitolách). Záverom môžeme povedať, že Kuba zabezpečuje ľudské práva oveľa lepšie ako kapitalistické krajiny Latinskej Ameriky, ktoré sú pod mandátom USA.

I napriek tomu Václav Havel a ďalší okydávači socializmu a komunistov stále opakujú, že je to len Kuba „na západnej hemisfére“, kde nie je demokracia. Z toho sa dá vyvodiť, čo si pod pojmom demokracia predstavujú okydávači socializmu a komunistov. Veria, že demokracia znamená len slobodné voľby a občiansku slobodu. Zjavne pre nich do demokracie nepatrí zamestnanosť, možnosť najesť sa, mať kde bývať, dostupnosť vzdelania a zdravotnícka starostlivosť. Mnoho ľudí v Latinskej Amerike, ktorí zbierajú odpadky z košov, aby nezomreli od hladu, alebo žijú priamo na smetisku. Bezdomovci, chorí bez lekárskej starostlivosti, negramotní, mnohí, ktorí boli zavraždení alebo sa jednoducho stratili. Toto demokratom totalitného kapitalizmu a humanistom typu Václava Havla zjavne neprekáža. Myslia si, že demokracia je to, keď sa dovolí, aby v slobodných voľbách raz za štyri roky občan odovzdal hlasovací lístok osobe, ktorá sa mu vďaka masmédiám a nákladnej kampani vryla do pamäti.

Zaujímavé je, že na Kube ľudia mohli voliť len jednu stranu, a tým si zabezpečili lepšiu životnú úroveň so zamestnanosťou, vzdelaním, zdravotníckym zabezpečením a podobne ako v mnohých krajinách amerického kontinentu. Asi preto kubánsky systém nazývajú okydávači totalitným, diktátorským a nedemokratickým.

Naproti tomu v demokratických krajinách Latinskej Ameriky pod patronátom USA občania chodia slobodne voliť, a pritom vláda im nevie zabezpečiť ani to, čo v bývalých socialistických krajinách. Sú to krajiny s 30-sekundovou demokraciou za plentou v čase volieb, ako hovorí William Blum.

S heslami slobody a demokracie USA podporovali mnoho pravicových diktátorov. Vo svete po druhej svetovej vojne bolo ťažké nájsť pravicový diktátorský režim, ktorý by nepodporovali USA. Mnoho týchto režimov bolo nastolených pod tlakom USA navzdory tomu, že ľudia si ich neželali. Tieto akcie výborne zdokumentoval vo svojich knihách William Blum [34]. Stručne sú opísané v prvej časti knihy „Bohovia súčasných mytológií a komunizmus“.

Ako píše Wiliam Blum, zahraničnej politike USA vo svete nešlo a nejde o nastolenie demokracie, ako sa to hlása pre pritakávačov, ale o dosiahnutie iných cieľov:

  1. Docieliť, aby svet bol bezpečný pre americké a medzinárodné korporácie.
  2. Cieľom je zvýšiť financie pre zbrojný priemysel (enhance the financial statements of defense contractors at home who have contributed generously to congresspeople).
  3. Zabrániť vzostupu každej spoločnosti, ktorá by mohla byť ako úspešný vzor alternatívy proti kapitalistickému modelu.
  4. Rozšíriť politickú a ekonomickú hegemóniu na čo najväčšiu plochu.
  5. Presvedčiť Veľkých samcov a pritakávačov o existencii diabolského medzinárodného komunistického sprisahania.
  6. Získať morálnu podporu proti diabolskému medzinárodnému komunistickému sprisahaniu.

Počas 50 rokov zahraničná politika USA bola zameraná na vybudovanie a podporu vlád, ktoré sa držali týchto zásad, i keď stále omieľali demokraciu a slobodu.

[1] – Henri Alleg: Ruské peklo. OREGO, Česká republika, 1999
[2] – Michael Parenti: Blackshirts & Reds. Rational Fascism and the Overthrow of Communism. City Lights Books, San Francisco, 1997
[3] – William Blum: Killing Hope. U.S. Military and CIA Interventions Since World War II. Common Courage Press, Monroe, Maine, 1995
[4] – William Blum: Rogue State: A Guide to the World's Only Superpower. Common Courage Press, Monroe, Maine, 2000

Knihu si možno objednať na e-mailovej adrese: karol@ondrias.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

RNDr. Karol Ondriaš, DrSc.
– vedúci vedecký pracovník Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV v Bratislave
Čerpané z: kniha Zamatová revolúcia a rodeo Veľkých samcov, (ISBN: 80-967979-2-1), vydalo vydavateľstvo Agentúra IQ+, Janošovský, v edícii Alternatíva, strany 18 – 23

Karol Ondriaš, 10. 11. 2011 | Prečítané: 3042 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 70
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore