Na stránke Vždy s Bohom sú rôzne myšlienky, ale aj citáty z biblie.
Napríklad myšlienka podľa novozákonného Listu Hebrejom:
„Buď spokojný s tým, čo máš.“ (Hb 13:5)
Ako túto myšlienku prijme bezdomovec, otrok, nezamestnaný, chudobný, žobrák…?
Alebo myšlienka:
„Boh ťa má presne tam, kde by si mal byť.“
Stotožní sa s touto náboženskou myšlienkou prostitútka? Navyše, ak ide o mladé dievča podvodom vylákané a predané kupliarovi alebo násilne unesené do zahraničia do nejakého nevestinca.
Zato myšlienku „usmievaj sa a buď šťastný, život je príliš krátky“ považujem za humanistickú myšlienku. Nerozumiem, prečo ju hlása nejaký kresťan. Veď kresťania veria v tzv. nekonečný život. Myslia si, že v skutočnosti nezomrú. Ale po pozemskom živote sa poberú do neba, kde budú žiť večne.
Humanisti si uvedomujú, že smrť je koniec života. Preto sa máme snažiť prežiť život čo najlepšie. A v porovnaní s poznatkami o vesmíre máme život naozaj krátky. Veď čo je nejakých hoci aj sto rokov proti miliardám rokov vesmíru?
Na stránke sú však aj myšlienky, ktoré oceňujem:
„Niekedy sú medzi nami najsilnejší tí, ktorí sa usmievajú cez tichú bolesť, plačú za zatvorenými dverami a vedú boje, o ktorých nikto nevie.“
„Zmeň ‚Prajem si‘ na ‚Spravím to‘!“
„Láska nehľadá svoj prospech.“
Ide o upravenú myšlienku podľa 1. Listu Korinťanom.
„Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nespráva sa neslušne, nehľadá svoj prospech, nerozčuľuje sa, nepočíta krivdy; neraduje sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy; všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa a všetko vydrží.“ (1K, 13:4 – 7)
„Nikdy sa nevzdávaj!“
18. januára 2015 pridal myšlienku:
„Nikdy sa nebudem hanbiť za svoju vieru.“
Myslím si, že podobne by si mohli aj humanisti osvojiť:
„Nikdy sa nebudem hanbiť za to, že som humanista.“ Alebo „Nikdy sa nebudem hanbiť za svoj svetonázor.“
Kresťania sa naozaj nehanbia povedať o sebe, že sú kresťania. Ale u mnohých ľudí s nenáboženským svetonázorom pozorujem nevôľu o sebe prezrádzať, aký majú svetonázor. Niekedy sa stretnem s názorom, že je len „neveriaci“.
Mne osobne výraz neveriaci nič nehovorí. Adam Roman sa vyjadril, že pojem „veriaci“ nemá dobre definovaný význam. Pojmu „veriaci“ treba v najlepšom prípade priznať nezvyčajnú „pružnosť“.
Viera je pozitívny postoj adresáta tvrdenia k autorovi, pri ktorom adresát považuje informáciu autora za pravdivú, opierajúc sa o akékoľvek dôvody. Alebo stručne: veriť, znamená považovať za pravdivé.
Potom neviera (pre neveriaceho) bude negatívny postoj? Veď stručne: neveriť, znamená považovať za nepravdivé.
Ak o sebe niekto povie, že je neveriaci, tak čo o ňom môžeme vedieť? Že všetko považuje za nepravdivé? Aj to, čo tvrdí sám o sebe?
Uznávam výrazy ako humanista, materialista, naturalista. Richard Dawkins opísal rozdiel medzi ateizmom a humanizmom takto:
„Ateizmus je intelektuálna pozícia o tom, či existuje vyššia bytosť. Humanista je ateista a navyše má morálne, etické postoje, a možno aj politické pozície.“
„Ako humanisti nie sme len ateisti, ale máme aj morálny postoj založený na racionálnej morálnej filozofii, racionálnej etike a berieme ateizmus ďalej do etickej a sociálnej oblasti.“
Odporúčam zoznámiť sa s morálkou humanistov, ktorú výborne spracoval Paul Kurtz v knihe Zakázané ovocie – Etika humanizmu.
Materialista vychádza z názoru o hmotnej podstate sveta, o prvotnosti hmoty a druhotnosti vedomia, myslenia. Opakom je idealista, ktorý vychádza z prvotnosti ideálneho alebo duchovného princípu.
Ale je užitočné nemýliť si materialistu ako nositeľa svetonázoru s filistrom, ktorý rozumie pod materializmom obžerstvo, opilstvo, túžbu po majetkoch…
U naturalistu viem, že popiera nadprirodzené javy a považuje prírodu za jediný a univerzálny princíp výkladu všetkých javov. V etickom zmysle má požiadavku žiť v súlade s prírodou, a mravné potreby odvodzuje z prirodzených záujmov a potrieb.
Pri sčítaní v roku 2011 sa vyjadrilo 725 362 ľudí (13,4 %), že sú „bez náboženského vyznania“ a 571 437 ľudí (10,6 %) sa nevyjadrilo vôbec. Ale do celosvetového sčítania sa doposiaľ zo Slovenska zapojilo len 490 ľudí.
Z toho 301 ľudí (61,4 %) o sebe tvrdí, že sú ateisti. 47 ľudí (9,6 %) uviedlo, že sú humanisti. 37 ľudí (7,6 %) má nenáboženský svetonázor, prípadne žijú bez nejakej religiozity. Racionalistov je 34 (6,9 %). 29 je agnostikov (čo je 5,9 %). Voľnomyšlienkarov je 27 (5,5 %). Deväť ľudí (1,8 %) uviedlo, že majú nejaký „iný“ nenáboženský svetonázor. A k sekularizmu sa hlási 6 ľudí (1,2 %).
Tí, ktorí uvádzate, že máte „iný“ nenáboženský svetonázor, využite diskusné fórum, a opíšte svoj pohľad na svet a aké hodnoty vyznávate. Prípadne napíšte na adresu redakcie spravodajského magazínu Humanisti.sk.
Archív:



Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj