www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Do pozornosti
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @613
Počítadlo


Spam poison

Výstava Nezávislí – Poľskí grafici zo zbierky SNG v Poľskom inštitúte

Výstavou si Poľský inštitút v Bratislave pripomína 100. výročie znovuzískania nezávislosti Poľska

Výstava Nezávislí – Poľskí grafici zo zbierky SNGNezávislosť v umení a nezávislosť Poľska sa spája v dielach poľských grafikov. Poľský inštitút sa expozíciou Nezávislí pripája k oslavám stého výročia znovuzískania nezávislosti. Po 123 rokoch cudzej nadvlády sa Poľsko v roku 1918 opäť objavilo na mape a práve vďaka umeniu získal obrodený štát novú identitu.


Výstava Nezávislí – Poľskí grafici zo zbierky SNG prezentuje diela zakladateľa poľskej grafickej školy drevorytu Władysława Skoczylasa (1883 – 1934) a jeho dvoch žiakov, Pawla Stellera (1895 – 1974) a Tadeusza Cieślewského ml. (1895 – 1944), zo zbierok Slovenskej národnej galérie. O tvorbe poľských maliarov a grafikov, ktorí pôsobili v medzivojnovom období, možno hovoriť ako o nezávislej. Rovnako ako výstava reprezentuje tematicky rôznorodé prístupy. Vznikli tak diela vizuálne zaujímavé, ktoré vynikajú precíznou grafickou tlačou a odkazujú na históriu národných kultúr Poľska, ale aj poľsko-slovenského pohraničia. Objavuje sa v nich jánošíkovská tematika či rôzne zobrazenia témy veduty Varšavy.

Kurátorkou výstavy je slovenská kunsthistorička Ivana Moncoľová.

Diela grafikov sú zapožičané zo Slovenskej národnej galérie. Z jej depozitu sa podarilo získať aj diela, ktoré nie sú bežne prístupné verejnosti. Výstavná zápožička zo Slovenskej národnej galérie zároveň pripomína 25 rokov poľsko-slovenských diplomatických vzťahov a je kontinuitnou spoluprácou SNG s poľskými kultúrnymi inštitúciami.

Výstavu Nezávislí – Poľskí grafici zo zbierky SNG si môžete pozrieť v priestoroch Poľského inštitútu na Nám. SNP 27 do 18. mája.

Pod čiarou

Poľský inštitút v Bratislave je organizačnou zložkou poľského Ministerstva zahraničných vecí. Jeho hlavnou úlohou je propagácia poľského umenia, poľskej kultúry a vedy na Slovensku. Organizuje výstavy, koncerty, filmové projekcie, prednášky, konferencie, autorské stretnutia a iné atraktívne akcie. Podporuje kultúrne a umelecké podujatia nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v ďalších slovenských mestách. Vo svojich priestoroch ponúka stále aktualizovanú zbierku kníh, novín a časopisov. Pre záujemcov o poľský jazyk pripravuje semestrálne kurzy na všetkých úrovniach.

Foto:

Władysław Skoczylas – ZbojníciPaweł Steller – Goral z Wisly (1934, drevorez)

Vložila: Daniela Slávik (Stauder holding).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Poľský inštitútPoľský inštitút
Poľské inštitúty, kultúrne inštitúcie spadajúce pod poľské Ministerstvo zahraničných vecí, sa nachádzajú v 25 mestách na svete, vrátane Bratislavy
– úlohou inštitútu je šírenie informácií o Poľsku, popularizácia výsledkov poľskej kultúry, umenia a vedy, podporovanie spolupráce medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti kultúry, vedy a školstva, prehlbovanie priateľských poľsko-slovenských vzťahov
Čerpané z: www.polinst.sk

Poľský inštitút, 21. 04. 2018 | Prečítané: 240 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Antológia moderného ateizmu?

Áno (60 hl.)
 
Nie (29 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 89
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Odkaz pre Alibabu
25-06-19 * 03:19
 Re: Čo poradiť hulvátovi?
24-06-19 * 08:00
 Re: Čo poradiť hulvátovi?
23-06-19 * 22:51
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore