www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @839
Počítadlo


Spam poison

Výstava ŻEGOTA – RADA POMOCI ŽIDOM

Výstava potrvá do konca júna

Pripomínanie si hrôz nacizmu nie je hrabaním sa v minulosti, ale nutnosťou, aby sa história neopakovala. Práve v období druhej svetovej vojny sa odhaľovali charaktery ľudí najviac. Preto je nesmierne podstatné pripomínať si tých, ktorí nestratili svoju ľudskosť a s nasadením vlastného života pomáhali Židom prežiť. Preto si Poľsko uctilo týchto Spravodlivých medzi národmi aj oficiálnym sviatkom Národný pamätný deň na Poliakov, ktorí zachraňovali Židov (Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów), ktorý sa bude v Poľsku sláviť každoročne 24. marca.

Ako uviedol riaditeľ Poľského inštitútu a poradca ministra Jacek Gajewski:

„Hrdinstvo týchto ľudí sa pre nás nikdy nesmie stať samozrejmosťou a ich činy si musíme stále pripomínať. Poľsko si nesmierne váži odvahu všetkých svojich obyvateľov, ktorí nasadili vlastné životy za záchranu svojich blížnych. Preto sa 24. marec stáva v Poľsku dňom Spravodlivých.“

Poľsky inštitút v Bratislave a Múzeum holokaustu v Seredi pripravili podujatie, ktorého cieľom je ukázať činnosť tajnej organizácie ŻEGOTA – RADA POMOCI ŽIDOM, ktorá pomáhala v Nemcami okupovanom Poľsku zachraňovať životy prenasledovaných. Táto tajná organizácia poľskej exilovej vlády podľa odhadov zachránila až polovicu Židov, ktorí prežili holokaust v okupovanom Poľsku. V Múzeu holokaustu v Seredi je inštalovaná výstava, ktorá mapuje vznik a činnosť organizácie.

Ako na vernisáži výstavy uviedol Martin Korčok, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi:

„Ľudský charakter a odvaha sa vždy ukážu v krízových časoch. Spravodliví boli ľuďmi, ktorí ukázali to najlepšie, čo v človeku môže byť. Najviac ich bolo práve v Poľsku.“

Tradícia oceňovania spravodlivých bola založená po vytvorení pamätníka Jad va-šem v Izraeli. Jad va-šem (יד ושם) je hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu v Jeruzaleme.

Svoje čestné miesto v Jad va-šem majú všetci členovia a pomocníci organizácie ŻEGOTA – RADA POMOCI ŽIDOM. Žegota bol krycí názov pre Radu pomoci Židom v Nemcami okupovanom Poľsku (v rokoch 1939 až 1945). Organizáciu v decembri 1942 založila poľská exilová vláda a Poľsko bolo jedinou krajinou v celej okupovanej Európe, ktoré niečo podobné zriadilo. Žegota bola pokračovaním skoršej tajnej organizácie pod názvom Provizórny výbor pomoci Židom, ktorá bola založená Žofiou Kossak-Szczuckou (Zofia Kossak-Szczucka) a Wandou Krahelskou-Filipowiczovou (Wanda Krahelska-Filipowicz). Organizáciu tvorili z veľkej väčšiny demokratickí a katolícki aktivisti v Poľsku, ktorí nesúhlasili so zverstvami, ktoré sa páchali na Židoch. Vo veľmi krátkom čase už mala organizácia 180 dobrovoľníkov, ktorí riskovali svoje životy za záchranu svojich blížnych. Odhaduje sa, že Žegota pomohla zachrániť okolo 12 000 Židov v Nemcami okupovanom Poľsku. Asi najznámejšiu postavou ŻEGOTY aj na Slovensku je Irena Sendlerowa. Irena Sendlerowa, rodená Krzyżanowska, bola poľská katolícka sociálna pracovníčka, jedna z čelných osobností poľského protinacistického odboja. Bola zakladateľkou, vedúcou a nakoniec aj poslednou žijúcou členkou detského oddelenia Żegoty. Počas druhej svetovej vojny zorganizovala pod krycím menom Jolanta záchranu asi 2 500 židovských detí, z ktorých mnohé osobne vyviedla z varšavského geta. Zatklo ju gestapo, mučili ju, no neprehovorila. Bola odsúdená na trest smrti, ale s pomocou Żegoty poprave unikla a ďalej pracovala v odboji. Na znak vďaky za svoje činy jej bolo udelené občianstvo v Izraeli, ktoré sa Nežidom udeľuje skutočne len mimoriadne.

Výstavu ŻEGOTA – RADA POMOCI ŽIDOM si môže verejnosť pozrieť v Múzeu holokaustu v Seredi na Kasárenskej ulici 1005 do konca júna. Je sprístupnená školám.

„Veríme, že pomôže rozšíriť v mládeži obzor o tejto téme. Srdečne všetkých pozývame,“ uviedol riaditeľ Múzea holokaustu Martin Korčok.

Aj v mene Poľského inštitútu v Bratislave veríme, že téma sa stane viac živou a Spravodliví medzi národmi dostanú miesto a vďaku aj v našich srdciach.

Stiahni súborŽEGOTA – Rada pomoci Židom (v slovenskom a anglickom jazyku; súbor je vo formáte PDF a má 6,73 MB).

Foto:

Jacek GajewskiMartin Korčok
ŽEGOTA – Rada pomoci ŽidomPreukaz na robotnícke cestovné lístky

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Poľský inštitútPoľský inštitút
Poľské inštitúty, kultúrne inštitúcie spadajúce pod poľské Ministerstvo zahraničných vecí, sa nachádzajú v 25 mestách na svete, vrátane Bratislavy
– úlohou inštitútu je šírenie informácií o Poľsku, popularizácia výsledkov poľskej kultúry, umenia a vedy, podporovanie spolupráce medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti kultúry, vedy a školstva, prehlbovanie priateľských poľsko-slovenských vzťahov
Čerpané z: www.polinst.sk

Poľský inštitút, 23. 03. 2018 | Prečítané: 701 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore