www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @816
Počítadlo


Spam poison

Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov

Hevhetia v týchto dňoch oslavuje 15 rokov svojej činnosti

15. výročie založenia vydavateľstva Hevhetia

Košické hudobné vydavateľstvo Hevhetia sa hlavne v zahraničí teší čoraz väčšej obľube skladateľov a interpretov, ktorí sa vymykajú rádiovému mainstreamu. V európskom priestore už patrí značka s typickou vlnovkou k rešpektovaným hráčom na vydavateľskom poli. Hevhetia v týchto dňoch oslavuje 15 rokov svojej činnosti. Za ten čas vydala viac ako 170 hudobných titulov z celého sveta. V najbližších piatich rokoch chce rozširovať svoje pole pôsobnosti do celého sveta.

Oslava filmovou hudbou

„Piaty ročník hudobného festivalu je výnimočný tým, že je zároveň aj oslavou výročia vydavateľstva,“ rozhovoril sa riaditeľ Hevhetie Ján Sudzina. „To sa snažíme akcentovať nielen v Košiciach, ale aj v regióne a zahraničí. Na to sme zamerali aj všetky aktivity. Pozvali sme vyše dvadsiatku zahraničných novinárov na press trip. Bude tu zastúpená celá Vyšehradská štvorka, ale aj Veľká Británia.“

Na galaprograme k oslavám (15. júna o 20. hodine v košickej Kunsthalle) zaznie okrem skladieb historicky prvého interpreta, ktorý vydal svoj album v Hevhetii, známeho českého basgitaristu Pavla Jakuba Rybu, aj filmová hudba. Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling trio spolu s DJ Krime vzdajú hold poľským skladateľom Henrykovi Warsovi a Bronisławovi Kaperovi v programe nazvanom Wars & Kaper DeconstructiON. Títo dvaja sa po druhej svetovej vojne preslávili skladaním hudby pre holywoodske filmy. Celkovo ich bolo vyše dvoch stovák. Bronisław Kaper za hudbu k muzikálu Lili dokonca získal v roku 1953 Oscara. Koncert doplní vizuálnou šou VJ Hubert Kaszycki.

Na druhý deň, vo štvrtok 16. júna o 19. hodine v Kasárňach/Kulturparku premietnu prvý slovenský nemý film bratov Siakeľovcov Jánošík z roku 1921. Improvizovanú hudbu k filmu zahrá český pesničkár Vladimír Merta s violončelistom Janom Kavanom a triom NE:BO:DAJ v zložení Julo Fujak, Jana Ambrózová a Andrej Pleštinský.

Koncerty aj na východe Slovenska

Po úvodných koncertoch, ktoré už odohral prešovský pesničkár Edo Klena a už spomínaný Pavel Jakub Ryba v Galérii umelcov Spiša, sa festival Hevhetia presunie do regiónov. Violončelista Eugen Prochác a akordeonista Rajmund Kákoni predvedú svoje interpretačné majstrovstvo v programe Accelerande. Postupne sa od 20. do 26. júna predstavia v Košiciach, Humennom, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Prešove, Vyšných Ružbachoch a Bardejovských Kúpeľoch.

Podpora kultúrneho turizmu

Skladba tohtoročných interpretov Letného hudobného festivalu Hevhetia je zameraná na Poľsko. Dôvodom je nové letecké spojenie Košíc s Varšavou. Ján Sudzina má na to jasný dôvod:

„Cieľom je postupne vybudovať silnú synergiu aktuálne prebiehajúcich festivalov spolu s naším, podobne ako je to v Košiciach cez prvý októbrový víkend, kedy sa koná Biela noc a maratón. Vtedy sú všetky hotely vypredané. Tento rok sa tak snažíme podporiť kultúrnu migráciu práve poľskými novinármi, umelcami a turistami využívajúcimi nové letecké spojenie.“

Festival cez celé leto

Hlavný program festivalu sa už typicky roztiahol na oba prázdninové mesiace. Koncerty budú na viacerých miestach v Košiciach. Klavírni interpreti ako Ján Hajnal (4. 7.) a Poliaci Krzysztof Kobyliński (11. 7.), Piotr Wyleźol (28. 7.) budú vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici. Z kaviarne Smelly cat na Zvonárskej ulici zaznejú skladby slovensko-čiernohorsko-brazílskych The Cigarette After (7. 7.), Poliakov s gréckymi koreňmi, otca Jorgosa Skoliasa so synom Antonisom s projektom Kolos (14. 7.), trio poľského gitaristu Szymona Miku (4. 8.) a huslistu Stanisława Słowińského (11. 8.). Kasárne/Kulturpark zase privítajú hudobnú experimentátorku Idu Zalewskú (5. 8.) a z Izraela tam zavíta gitarista Michel Sarjawy. Záverečný koncert vo Východoslovenskej galérii bude patriť komornému orchestru Quasars Ensemble (28. 8.).

Program Letného hudobného festivalu Hevhetia na Slovensku

GURMAN Fest – Mestský park Košice – Hevhetia stage
10. 6. – 19.30 Bartosz Dworak Quartet
11. 6. – 20.30 Klena & Klenoty
12. 6. – 15.00 Nebeská muzika
14. 6. – 19.00 – Pavel Jakub Ryba & Mirek Linka – Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves
15. 6. – Otvorenie festivalu – začiatok osláv 15. výročia vydavateľstva ~HEVHETIA
20.00 – Pavel Jakub Ryba, Pawel Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – DeconstructiON
21.30 – Afterparty – Pub u kohúta – Edo Klena
16. 6. – 19.00 – Jánošík – Vladimír Merta, Jan Kavan & NE:BO:DAJ, Kasárne/Kulturpark Košice

Accelerande (Rajmund Kákoni a Eugen Prochác)
20. 6. – 19.00 – Košice – Múzeum Vojtecha Löfflera
21. 6. – 18.00 – Humenné – Vihorlatské múzeum
22. 6. – 17.00 – Poprad – Tatranská galéria
23. 6. – 19.00 – Spišská Nová Ves – Galéria umelcov Spiša
24. 6. – 18.00 – Prešov – Evanjelické Kolégium Dvorana
25. 6. – 19.00 – Vyšné Ružbachy – Biely dom
26. 6. – 19.00 – Bardejovské kúpele – Hotel Astória

Letný hudobný festival ~HEVHETIA – Košice
4. 7. – 19.00 – Ján Hajnal – Východoslovenská galéria Košice
7. 7. – 20.00 – The Cigarette After – Smelly Cat
11. 7. – 19.00 – Krzysztof Kobyliński – Východoslovenská galéria Košice
14. 7. – 20.00 – Skolias & Skolias – Smelly Cat
21. 7. – 20.00 – Miloš Železňák Trio – Smelly Cat
28. 7. – 19.00 – Piotr Wyłeżol – Východoslovenská galéria Košice
4. 8. – 20.00 – Szymon Mika Trio – Smelly Cat
5. 8. – 19.00 – Ida Zalewska – Kasárne/Kulturpark
11. 8. – 20.00 – Stanisław Słowiński – Smelly Cat
19. 8. – 19.00 – Michel Sajrawy – Kasárne/Kulturpark
28. 8. – 19.00 – Quasars Ensemble – Východoslovenská galéria Košice

Kompletný program a informácie o jednotlivých interpretoch i predpredaji vstupeniek sú dostupné na webovej stránke Letného hudobného festivalu Hevhetia.

Lístky na jednotlivé koncerty si môžete kúpiť už teraz cez portál Predpredaj.sk, alebo aj na mieste konania koncertov.

Pod čiarou

Henryk Wars (1902 – 1977)

Henryk WarsBol poľský skladateľ populárnej hudby, ktorý sa presadil hlavne ako skladateľ filmovej hudby nie len v medzivojnovom období v Poľsku, ale aj po 2. svetovej vojne v zlatej ére Hollywoodu. Zložil desiatky hitov pre revue, divadlá a filmy.


Narodil sa ako Henryk Warszawski 29. decembra 1902 v židovskej hudobnej rodine sídliacej v ruskej časti Poľska. Svoje hudobné vzdelanie začal na Akadémii umenia, ale čoskoro získal štipendium na Hudobnom konzervatóriu vo Varšave, ktoré úspešne ukončil v roku 1925. Jeho prvý úspech sa dostavil už o dva roky neskôr, kedy jeho skladbu New York Times nahral Orchester Henryka Golda v Syrena Rekord. Svoj prvý hit s názvom Zatańczmy tango (Poďme tancovať tango) zložil v roku 1928.

V tridsiatych rokoch 20. storočia zložil piesne pre sériu hudobných komédií v Poľsku, a jeho význam je porovnateľný s tým, čo znamenal Irving Berlin v Amerike. Jeho melódie z tohto obdobia sú v Poľsku stále veľmi populárne. Skladba Umówiłem się z nią na dziewiątą (Mám s ňou rande o deviatej) bola použitá v roku 2002 vo filme Romana Polanského – Pianista.

Krátko pred vypuknutím 2. sv. vojny bol povolaný do armády a slúžil v roku 1939 pri obrane Poľska. Bol vzatý do zajatia, no podarilo sa mu pri transporte vojnových zajatcov uniknúť zo zastaveného vlaku.

Aj počas vojnových čias sa venoval hudbe. V roku 1940 zorganizoval jazzový big band s názvom Tea-Jazz v sovietmi okupovanom Ľvove. Neskôr v roku 1941 sa spolu so svojimi muzikantmi pripojil k II. Zboru generála Andersa ako súčasť kabaretu Polska Parada. Po demobilizácii v roku 1947 emigroval do USA.

V Spojených štátoch si zmenil meno na Henryk Wars a po období bojov s chudobou sa mu podarilo naštartovať svoju hudobnú kariéru i za oceánom. Stal sa priateľom Johna Wayna a jeho piesne spievali také hviezdy ako Margaret Whiting, Bing Crosby, Doris Day, Brenda Lee a Dinah Shore. Zložil titulnú pieseň k filmu a televíznemu seriálu Flipper a rovnako ako Daktari.

Bronisław Kaper (1902 – 1983)

Bronisław KaperBol poľský skladateľ filmovej hudby, ktorý zaznamenal úspechy pri komponovaní skladieb pre filmy a divadelné predstavenia v Nemecku, Francúzsku a USA. Kaper je možno najlepšie zapamätateľný ako skladateľ džezových štandardov On Green Dolphin Street, Invitation, ktoré boli titulné skladby pre rovnomenné filmy spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Za hudbu k muzikálu Lili (1953, MGM) získal Oskara.

B. Kaper začal hrať na klavír ako 6 ročný a čoskoro preukázal značný talent pre tento nástroj. Študoval kompozíciu a hru na klavír na varšavskom konzervatóriu, neskôr na prianie otca a úctu k nemu vyštudoval právo na Varšavskej univerzite. Hneď po dokončení štúdií odišiel do Berlína, ktorý bol v tom čase mestom mnohých divadiel a kabaretov, a kde mnoho umelcov z východnej Európy skúšalo svoje šťastie. Tam sa v roku 1920 stretol s rakúskym skladateľom Walterom Jurmannom. Rozhodli sa pracovať ako tím v Berlíne, no po nástupe nacizmu šli do Paríža.

Vznik zvukového filmu vytvoril veľký dopyt po ich talentoch. V roku 1935, po tom, čo im na 7 rokov ponúklo štúdio MGM zmluvu, Kaper s Jurmannom emigroval do USA, kde pokračovali vo svojej práci. Jedným z prvých filmov, na ktorom pracovali, bola komédia The Night at the Opera (Noc v opere) v roku 1935, pre ktorý zložili pieseň Cosi Cosa.

Kaper zložil hudbu takmer pre 150 hollywoodskych filmov a získal Oscara za hudbu k muzikálu Lili (1953). S W. Jurmannom zložili ústrednú melódiu pre film San Francisco (1936), tématickú hudbu a niekoľko ďalších skladieb pre televízny seriál The F.B.I. V roku 1959 zložil väčšinu hudby pre film Green Mansions s Audrey Hepburnovou a Antonym Perkinsom.

V súčasnosti sa každoročne v Los Angeles vyhlasuje súťaž mladých talentov The Bronisław Kaper Awards For Young Artists, ktorá je zameraná na inštrumentálne kategórie hry na klavír a sláčikové nástroje. Súťaž zameraná na podporu mladých talentov je zároveň aj vzdaním pocty Bronisławovi Kaperovi za viac ako 15 rokov práce ako člen predstavenstva Los Angeles Philharmonic Association.

Foto:

Ján SudzinaPavel Jakub RybaPaweł Kaczmarczyk Audiofeeling trioVladimír Merta
Jan KavanNE:BO:DAJPiotr Wyleżoł

Autorom fotografie Jána Sudzinu je Maroš Simon.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

HevhetiaHevhetia
– slovenské hudobné vydavateľstvo Hevhetia vzniklo v roku 2001
– etablovalo sa na domácej scéne ako aktívny a obsahovo mimoriadne pestrý label, pokrývajúci široké rozpätie žánrov, ktoré sa často vymykajú komerčnému a mainstreamovému hudobnému prostrediu
Čerpané z: www.hevhetia.sk

Súvisiace články:
V košických Kasárňach/Kulturparku vypukne džezový ošiaľ (06.07.2018)
Do Košíc mieri hudobná novinka – festival Voicingers (16.05.2018)
Nebeská muzika boduje v európskom hudobnom rebríčku zameranom na world music (05.08.2017)
Víťazkou súťaže Debut 2017 je Skyva (19.12.2016)
Cluster Ensemble vydáva trojalbum so skladbami Philipa Glassa (23.06.2016)
Súťaž Debut 2017 (15.06.2016)
Filmová hudba zaznie v Kasárňach i Kunsthalle (09.06.2016)
Festival Hevhetia vyráža aj do regiónu východného Slovenska (08.06.2016)
Hevhetia oslavuje výročie festivalom (07.06.2016)
Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov (09.03.2016)
Piotr Wyleżoł ponúkne prehliadku sviežich a originálnych hudobných nápadov (10.09.2015)
Rosław Szaybo vystavuje v Poľskom inštitúte (21.08.2015)
Festival Hevhetia ‚vyruší‘ dobrou hudbou aj Bratislavu (17.08.2015)
Quasars Ensemble zahrá koncert v deň narodenín skladateľa Romana Bergera (04.08.2015)
Komara s legendárnym bubeníkom Patom Mastelottom a vychádzajúca džezová hviezda Paweł Kaczmarczyk sa predstavia v Kulturparku (07.07.2015)
Bubeník z King Crimson Pat Mastelotto zahrá v Košiciach (25.06.2015)
Vo východoslovenských kostoloch a hradoch zaznie príťažlivá hudba (22.06.2015)
Hevhetia vstupuje do sveta módy (10.06.2015)
Umelci Hevhetie okorenia tohtoročný Gurmánfest (09.06.2015)
Mozartove majstrovské diela budú znieť v kaštieľoch a hradoch východného Slovenska (05.06.2015)
Jazzová omša a žalmy odznejú v kostoloch a bazilikách východného Slovenska (04.06.2015)
Letný hudobný festival Hevhetia aj tento rok prinesie dobrú hudbu (02.06.2015)
Maca vydáva Platňu roka (14.04.2015)
Zanikajúce jazyky zachytené v jedinečnej hudobnej kompozícii (31.03.2015)
Port Mone má album roka (13.03.2015)

Hevhetia, 15. 06. 2016 | Prečítané: 1052 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore