www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @830
Počítadlo


Spam poison

Vydavateľstvo Artforum vydáva románový životopis Pytliakove ženy

Od poprednej francúzskej prozaičky Claude Pujade-Renaudovej

Claude Pujade-RenaudováDňa 2. júla 2012 vydáva kníhkupectvo Artforum životopisný román Pytliakove ženy, ktorý ponúka hodnotne spracovaný životný príbeh poprednej americkej poetky 20. storočia Sylvie Plathovej a jej manžela, rovnako významného anglického básnika Teda Hughesa.


Kniha vynáša na svetlo spoločný život básnickej dvojice, ktorá zásadne ovplyvnila svet modernej literatúry. Autorka pomocou denníkov, listov, spomienok rodinných príslušníkov, priateľov, lekárov a susedov rekonštruuje výšiny a pády jednej mimoriadnej básnickej dvojice a mimomanželského trojuholníka s Assiou Vewillovou, ktorá, hoci do vzťahu vtrhla ako vamp, hneď po Sylviinej smrti je neustále konfrontovaná s jej živou prítomnosťou a fascinovaná jej básnickou genialitou.

„Boli sme takí pohrúžení do písania, ako sú iní ľudia do modlitby. Vzrušení a zároveň sústredení. Sny, básne a kresby sa bujne množili vďaka priedušnej prítomnosti toho druhého.“

Čítame hneď v úvode, v momente radostného zrodu osudovej lásky medzi Sylviou a Tedom, Američankou a Angličanom študujúcimi v Cambrige, dvoma výnimočne nadanými mladými ľuďmi, plnými ideálov, ktorí sú odhodlaní spojiť nespútateľnú básnickú tvorbu s rodinným životom. Príbeh má spád, nechýba mu dráma a výroky hlavných postáv sú neustále konfrontované s pozorovaniami iných:

„Ted sa veľmi nežne poláskal s Friedou, zatiaľ čo jeho žena si obliekala bundu. Pozdravila ma a náhlivo sa vytratila s dieťaťom zabaleným do veľkého plédu. Ako som pil pivo, tesne predtým, než som sa pustil do interview, položil som si otázku: ako to tí dvaja plus dieťa, plus ich imaginárnosť v takomto stiesnenom priestore vydržia, keď sa podľa môjho názoru skôr či neskôr vynorí na povrch ich neodvratná literárna rivalita?“

Vždy trocha svetla z trocha inej strany. Taký je spôsob, akým nám autorka nasvecuje realitu života týchto skutočných ľudí a básnikov tak, aby sme mali možnosť konfrontovať navzájom všetky možné uhly pohľadu. Vynára sa pred nami jeden celistvý príbeh lásky a špiny, ktorú táto láska nevyhnutne prináša so sebou, kým letí do slnka. Našimi hrdinami sú však ľudia výnimočne odhodlaní. A kým všetko skončí v prachu, sme svedkami ohromných skutkov života znásobeného živelnou básnickou obraznosťou.

Ukážka textu:

Pytliakove ženyVidí sa, tri roky predtým, ako prechádza cez Temžu po moste pri Chalk Farm, krátko po narodení svojej dcéry. Oťapený z nedostatku spánku, z ohromenia zoči-voči tomu úžasnému ľudskému živočíchovi nazvanému Frieda, ktorý čerstvo zakotvil v jeho živote. Na moste stretol muža, ktorý niesol líščie mláďa ukryté pod sakom. Malá hlava so zdanlivo obrovskými ušami. Ted bol zarazený tým uštvaným pohľadom vyjadrujúcim horúčkovitú úzkosť. Nevedel odolať zvedavosti a zastal. Muž mu ho ponúkol za libru, Ted zaváhal: má priniesť líštičku do maličkého dvojizbového bytu na Chalcot Square? Líščie mláďa pre mláďa Friedu? A čo neskôr, keď bude potrebovať behať, hrýzť, loviť? Vzdal sa tej myšlienky. Tam urobil základnú chybu. Sylvia dozaista niesla v košíku práve to hrdzavé zviera, mal im obidvom kráčať v pätách, deliť sa s ňou aj o poéziu, aj o líščie mláďa, aj o deti. Líška, posol, ktorý prišiel odinakiaľ, bola šíriteľom poézie. Prvotnou chybou bolo to, že sa zriekol živočíšnosti, že sa stali párom všedne manželským. Priduseným každodennosťou. Sylviinou väzenskou žiarlivosťou. Tým domom, ktorý si vyžadoval toľko starostlivosti a ktorý bol síce blízko prírody, nie však blízko divočiny, bol to kokón, nie však brloh ani nora. Keďže tomu líščiemu mláďaťu chýbalo materinské teplo, zrejme veľmi rýchlo uhynulo. Sylvia zomrela taká mladá. Oni dvaja zlyhali. Nepochybne vystúpil na stanici Chalk Farm preto, aby znovu zašiel na most s rovnakým menom a našiel tam svoju líštičku s prosebným pohľadom. Neskoro, Ted Orfeus nedokázal očariť zvieratá. Ani šamanistický učeň nedokázal vytvoriť spojenectvo so zvieraťom prostredníkom, ktorý by ho bol zaviedol k tajnému svetu, k spáse…

Foto: © Igor Navrátil (Rozhovor s Claude Pujade-Renaudovou)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Artforum
Vydávanie kníh sa v Artfore začalo presne tak, ako viaceré dôležité kroky v našich životoch – otázkou: prečo to neurobiť? Začali sme teda vydávať tie, ktoré nám na pulte najviac chýbali a chceli sme ich tam mať. A pretože pre nás kniha nie je len spotrebný materiál, ale životná nutnosť, je dôležité dať knihe, jej myšlienkam a posolstvu aj formu, ktorá jej prináleží.
Čerpané z: vydavatelstvo.artforum.sk a inforum.artforum.sk

Artforum, 28. 06. 2012 | Prečítané: 2182 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore