www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @312
Počítadlo


Spam poison

Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“

Dvadsaťštyrihodinová multižánrová umelecká performancia 22. júna 2013 aspoň na chvíľu a symbolicky vráti Košičanom do centra vodu a otvorí verejnú diskusiu o možnosti zlepšiť kvalitu verejného priestoru

Vyťažená košická štvorprúdovka na Štefánikovej ulici v Košiciach sa v piatok 21. júna od 21.00 hodiny úplne uzavrie pre dopravu. Až do nedeľnej 16.00 hodiny sa na ňu „presťahujú“ nielen niektoré známe košické podniky z okolia Hlavnej ulice, ale vyrastú tam aj pódia, oddychová, športová a diskusná zóna, stánky so suvenírmi či umeleckými predmetmi.

V sobotu 22. júna od 16.00 celý priestor vrátane vodnej plochy, ktorá siaha od hotelu Yasmin po reštauráciu Rococo, ožije prostredníctvom vizuálnych, svetelných a zvukových inštalácií, divadelných a tanečných predstavení, hudobných vystúpení a rôznych umeleckých intervencií slovenských i zahraničných umelcov. Most, spájajúci Štefánikovú ulicu s Mestským parkom sa premení na Karlov most a ponúkne, podobne ako v Prahe, príležitosť ukázať svoje umenie pouličným umelcom, hudobníkom, spevákom, výtvarníkom, karikaturistom i šperkárom.

„Aspoň na jeden deň ponúkneme obyvateľom mesta paralelnú, alternatívnu pešiu zónu v meste ako verejný priestor, ktorý je znovudefinovaný súčasným umením a ktorý nám priblíži, ako by to mohlo v našom meste vyzerať, ak sme vrátili vodu do mesta,“ uviedla Zuzana Pacáková, kurátorka pre vizuálne umenie n. o. Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jedna z dramaturgov projektu Návrat vody do mesta.

Ako spresnila, na projekte participuje približne stovka zainteresovaných umelcov, športovcov, aktivistov, ale aj odborníkov z rôznych oblastí, prevádzkovateľov známych košických podnikov i dobrovoľníkov.

Ešte pred oficiálnym otvorením, už od 10.00 hodiny v sobotu, bude pre návštevníkov vyčistenej a znovu napustenej vodnej plochy Mlynského náhonu pred hotelom Yasmin možnosť vyskúšať si vodné športy. Neskôr sa budú môcť v tejto tzv. dennej zóne aj občerstviť, pretože tam pribudnú kaviarničky, možnosť odpočinúť si na zelenej pláži či zatancovať pri hudbe. Oficiálne spustenie projektu je naplánované na 16.00 hodinu pri plávajúcich záhradách Ilony Némethovej, aj za účasti umelkyne. Vedľa si bude možné pozrieť výstavu študentských prác Fakulty umení TU KE v rámci projektu Futu Reuse.

„Betónová zóna“ na cestnej komunikácii, pod ktorou potrubím preteká rameno Hornádu, popoludní ožije inštaláciami vizuálneho umenia. Svoj vzťah k vode predstavia predovšetkým domáci lokálni umelci Tibor Nagy Grosso, Jana Nováková, Martin Jankura, Peter Koban, Boris Vaitovič, Ľuboš Pahuli, Kubo Pišek, Nina Sošková, Peter Kalmus, Jaro Račko, Vlado Eliáš, OZ Východné pobrežie, Mário Kastelovič a Peter Hostak. Popoludní sa na pódiu pred Kunstahalle predstaví dvomi koncertmi súčasnej vážnej hudby súbor Quasars Ensemble a vystúpi aj alternatívna košická kapela Žena S Blchou, ktorá hrá zmes bigbítu, džezu a psychedélie. Medzitým bude cesta patriť pouličnej performancii a akrobatickému znovuoživeniu legendy o utopenej mlynárovej dcére. Do náhonu sa okrem iných presťahuje aj knižnica redakcie Zajtrajších novín, ktorá obnoví svoj projekt výmeny starších kníh a deti sa tam budú môcť zabávať v kreatívnych dielňach. Hviezdou večera bude legenda elektronickej hudby The ORB z Veľkej Británie.

„Je dôležité, aby ľudia s nami vydržali až do noci, pretože večerný program začíname až s príchodom tmy, teda po 22.00 hodine a budeme v ňom pokračovať až do druhej hodiny rannej. Práve vtedy ponúkneme v ‚betónovej‘ zóne mnoho zaujímavého, napríklad plávajúce kŕdle rýb, svetelnú vodnú hladinu, mapping o histórii Mlynského náhonu i jeho rozsvietenie svetelnou inštaláciou. Upozorniť chcem najmä na Ľudskú vlnu o 22.55, ktorou všetci spoločne ‚pohneme‘ prostredníctvom stiahnutého modrého pozadia v mobiloch,“ pripomenula Z. Pacáková.

Súčasťou projektu je aj príležitosť, aby sa prostredníctvom anketových lístkov každý návštevník vyjadril k možnosti vrátiť vodu do centra Košíc. Organizátori anketu so štyrmi otázkami vyhodnotia a názory verejnosti z nej vyplývajúce postúpia nielen vedeniu mesta a poslancom mestského a krajského parlamentu, ale aj košickým poslancom v Národnej rade SR. Už počas minulotýždňového festivalu POKE sa približne stovka ľudí vyjadrila a výrazná väčšina z opýtaných návrat vody do mesta podporila. Občania si budú môcť vypočuť aj názory odborníkov na túto i ďalšie témy súvisiace s vodou. Ponúkne ich prednáškový blok , ktorý začína o 16.00 hodine pri Jakabovom paláci a vyvrcholí od 19.30 do 20.30 spoločnou diskusiou pri „okrúhlom stole“. Kto vydrží do rána, môže sa tešiť aj na veľkú techno párty, ktorú zahrajú francúzska DJ-ka EL_ZA a košický DJ Stroon.

Na projekt Návrat vody do mesta počas leta nadviažu aj sprievodné aktivity. Od 15. do 26. júla budú Košice hosťovať Svetové fórum mladých architektov. Je to už XI. ročník tohto medzinárodného podujatia, ktoré sa koná s podporou viacerých organizácií medzinárodného významu (FMJA – La Fédération Mondiale des Jeunes Architectes/Medzinárodnej federácie mladých architektov, CIAF – Conseil pour l’International des Architectes Français/Medzinárodnej rady francúzskych architektov a UIA – Union internationale des Architectes/Medzinárodnej únie architektov). Do Košíc zavíta 25 mladých aktívne pôsobiacich architektov, vybraných spomedzi uchádzačov z celého sveta. Pod vedením 15 skúsených architektov – animátorov sa budú zaoberať témou „Prinavrátiť rieku mestu – Mestské premeny“. Výstupom bude súbor riešení na urbanistickej a architektonickej úrovni, ktoré majú za cieľ posilniť vzájomnú symbiózu mesta a rieky.

Ďalším sprievodným podujatím budú 3. a 4. augusta Potulky s Milanom Kolcunom a ďalšími sprievodcami, na tému Voda v Košiciach. Na vodu v meste sa pozrú z viacerých uhlov a okrem iného pripomenú aj historické premeny Mlynského náhonu.

„Ako sprievodca mestom Košice musím povedať, že naša Hlavná ulica je super, ale ak by sme tu mali aj vodu a pri nej relaxačnú zónu, tak to by už bola iná dimenzia relaxu v meste,“ zasníval sa známy popularizátor košickej histórie M. Kolcun.

Presný program, orientačná mapka a ďalšie informácie sú dostupné na webovej stránke www.navratvodydomesta.sk a tiež na Facebooku/Navrat vody do mesta.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 18. 06. 2013 | Prečítané: 2444 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore