www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @060
Počítadlo


Spam poison

Vodníci v Starom Meste

15. ročník Medzinárodného festivalu vodníkov

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto a občianske združenie Devínska brána dnes organizujú v uliciach Starého Mesta 15. ročník Medzinárodného festivalu vodníkov.

Vodník

Stretnutie vodníkov a vodníckych bytostí sa začalo o 11. hodine pred budovou Slovenského národného múzea na nábreží Dunaja. Alegorický sprievod, na čele ktorého bola aj starostka Starého Mesta Táňa Rosová oblečená za vodnícku bytosť, prešiel ulicami Starého Mesta.

Súčasťou festivalu je aj 9. ročník súťaže vo varení rybacej polievky, ktorý sa začal o 14.00 h na Hviezdoslavovom námestí.

Veľká koštovka rybacej polievky sa začne o 17.00 h.

Vyhodnotenie víťazov bude o 18.30 h.

Festival nadväzuje na alegorické sprievody cechu lodníkov a rybárov, ktoré sú zdokumentované už od 18. storočia. Sprievod chodieval od budovy Rybárskeho cechu z Podhradia na Rybné námestie. Na čele sprievodu sa vždy na koči viezol vodník – kráľ Dunaja s richtárom, ktorý musel vodníkovi slávnostne prisľúbiť, že bude pre mesto konať iba dobro, inak mu hrozilo utopenie. Podľa povestí bol však bratislavský vodník Ferko dobrák a figliar, topil len kmínov, podvodníkov a nepoctivých členov mestskej rady. Žil v zlatom paláci na dne rieky a bol taký bohatý, že dokonca i smeti mal strieborné. Bratislavský vodník ako kráľ Dunaja vládol všetkým rybám, vodným živočíchom a aj ostatným vodníkom v Dunaji i jeho prítokoch.

Cieľom občianskeho združenia Devínska brána je oživovanie tradícií a propagácia kultúrneho a historického odkazu minulosti. Devínska brána svojimi aktivitami nechce vzbudzovať nostalgické spomienky na zašlé časy, keď Bratislava bola mestom multietnickým a multikultúrnym, ale chce byť nápomocná pri oživovaní neopakovateľného genia loci – charakteru mesta zaujímavého, príjemného, kultivovaného a predovšetkým tradične tolerantného. V svojich aktivitách združenie Devínska brána zapája aj iné regióny Slovenska a usiluje sa o prezentáciu Slovenska v zahraničí.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto
– je srdcom hlavného mesta SR Bratislavy, spoločenským, kultúrnym, politickým a turistickým centrom Slovenska.
Čerpané z: www.staremesto.sk a www.devinskabrana.sk

Bratislava-Staré Mesto, 09. 06. 2012 | Prečítané: 1524 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Aký je váš názor pri zániku mandátu poslanca NR SR ohľadom odstupného, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin?


Celkom hlasovalo: 23
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore