www.humanisti.sk
Fotografická súťaž Cesta svetla 2018
Súťaž
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @284
Počítadlo


Spam poison

Verejné prerokovanie v národnom projekte kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe

Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu dnes otvoril Verejné prerokovanie (tzv. public hearing) v rámci národného projektu kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe. Odborná i laická verejnosť prediskutovali štúdiu uskutočniteľnosti k projektu na zber a zdieľanie údajov o bezpečnostných incidentoch.

„Realizácia projektu významným spôsobom zvýši schopnosť štátu reagovať na kybernetické hrozby a pomôže znížiť ich negatívne dopady nielen na verejnú správu ale aj na celé národné hospodárstvo,“ uviedol riaditeľ vládnej jednotky CSRIT Lukáš Hlavička.

Projekt s oficiálnym názvom „Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe“ je zameraný na vytvorenie odbornej a technicky vybavenej siete jednotiek CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Úlohou odborníkov bude ochrana informačných systémov verejnej správy a poskytovanie informácií o kybernetických hrozbách.

Žiadateľom projektu je Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, v ktorého pôsobnosti je aj Vládna jednotka CSIRT. Partnermi projektu sú Národný bezpečnostný úrad, Slovenská informačná služba a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá je prevádzkovateľom ústredného portálu verejnej správy – Slovensko.sk a vládnej siete Govnet.

Pod čiarou

Poznámka:

Výsledkom národného projektu Systému riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe bude:

  • Bezpečnostný dohľad – monitorovanie bezpečnostne relevantných udalostí v zapojených infraštruktúrach, ich korelácia a vyhodnocovanie. Detekcia a riešenie bezpečnostných incidentov. Prevádzka dohľadového centra a monitorovacej infraštruktúry.
  • Manažment a podpora riešenia bezpečnostných incidentov – podpora procesov riešenia bezpečnostných incidentov, vydávanie varovaní a oznámení o bezpečnostných incidentoch a hrozbách. Notifikácia relevantných subjektov.
  • Dátová analýza – zber, analýza, vyhodnocovanie a vizualizácia dát z interných, externých, verejných a neverejných zdrojov a ich využitie pre potreby detekcie a prevencie bezpečnostne relevantných udalostí a incidentov.
  • Penetračné testovanie – interné, externé a hybridné penetračné testy a hodnotenie zraniteľností. Testovanie bezpečnostných vlastností produktov, systémov, sietí a zariadení.
  • Forenzná analýza – forenzná analýza pracovných staníc, serverov, sieťových prvkov, sieťovej komunikácie, mobilných technológií a ostatných relevantných nosičov digitálnych stôp. Znalecké posudzovanie.
  • Analýza škodlivého kódu – identifikácia činností a aktivít škodlivého kódu. Statická, behaviorálna, dynamická analýza a reverzné inžinierstvo vzoriek škodlivého kódu. Vytváranie identifikátorov kompromitácie (IOC), detekčných mechanizmov.
  • Testovanie a vývoj – pracovisko pre testovanie produktov, nových typov útokov, bezpečnostných mechanizmov, nástrojov pre penetračné testovanie, riešenie bezpečnostných incidentov a forenznú analýzu. Testovanie konfigurácií sieťových a bezpečnostných prvkov (Testovacie laboratórium).
  • Certifikácia – vykonávanie prevádzkových skúšok a testovacej prevádzky ako aj ďalšie úkony spojené s certifikáciou systémov a prostriedkov pre kybernetickú bezpečnosť.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakÚrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu
– úrad sa podieľa na tvorbe a uskutočňovaní jednotnej štátnej politiky v oblasti využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, ako aj v oblasti informatizácie spoločnosti a investícií
Čerpané z: www.vicepremier.gov.sk

ÚPVII, 11. 07. 2018 | Prečítané: 38 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Aké skúsenosti máte s prechodom zo zimného času na letný poslednú nedeľu v marci a z letného času späť na zimný poslednú nedeľu v októbri? Pozri: Otvorená verejná konzultácia o úprave letného času.

veľmi pozitívne (3 hl.)
 
pozitívne (4 hl.)
 
nemám na to názor (6 hl.)
 
negatívne (1 hl.)
 
veľmi negatívne (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 15
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Homosexuáli a PRIDE festival
16-07-18 * 19:31
 Budem
15-07-18 * 23:47
 Dobrý nápad
15-07-18 * 23:32
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore