www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @927
Počítadlo


Spam poison

Veľká výmena skúseností vedúcich, ktorí pracujú s deťmi a mládežou

Pozývame Vás na Veľkú výmenu skúseností vedúcich, ktorí pracujú s deťmi a mládežou.

Veľká výmena skúseností sa uskutoční na ZŠ Vazovova 4 v Bratislave 19. – 21. októbra 2007.

Akcia je určená pre dobrovoľníkov i profesionálov, ktorí sa venujú výchove a zmyslu­­plnému využívaniu voľného času detí a mládeže. Minimálny vek účastní­kov je 15rokov.

Plán programu

Program sa bude skladať z „klasických programov“ VVS, ktoré boli obľúbené a navštevované v minulých rokoch. K tomu nám ako spätná väzba veľmi dobre slúžili Vaše anketové lístky, kde ste hodnotili lektora, kvalitu jeho programu… Pri niektorých programoch ešte váhame, niektoré vypúšťame, pri iných hľadáme nových lektorov. Ale samozrejme čakáme aj na Vaše námety a požiadavky.

Stálicou VVSiek sú aj sprievodné akcie, ktoré samozrejme budú aj tento rok. Ale každý rok sa snažíme vysvetľovať, že sú to len sprievodné – doplnkové akcie, na oddych – relax – upokojenie – pohyb… Mnohí z Vás si ich mýlia ako hlavný program, čo je škoda, lebo by ste na nich strávili viac času ako na tom dôležitejšom programe.

Niektorí by mohli povedať, že však je to na individuálnom rozhodnutí. Z pohľadu účastníka asi áno, ale minca má dve strany. Z pohľadu lektora sa teším, keď mám nahlásených na konkrétny program 15 účastníkov, a príde mi lektor až z Ašu, ČR. Nakoniec prakticky je jeho programe 3-5 účastníkov – lektor má z toho zlý pocit premárneného času a veľakrát je aj sklamaný, už nepríde. Nuž a hrana – pohľad organizátora. Pozývali sme lektora, lebo bol o jeho programový vstup záujem – investovali sme financie do jeho cesty, ubytovania a stravy. A výsledok? Zbytočne „vyhodené“ peniaze, hanba sa pozrieť lektorovi do očí, strata dôvery, pocit neschopnosti… A to veľakrát preto, že mnohí ľudia sa idú zabaviť, nahlásili sa na program len tak (bez záujmu – však tam budem mať niečo vyplnené), prípadne si zamieňajú VVS za len víkendovú kecáreň s kamarátmi…

Typy programov:

Prednášky – väčšinový monologický výklad lektora k nejakej odbornej téme, samozrejme s možnosťou klásť zvedavé otázky.

Semináre – debatné fóra typu „Takýto je problém, čo vy na to hovoríte, ako ho riešite vy?“…, teda moderovaná debata s lektorom, výmena skúseností medzi účastníkmi programu.

Dielňa – rýdzo praktická forma, kde sa naučíte niečo vyrábať, realizovať, tvoriť. Potrebné minimum teórie (nanajvýš 10 % času), zvyšok je prax.

Akcia – sprievodné podujatie VVS. Je určené k relaxu, vypnutiu, zablbnutiu…

Diskusia – diskusný klub. Neformálne stretnutie ľudí k danej téme, odborníkov i laikov, začiatočníkov i skúsených vedúcich. Mierne moderovaná debata niekým dopredu stanoveným človekom, ktorý sa „vie“ v problematike čiastočne orientovať. Rýdza výmena osobných skúseností účastníkov diskusie.

Niektoré programy, pokiaľ to bude možné, budú delené na začiatočníkov a pokročilých. V spolupráci s lektorom sa ich budeme snažiť označiť logom „Z“ – začiatočníci alebo „P“ – pokročilí. Niektoré programy budú na seba nadväzovať naschvál, najprv programom pre začiatočníkov a potom pre pokročilých.

Žiadne iné delenie nebudeme používať, nakoľko sa to neosvedčilo a ľudia tieto experimenty v spätných väzbách „odsúdili“. Veľmi ťažko sa z anotácie určuje deľba podľa skúseností, takže je to konsenzus medzi výkladom lektora a Vašim rozhodnutím. Každý z nás je v niečom začiatočník a v niečom inom odborník!

Viac informácií získate z VVS 2007.

Veľká výmena skúseností (VVS) nemá žiadny vrcholný orgán ani právnu subjektivitu. Nehovorí menom tretieho sektora ani menom hnutia. Napriek tomu, alebo práve preto je miestom, kde sa stretávajú vedúci veľkých aj menších organizácií, občianskych združení, spolkov a klubov – aby v duchu Galénovho „priateľstva rozrôznených“ konfrontovali svoje názory a skúsenosti.

Veľká výmena skúseností je miestom, kde sa stretávajú tí, ktorí s deťmi pracujú pravidelne počas celého roka a aj tím ktorí k nim iba občas „pričuchnú“. To všetko bez ohľadu na farbu šatky, vierovyznania a foriem práce, z rôznych kútom Slovenska a zo zahraničia.

VVS je studnicou inšpirácie, námetov, miestom debát a stretávania.

VVS je ostrovom pozitívneho myslenia.

VVS nie je patentom Dúhy. Na tvorbe a realizácii môže participovať akákoľvek organizácia. Nie je to ani konkurencia vzdelávacích aktivít, ktoré prebiehajú v každej organizácii. Filozofia Veľkej výmeny skúseností prekračuje interné školenia a mieri k spolupráci medzi organizáciami na vyššej úrovni. Je založená na dobrej vôli každej organizácie podeliť sa so svojimi jedinečnými nápadmi a skúsenosťami s ostatnými pracovníkmi s deťmi a mládežou. Výsledkom tejto otvorenosti a ochoty deliť sa s ostatnými bude zlepšujúca sa úroveň práce s deťmi a mládežou – a o to detským a mládežníckym organizáciám ide predovšetkým.

Hlavným organizátorom Veľkej výmeny skúseností 2007 v Bratislave je občianske združenie Dúha.

Akékoľvek otázky, priania, námety, návrhy na spoluprácu a podobne zasielajte priamo organizátorom.

Akcia je organizovaná za podpory Ministerstva školstva Slovenskej republiky.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť aj v diskusnom fóre.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
Veľká výmena skúseností

Ján Parada, 11. 08. 2007 | Prečítané: 2706 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (8 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore