www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @251
Počítadlo


Spam poison

Valné zhromaždenia IHEU a EHF tento rok v Bukurešti

24. – 27. mája 2013 sa uskutočnia v Bukurešti valné zhromaždenia Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) a Európskej humanistickej federácie (EHF). 25. mája 2013 usporiada Rumunská humanistická asociácia konferenciu na tému „Vzdelávanie, veda a ľudské práva“

Účasť a prednášku prisľúbili známy ateistický bloger PZ Myers, britský psychológ Richard Wiseman, holandský humanista a herec Boris van der Ham, predseda britských humanistov Andrew Copson a prezidentka Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) Sonja Eggerickxová.

O Rumunskej humanistickej asociácii:

Rumunsko je štát, kde sa humanisti zúčastňujú neľahkých bojov, snažiac sa zachovať sekulárny štát, pozdvihnúť úroveň vedy a školstva, brániť slobodu myslenia, svedomia a náboženstva pre každého.

Počas niekoľkých rokov bola v Rumunsku evolučná teória vyškrtnutá z vyučovacích plánov biológie a vrátila sa tam len po úpornom tlaku občianskej spoločnosti a medzinárodných organizácií. To však situáciu veľmi nezlepšilo. Už od prvého stupňa sa v školách učí kreacionizmus, a to na hodinách náboženstva; vývoj druhov sa v biológii po prvý raz spomína v ôsmej triede. Výsledok toho je, že 74 % Rumunov verí, že pravdu má kreacionizmus a len 14 % dôveruje evolučnej teórii.

Verejné financie sa používajú na stavbu jednej z najväčších pravoslávnych katedrál v Európe. 2 000 kostolov dostáva každý rok verejné subvencie. Takmer v každej školskej triede a každej verejnej inštitúcii sú prítomné kresťanské pravoslávne symboly.

Z celkového počtu okolo 20 miliónov obyvateľov je len 0,4 % nenáboženských. Z 558 poslancov parlamentu len jeden použil sekulárne znenie prísahy s rukou na Ústave. Ostatní poslanci použili náboženskú formulu s dodatkom „Tak mi Bože pomáhaj!“ a rukou na Ústave a biblii alebo koráne.

Medzitým sa však čoraz viac mladých ľudí stáva skeptickými a kritickými voči náboženstvu. Ozývajú sa najmä na internete. Veľká časť masmédií hlasne kritizuje excesy Rumunskej pravoslávnej cirkvi.

V tejto súvislosti medzinárodná humanistická udalosť s bohatou účasťou upúta pozornosť masmédií a vyvolá debaty a kontroverzie, ktoré rumunská spoločnosť potrebuje. Povedie to k rozvoju rumunskej spoločnosti a prispeje k lepšiemu porozumeniu sekulárnych humanistických hodnôt.

Miestom konferencie o vzdelávaní, vede a ľudských právach bude chýrny Ľudový dom (dnes Parlamentný palác), postavený komunistickým diktátorom Nicolaeom Ceauşescom. Po Pentagóne je to druhá najväčšia vládna budova na svete. Rumunská humanistická asociácia bude hostiteľom udalosti a partnermi sú ďalšie humanistické mimovládne organizácie.

Podrobnosti nájdete na webovej stránke: www.iheu.org/story/notice-iheu-general-assembly-2013.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj, International Humanist and Ethical Union

redakcia, 12. 05. 2013 | Prečítané: 2662 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Sú informácie na stránke Humanisti.sk pre vás užitočné?

Áno, sú. (340 hl.)
 
Väčšinou sú. (221 hl.)
 
Kedy ako... (176 hl.)
 
Väčšinou nie sú. (189 hl.)
 
Nie, nie sú. (274 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1200
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Slobodomurári
21-05-18 * 02:13
 RE: Slobodomurári
21-05-18 * 00:26
 Re: Keď sa
17-05-18 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore