www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @036
Počítadlo


Spam poison

V Poľsku rastie počet útokov na cudzincov

„Opýtali sa ma, či som moslim. Potom ma začali mlátiť.“

Pochod poľských nacionalistov 11. novembra 2016

Pochod poľských nacionalistov 11. novembra 2016. | Foto: ČTK.

Varšava – Po tragických udalostiach zo silvestrovskej noci, počas ktorej došlo v Poľsku k násilnostiam a útokom na niekoľko obchodov vlastnených cudzincami, vzrastá v krajine počet rasistických konfliktov. Neziskové organizácie hovoria o dlhodobom trende a poukazujú na vládnych politikov, ktorí podľa nich prehliadajú rasistické a xenofóbne útoky mlčaním. Pravicová vláda ale kritiku z nečinnosti alebo dokonca zo slovného povzbudzovania xenofóbnych prejavov odmieta ako nespravodlivú. Poľsko je podľa nej pre cudzincov bezpečné.

Zmlátený Pakistanec v poľskom meste Lodž

Zmlátený Pakistanec v poľskom meste Lodž. | Foto: Gazeta Wyborcza.

„Išiel som si kúpiť do obchodu cigarety. Tam sa na mňa nalepili, a kričali: ‚Usáma! Usáma!‘ Potom sa ma opýtali, či som moslim. Keď som odpovedal, že áno, začali ma mlátiť,“ opísal poľskej televízii TVN tento týždeň 44-ročný Pakistanec Asmat Ullah svoju skúsenosť z mestečka Ozorków, ktoré sa nachádza neďaleko Lodže, tretieho najväčšieho mesta v Poľsku.

V noci z pondelka na utorok mu tam traja poľskí mladíci počas násilného prepadnutia vyrazili niekoľko zubov, zlámali nos a spôsobili pomliaždeniny na tvári, i na celom tele.

Polícia neskôr páchateľov zadržala.

„Podieľali sa na útoku na pakistanského občana kvôli jeho národnosti a vyznaniu,“ zdôvodnil zadržanie a následné obvinenie trojice Krzystof Kopania z prokuratúry v Lodži.

Tragédia v Elku

Podľa neziskových organizácií ide len o úlomok z mozaiky množiacich sa rasistických útokov, z ktorých najtragickejším a najviditeľnejším symbolom sa stali novoročné násilnosti v poľskom meste Elk neďaleko hranice s Bieloruskom.

V ňom sa počas silvestrovskej noci pokúsil mladý, v minulosti trestaný Poliak ukradnúť z podniku s občerstvením dve fľaše. Potom, ako mu v tom alžírsky majiteľ reštaurácie s kebabom a jeho tuniský kuchár pokúsili zabrániť, došlo pred podnikom k bitke. Počas nej bodol kuchár 21-ročného Poliaka niekoľkokrát nožom, a ten na následky zranení neskôr zomrel.

Pred reštauráciou s kebabom v Elku sa začali čoskoro po incidente schádzať davy niekoľkých stoviek ľudí, najmä mladých radikálov, ktorí hádzali na podnik kamene a vykrikovali rasistické heslá. Niekoľkokrát sa stretli s políciou. Tá podľa denníka Gazeta Wyborcza zadržala celkom 28 ľudí. Pravicoví nacionalisti potom udalosti okomentovali na Twitteri:

„Po ‚incidentoch‘, v ktorých hrajú hlavnú rolu imigranti, píše Európa pri protestoch kriedou po asfalte. V Poľsku to robíme trochu inakšie.“

Udalosť v Elku spustila v Poľsku sériu ďalších podobných prípadov s rasistickým podtextom. Okrem napadnutia Pakistanca v Lodži zaútočil neznámy maskovaný páchateľ na reštauráciu s kebabom vo Vroclave. V utorok 3. januára napadli útočníci v meste Legnica zozadu a za doprovodu rasistických poznámok občana z Bangladéša, ktorý potom skončil so zranením v nemocnici.

Asi okolo druhej hodiny v noci vo štvrtok 3. januára 2017 zasa niekto hodil zápalnú fľašu do vroclavskej reštaurácie Kuki Pizza, ktorú vlastní egyptský majiteľ. Len zázrakom nedošlo k väčším škodám na majetku a nikto nezomrel.

Poľská snúbenica Egypťana potom podľa týždenníka Wprost vyhlásila, že po novoročných udalostiach v Elku niečo podobné očakávala.

„Nepochybujem o tom, že za tým bol rasizmus,“ dodala.

Je to nebezpečný trend

Podľa poľských neziskových organizácií, sledujúcich rasistické a xenofóbne prejavy v krajine, ide len o potvrdenie dlhodobejšieho trendu. Ten podľa nich súvisí s radikalizáciou mládeže, a tiež s nástupom poľskej pravicovej vlády v októbri 2015.

Vláda je známa viacerými silne nacionalistickými a protiimigrantskými výrokmi, čo podľa expertov uvoľňuje v spoločnosti xenofóbne nálady a podporuje ich verejné prejavovanie.

Rasistické nápisy na poľskom obchode

Rasistické nápisy na poľskom obchode. December 2016. | Foto: Aktuálně.cz

„Už minimálne rok registrujeme zvýšený výskyt rasistických, xenofóbnych a antisemitských prípadov. Nie sme schopní zaznamenať všetky, ale je to hneď niekoľko prípadov denne,“ povedala televíznej stanici TVN Anna Tatarová z organizácie „Nikdy viac“.

Poľskí vládni predstavitelia ale označujú tento postoj za alarmujúci a silne nadsadený. Rovnako ako odkazy na radikalizáciu mladých ľudí.

„Za ostatný rok sa na žiadnej z vysokých škôl nevyskytol jediný rasistický útok. Celkovo sme ich zaznamenali dvanásť, každý z nich je hanebný. Ale len v malej časti išlo o prípady fyzického napadnutia, väčšinou to bola nenávisť na internete,“ odpovedal stanici TVN poľský minister pre vysoké školy Jaroslaw Gowin.

Tiež minister vnútra Mariusz Blasczak opakovane zdôraznil, že Poľsko je pre cudzincov bezpečné. Rasistický podtext protestov v poľskom Elku odmietol a napadnutie zdôvodnil „obavami z teroristických útokov“.

Zahmlievate

Podľa Rafala Gawela z Centra monitoringu rasistických a xenofóbnych prípadov ide ale len o pokusy zakryť nepríjemnú skutočnosť. V atmosfére narastajúceho nacionalizmu, protiimigrantských nálad, a čím ďalej silnejšieho verejného odporu k cudzincom ľudia mnoho incidentov nenahlási.

Pripomína tiež, že aj keď je podiel rasistických útokov na celkovej kriminalite v Poľsku naozaj malý (menej ako 1 percento), absolútny počet útokov z nenávisti (rasistických a xenofóbnych) sa výrazne zvyšuje. Podľa oficiálnych údajov bolo takých prípadov 835 v roku 2013, a o dva roky neskôr už dvakrát toľko (1 548).

„Vláda musí na také prípady jasne reagovať,“ povedal webu TVN24 Gawelov kolega Konrad Dulkowski.

Pripomína nedávnu ostrú reakciu pravicovej vlády na prípady xenofóbnych atakov na poľských občanov vo Veľkej Británii tesne po skončení tamojšieho referenda o vystúpení z Európskej únie (brexit).

„Mlčanie znamená súhlas. Má to teda znamenať, že anglická xenofóbia je zlá, ale poľská dobrá?“ pýta sa Dulkowski.

Autor článku: Josef Pazderka.

Pod čiarou

Redakčná poznámka: Na konci článku na stránke Aktuálně.cz je videozáznam od DVTV s popisom:

„Každý deň dochádza v Poľsku k niekoľkým nenávistným útokom, napadli napríklad opálenú Poľku s dredmi či muža hovoriaceho po nemecky, hovorí Josef Pazderka. | Video: Filip Horký | 18:56.“

Pre internetovú televíziu DVTV sa reportér Filip Horký zhováral s Josefom Pazderkom, vedúcim zahraničného oddelenia a zástupcom šéfredaktora spravodajského servera Aktuálně.cz.

Zvukový záznam:

Archív:

Aktuálně.cz: „Ptali se mě, jestli jsem muslim. Pak mě…“ONR Brygada Podlaska (@ONR_Podlasie)Wprost: Zemsta za Ełk? Butelka z benzyną w barze…

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Aktuálně.czAktuálně.cz
– prvý čiste online denník v Českej republike
– držiteľ ocenenia Křišťálová lupa 2006
– držiteľ ocenenia Novinářská cena 2014 za najlepší rozhovor, komentár a inovatívnu online žurnalistiku
Aktuálně.cz je tretí najnavštevovanejší spravodajský web na českom internete. Formou článkov, multimediálnych grafík a videí prináša objektívne a najaktuálnejšie informácie z domova, ekonomiky, i zo sveta. Spravodajstvo doplňujú okrem pôvodných káuz a názorov popredných novinárov a komentátorov informácie zo sveta kultúry, a spoločenské a lifestylové témy.
Súčasťou webu je Aktuálně.TV, ktorá zastrešuje všetku videoprodukciu vznikajúcu v rámci mediálneho domu Economia. Jednou z vlajkových lodí Aktuálně.TV je program DVTV, za ktorým stojí tím okolo moderátorov Martina Veselovského a Daniely Drtinovej. Testy áut prináša Auto Report, filmové novinky a recenzie ponúka (Za)biják Kamila Fily, svetom technológií sa zaoberajú Tech News a o zábavu sa stará Lukáš Pavlásek TV.
Čerpané z: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz, 09. 01. 2017 | Prečítané: 1066 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore