www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @209
Počítadlo


Spam poison

V Košiciach štartujú ďalšie investičné projekty, ktoré zmenia tvár mesta

Amfiteáter, Ulička remesiel a výmenníky SPOTs sú ďalšie investičné projekty v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 (EHMK), ktoré úspešne prešli kompletným administratívnym procesom súťaže na zhotoviteľov stavby

Dnes boli objekty oficiálne odovzdané víťazným spoločnostiam, ktorými sú Inžinierske stavby, a. s., PKB invest, s. r. o. a APS Alkon, a. s.

„Dnešným dňom sme spustili rekonštrukcie ďalších troch objektov, ktoré sú investičnými projektmi Európskeho hlavného mesta kultúry. Po najväčších a najvýznamnejších, ktorými sú Kasárne/Kulturpark a Kunsthalle, sme dostali súhlasné stanoviská k priebehu verejného obstarávania aj na projekty SPOTs, Amfiteáter a Ulička remesiel a mohli sme podpísať zmluvy so zhotoviteľmi stavieb. Už teraz môžeme povedať, že sme využili ponúknutú šancu zo strany Európskej komisie a vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry, meníme Košice na krajšie mesto, lepšie pre život,“ konštatoval primátor mesta Košice Richard Raši.

Aby mesto lepšie fungovalo, potrebuje vhodné prostredie. Aj preto patrí transformácia verejného priestoru a vytvorenie zón, kde sa môžu obyvatelia mesta stretávať a tráviť voľný čas, medzi hlavné ciele projektu Košice 2013.

„Parky, amfiteáter ale nakoniec aj ulica – Ulička remesiel, ponúknu ľuďom okrem oddychu aj priestor pre kultúrnu a umeleckú produkciu, čomu je samozrejme nutné prispôsobiť aj niektoré ich technické parametre,“ uviedol na margo ich nevyhnutnej rekonštrukcie spoluautor víťazného projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Michal Hladký.

Amfiteáter bol dlho jedným z najkomplikovanejších projektov, najmä pre časový sklz, ktorý bol spôsobený vysúťaženým, ale finančne absolútne nereálnym projektom v minulosti. Mestu sa ale podarilo nájsť reálnu podobu aj pre tento projekt a v minulosti známe dejisko kultúrnych podujatí bude opäť slúžiť svojmu účelu. Z chátrajúceho amfiteátra sa v Košiciach stane multifunkčný otvorený priestor, určený pre masové kultúrne, športové a filmové podujatia. Zrekonštruovaný bude hlavný vstup do areálu, úpravami prejde javisko aj hľadisko, obnoví sa ozvučenie a bude nainštalovaná nová video technológia. Projekt v hodnote 926 100 eur bude realizovať spoločnosť APS Alkon, a. s.

Ulička remesiel je ďalším investičným projektom Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, ktorý tento pondelok vstupuje do realizačnej fázy. Ulice Rumanova, Vodná, Podtatranského, Mlynská, Stará Baštová a Hrnčiarska sú tradičnou umeleckou štvrťou mesta Košice, disponujúcou výbornou polohou a autentickým prostredím, čo vytvára predpoklady pre vytvorenie turisticky atraktívnej zóny. Doteraz jej ďalšiemu rozvoju bránil predovšetkým nedostatok financií na rekonštrukciu rozbitej dlažby a verejného osvetlenia, na osadenie prehľadného značenia od Hlavnej ulice a najmä nedostatočná garancia bezpečnosti vo večerných hodinách. Vďaka projektu sa situácia do konca roka zmení.

Investícia vo výške 884 703,20 eur, ktorú bude realizovať víťaz verejného obstarávania Inžinierske stavby, a. s., bude zameraná na vytvorenie optimálneho prostredia pre rozvoj umenia a kultúry.

„Zrekonštruujeme dlažbu, verejné osvetlenie a zriadime kamerový a monitorovací systém a nášľapný navigačný systém. Rekonštrukciou Uličky remesiel atraktívne prepojíme Hlavnú ulicu s ďalším investičným projektom, Kunsthalle. Nielenže tým rozšírime centrum mesta, ale ponúkneme ďalšiu atraktívnu zónu, ktorá bude využívaná počas mnohých kultúrnych aktivít v rámci Dní mesta Košice, Noci múzeí alebo Bielej noci a tiež vznikajúcich v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom v rámci programu Terra Incognita,“ spresnil primátor Košíc Richard Raši.

Súčasne s rekonštrukciou Uličky remesiel bude v lokalite Východoslovenská vodárenská spoločnosť realizovať výmenu vodovodných a kanalizačných sietí tak, aby na konci roka 2012 bola kompletne zrekonštruovaná a pripravená plnohodnotne sa zapojiť do aktivít v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry. Vzhľadom na rozsah prác je potrebné rátať s úplnou dopravnou uzáverou a s obmedzeniami pre peších na uliciach: Hrnčiarska, v úseku Mlynská – Vodná ulica; Vodná, v úseku Štefánikova – Jesenského ulica; Rumanová, v úseku od lávky po Jesenského ulicu. Obmedzenia dopravy sú platné do 31. 12. 2012.

Výmenníky – SPOTs sú prvým investičným projektom EHMK, ktorého časť je už dokončená.

„Hlavným zámerom projektu SPOTs je šírenie kultúry do okrajových častí mesta, revitalizácia sídlisk a zapojenie obyvateľov do umeleckých a kultúrnych podujatí nielen počas roka 2013, ale i po ňom,“ priblížila úlohu projektu výkonná manažérka n. o. Košice 2013 Blanka Berkyová.

Ako spresnila, súčasťou projektu je premena nepoužívaných výmenníkových staníc na komunitné centrá, tzv. kultúrne body okraja. Dva výmenníky na Terase sa už zmenili na takéto kultúrno-spoločenské centrá a našli si svojich priaznivcov. Každý z výmenníkov je pritom zameraný na špecifickú oblasť a inak to nebude ani v prípade ďalších štyroch, ktorých rekonštrukcia dnes štartuje.

Výmenník na Ľudovej ulici bude zameraný na podporu nových mestských kultúr, inline korčuľovanie, indoor skateing, hip-hop, breakedance, súťaže a filmové predstavenia. Výmenník na Važeckej ulici bude orientovaný na multimediálne tvorivé dielne, tanec, hudbu, prvky alpinistickej subkultúry. Vo výmenníku na Štítovej bude možné navštíviť výtvarné a keramické dielne, výstavy, filmové predstavenia, workshopy a semináre. Výmenník na Wuppertálskej ulici bude slúžiť pre tvorivé dielne, semináre, diskusné fóra v oblasti kultúry a art-gardening.

Celková hodnota rekonštrukcie výmenníkov, ktorú bude realizovať spoločnosť PKB invest, s. r. o., je vo výške 1 322 458,24 eur. V rámci rekonštrukcie bude realizovaná kompletná rekonštrukcia objektov, vytvorenie multifunkčných miestnosti pre kultúrno-spoločenské aktivity a zázemia pre personál a návštevníkov, úprava striech pre ich funkčné využitie a tiež terénne a sadové úpravy okolia.

V súvislosti so stavebnými prácami, ktoré sa v týchto dňoch rozbehli v Košiciach, primátor mesta Richard Raši oslovil občanov otvoreným listom a požiadal ich o porozumenie.

„Rekonštrukcie takéhoto rozsahu sú, samozrejme, počas ich trvania spojené aj s určitým nepohodlím. Súčasťou stavebných prác je vždy hluk, prach, pohyb stavebných mechanizmov, teda nepríjemný ruch, ktorý je však nevyhnutný. Košičania, prosím vás o pochopenie a podporu, pretože meníme mesto k lepšiemu a robíme to pre vás, vaše deti a vnúčatá,“ uviedol.

Vizualizácia prestrešenia javiska na amfiteátri

Vizualizácia prestrešenia javiska na amfiteátri.

Vizualizácia Uličky remesiel

Vizualizácia Uličky remesiel.

Vizualizácia výmenníka na Štítovej ulici

Vizualizácia výmenníka na Štítovej ulici.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Košice 2013 začali odpočítavanie pred otváracím ceremoniálom (21.12.2012)
Dóm sv. Alžbety ukáže na Vianoce čerstvo zrekonštruovaný interiér (17.12.2012)
The End/Koniec sa začína už dnes (14.12.2012)
Koniec sveta nebude… (13.12.2012)
World Press Photo (06.12.2012)
Koniec sveta nebude… (30.11.2012)
Na JAMIROQUAI sa za päť dní predalo viac než 1 300 vstupeniek (24.11.2012)
V košickej DIG gallery sa predstaví robotické umenie (21.11.2012)
Geopolitické a Geoumelecké hranice (13.11.2012)
Košice 2013 v centre európskeho diania (07.11.2012)
Rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety je vo vysokom štádiu rozpracovanosti (07.11.2012)
Práce na obnove kaštieľa v Krásnej finišujú, pozdržali ich archeologické nálezy (07.11.2012)
Cesta do neznáma – Život s hendikepom (02.11.2012)
Dilemma v Košiciach (31.10.2012)
Hudba medzi Východom a Západom prinesie tri atraktívne koncerty (26.10.2012)
Košice 2013 doputovali do Viedne (24.10.2012)
Tretia Biela noc opäť „bodovala“, pozrieť si ju prišli aj zahraniční odborníci (22.10.2012)
Na brehu (19.10.2012)
Festival Rozmanitosť naberá na obrátkach (12.10.2012)
Festival Moonride (12.10.2012)
Jeseň v Košiciach bude v znamení klasickej hudby a jazzu (11.10.2012)
Festival Rozmanitosť (03.10.2012)
Dostalo ma jej neopakovateľné kúzlo (01.10.2012)
V Košiciach sa prvú októbrovú sobotu nespí (01.10.2012)
Spoznajte zvyky, kultúru a jazyky iných krajín (26.09.2012)
Sound City Days 2012 (11.09.2012)
Panelák je môj rodný dom (10.09.2012)
Som vďačný Košiciam (08.09.2012)
Putujúce mesto (08.09.2012)
Dve v jednom bude hostiť až 80 hudobníkov (06.09.2012)
Kinobus opäť oživí staré kiná na východnom Slovensku (24.08.2012)
Koncert Dve v jednom spojí košických a pražských umelcov (23.08.2012)
Košický hrad patril k najväčším na Slovensku (17.08.2012)
Leto v parku potešilo kvalitným programom (13.08.2012)
Košické parky sa vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry zmenia na miesto oddychu a bezpečia (10.08.2012)
Dva vstupy na jednu vstupenku (08.08.2012)
Festival Leto v parku bude (06.08.2012)
Leto v parku začína už o päť dní (01.08.2012)
Košice sa dnes otvoria na LOH 2012 v Londýne (30.07.2012)
List primátora mesta Košice (30.07.2012)
V Maďarsku vychádza po desiatkach rokov sprievodca Košicami (23.07.2012)
Tatranská galéria prebúdza areál sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch (21.07.2012)
Vstupenky na Leto v parku sú už v predaji (13.07.2012)
Košice budú mať vďaka titulu európske hlavné mesto kultúry prvú Kunsthalle na Slovensku (13.07.2012)
Rozhovor s Adélou Foldynovou (10.07.2012)
Umelecké rezidencie K.A.I.R. prinášajú do Košíc zahraničné inšpirácie (10.07.2012)
Mesiac autorského čítania 2012 začína 2. júla (29.06.2012)
Na Leto v parku 2012 príde do Košíc aj Emir Kusturica (28.06.2012)
Podporujeme kreativitu (19.06.2012)
Investičné projekty pre Košice 2013 vstupujú do realizačnej fázy (19.06.2012)
Klavírny koncert Mikiho Skutu (18.06.2012)
Košice získali Cenu Meliny Mercouriovej (29.05.2012)
Festival USE THE C!TY prilákal do ulíc Košíc takmer 15 tisíc návštevníkov (27.05.2012)
Dnes cestujeme s hudbou (25.05.2012)
Bitka pri Rozhanovciach (22.05.2012)
USE THE C!TY prináša mesto plné hudby, kartónu i šokujúce predstavenia (10.05.2012)
Imaginácie (07.05.2012)
Spojená škola internátna v Levoči oslavuje 90 rokov od svojho založenia (02.05.2012)
eduMEMA Košice (23.04.2012)
KulTour 2013 zabodoval na výstave v Poľsku (23.04.2012)
KulTour 2013 navštívi veľtrh cestovného ruchu vo Varšave (18.04.2012)
Menjünk Világgá – Poďme do sveta (03.04.2012)
Festival USE THE C!TY hľadá dobrovoľníkov, hudobníkov a tanečníkov (02.04.2012)
Hľadáme dobrovoľníkov (31.03.2012)
Umelecká dvojica Urban Art vystavuje v Košiciach (31.03.2012)
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (02.02.2012)
Detský Silvester (21.12.2011)
Košice 2013 hľadajú umelcov na budúcoročnú Bielu noc (19.12.2011)
V Košiciach opäť vytvoria ľadové sochy (19.12.2011)

Košice – EHMK 2013, 30. 07. 2012 | Prečítané: 3412 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore