www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @407
Počítadlo


Spam poison

V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta

Bývalé koryto Mlynského náhonu 22. júna 2013 ožije multižánrovou umeleckou performanciou, ilúziou mestskej oddychovej zóny a umožní verejnosti prejaviť občiansku angažovanosť

Mestská pláž, umelci a hrajúce sa deti, pokojná atmosféra stretnutí, oddychu a zábavy, ale aj vážne diskusie o budúcnosti mesta. Možnosť vyjadriť svoj občiansky názor na prinavrátenie ramena Hornádu do pôvodného koryta v centre Košíc. To všetko, a omnoho viac, ponúknu obyvateľom i návštevníkom Košíc v sobotu 22. júna 2013 od 16.00 do neskorých nočných hodín organizátori ojedinelého projektu, ktorý spojil ľudí z neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013,

Tabačky Kulturfabrik, Divadla na Peróne a umeleckej skupiny Kassaboys.

Projekt Návrat vody do mesta nemá doposiaľ v metropole východu obdobu. Na košické pomery nezvyklá spolupráca sa okrem iného vyznačuje faktom, že po prvý raz od spustenia premávky v Mlynskom náhone bude na tejto vyťaženej košickej cestnej komunikácii úplne vylúčená doprava. Širokej verejnosti uvoľní na viac ako 24 hodín priestor od kruhovej križovatky pri Jumbe, až po budovu VSE a Jakabov palác na Mlynskej ulici. Organizátori sa tam spoločne s vystavujúcimi umelcami, hercami, hudobníkmi, tanečníkmi i športovcami pokúsia vytvoriť ilúziu dňa „pri vode“. Nebudú chýbať kaviarničky, malé obchodíky, výstavné, diskusné a oddychové zóny. Ak bude priať počasie, ani lehátka a slnečníky.

Projekt dramaturgicky, produkčne ale aj realizačne pripravujú Zuzana Pacáková (Košice – EHMK 2013), Peter Radkoff (Tabačka), Peter Vrábeľ (Kassaboys, Make Up Collective) a Peter Kočiš (Divadlo na Peróne).

„Nie je to iba o umení a zábave. Spojila nás myšlienka, ktorá žije v mysliach Košičanov odkedy voda ´odišla´ z centra nášho mesta. O návrate vody do miest hovoria čoraz častejšie architekti, historici, environmentálni aktivisti, ale samozrejme aj my, umelci. Je to celosvetový trend – vracať sa k prírode, ekológii a vytvárať v mestách iné, než iba pešie oddychové zóny. Nedávno nám to prišiel do Košíc povedať aj svetoznámy francúzsky architekt Dominique Perrot,“ povedala Zuzana Pacáková.

Pripomenula, že Návrat vody do mesta je jeden z pôvodných stavebných kameňov projektu Interface, vďaka ktorému Košice získali titul EHMK 2013.

„Žiadny iný z projektov EHMK nie je tak silne spätý s mestom Košice ako práve tento,“ zdôraznila.

Zaangažovanie občanov na budovaní vízie svojho mesta a schopnosť vidieť aj za horizont roka európskej kultúrnej metropoly bola jedna z motivácií riaditeľa Tabačky Kulturfabrik Petra Radkoffa, spoluautora myšlienky.

„Tento projekt a tému návratu vody do mesta sme riešili ešte počas kandidatúry Košíc na titul EHMK. Tí, ktorí ho robia dnes, stáli už pri jeho zrode, preto má svoju hodnotu. Ako angažovaní ľudia, či už kultúrni operátori alebo umelci, s ním odvtedy žijeme a iba sa snažíme pokračovať v tom, čím sme na začiatku oslovili,“ uviedol Peter Radkoff.

Želá si, aby sa dokázali aj takouto umeleckou formou priblížiť verejnosti a ľudí presvedčili, že aj napriek rôznym prekážkam má zmysel veriť v pozitívne zmeny a dotiahnuť ich do konca.

Radkoffov spoluautor Peter Vrábeľ dúfal, že projekt si zo strany neziskovej organizácie Košice EHMK 2013 získa väčšiu pozornosť i podporu. Napriek tomu sa nenechal znechutiť.

„Celý náš tím väčšinou tvoria ľudia zvonka, čo má svoje úskalia, ale nechceme to nechať tak. Je to naša srdcová záležitosť a veríme, že aj ľudia to pocítia. Drží nás myšlienka, že raz sa voda skutočne do nášho mesta vráti,“ konštatoval Peter Vrábeľ.

„Dodnes mám radosť, že som bol k tomuto projektu prizvaný. A mrzí ma, že množstvo projektov EHMK v tomto roku akoby zatienilo tento, ktorý si podľa mňa zaslúži oveľa väčšiu pozornosť. Zasahuje totiž všetkých obyvateľov mesta. Dotýka sa histórie, ale má aj víziu pre budúcnosť. Preto sa snažíme, aby najmä medzi obyčajnými ľuďmi vyvolal verejnú diskusiu o budúcnosti vody v meste,“ povedal Peter Kočiš.

Ako dodal, snažia sa ho priblížiť ako umelci a ukázať, aké by to mohlo byť, keby voda v Mlynskom náhone skutočne bola.

„V prvom rade ale chceme aktivizovať ľudí, aby prišli, pozreli sa, naplnili náhon a začali sa zaujímať o verejný priestor svojho mesta. Budem rád, ak si uvedomia, že oni sú mesto a oni rozhodujú o tom, ako bude vyzerať. Ľudia by nemali byť len tí, čo pasívne prijímajú, ale tí, čo sa priamo zúčastňujú a rozhodujú. Napríklad aj o tom, že teraz je tu cesta, ale chcú, aby tu bola voda, a tak všetci radní a zodpovední budú musieť na tom zapracovať, a nie iba zdôvodňovať, prečo to nejde. Už aj z konkrétnych príkladov v Európe totiž vieme, že sa to dá a vôbec to nie je utopistická myšlienka.“

Dramaturgovia podriadili myšlienke, ktorej veria, aj svoje umelecké ambície. Verejnosť bude mať preto príležitosť aj stretnúť sa s osobnosťami Košíc, ktoré predstavia problematiku vody zo svojho profesionálneho uhla pohľadu a tiež zhliadnuť filmové dokumenty o podobnej iniciatíve v holandskom Utrechte. Očakáva sa aj diskusný okrúhly stôl o možnosti navrátiť tok Hornádu do centra Košíc a občania budú môcť k tomu v ankete vyjadriť aj svoj názor. Masovým občianskym prejavom súhlasu či nesúhlasu s návratom vody do centra Košíc však bude najmä veľký večerný happening.

„Návrat vody do mesta je sociálno-komunitno-umelecký projekt. Preto večerný program spustia hlavne ľudia. Úvodným bodom budú o 22:30 samotní Košičania, ktorí sa v náhone ‚zahrajú‘ na vodu. Ak si v mobile stiahnu z nášho webu pozadie s modrou pulzujúcou farbou a prejdú sa náhonom so zapnutými mobilmi, tak spoločne vytvoríme reálnu ľudskú vlnu, ktorá viditeľne vyjadrí názor a otvorí aj večerný program,“ uviedla Zuzana Pacáková.

Už v súčasnosti je v Košiciach realitou ekologický projekt spojený s témou vody v zóne Mlynského náhona pri hoteli Yasmin. Sú ním plávajúce záhrady umelkyne Ilony Némethovej a most s kontajnerovými objektmi Reuse, vytvorený z odpadových materiálov, ako výsledok práce poslucháčov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Od soboty 8. júna sprevádza cestujúcich mestskou hromadou dopravou Mlynským náhonom aj autorská zvuková inštalácia, ktorá jemným žblnkotom pripomína, že týmto priestorom, ani nie tak dávno, tiekla skutočná voda, v súčasnosti „uväznená“ v potrubí pod vozovkou.

Pod čiarou

Kompletný program a informácie o všetkých sprievodných aktivitách sú dostupné na webovej stránke www.navratvodydomesta.sk a na facebooku Navrat vody do mesta.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 06. 06. 2013 | Prečítané: 3123 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore