www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @828
Počítadlo


Spam poison

V júni sú pre pracovníkov a lídrov neziskových organizácií pripravené mnohé vzdelávacie podujatia

Projekt Aktívni občania všade

Organizácia PDCS v partnerstve s Karpatskou nadáciou získala podporu z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je súčasťou Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. V rámci projektu Aktívni občania všade realizujú v júni mnohé podujatia, ktoré sú zamerané na vzdelávanie a rozvoj pracovníkov a lídrov neziskových organizácií a iniciatív.

Projekt Aktívni občania všade má za cieľ sieťovať občianske aktivity na Slovensku a zvýšiť kapacitu organizácií a občianskych iniciatív hlavne v regiónoch. Súčasťou projektu sú sieťovacie konferencie neziskových organizácií a iniciatív, príprava 15 konzultantov pre mimovládne organizácie a iniciatívy na Slovensku a séria podujatí zameraných na vzdelávanie a rozvoj pracovníkov a lídrov. Realizácia projektu je naplánovaná od októbra 2013 do konca septembra 2015.

V časti projektu zameranej na budovanie kapacít, projekt posilňuje konzultačnú kapacitu hlavne na východnom a strednom Slovensku. Výsledkom bude 15 pripravených konzultantov, ktorí pomôžu vypracovať plány a ďalšie smerovanie činnosti pre 40 organizácií a iniciatív.

„PDCS sa dlhodobo zameriavame na podporu rozvoja občianskej spoločnosti a to najmä cez vzdelávacie aktivity. V súčasnosti považujeme za dôležité posilniť kapacity ľudí, ktorí pomáhajú formalizovaných neziskovkám, ale aj neformálnych skupinám občanov, a to najmä v regiónoch Slovenska. Veríme, že absolventi konzultačného vzdelávania budú dlhodobo pomáhať rôznorodým iniciatívam, aby lepšie a efektívnejšie napĺňali svoje poslanie,” uvádza Karolína Miková, trénerka z PDCS.

Profesionálna ročná príprava takýchto odborníkov zahŕňa sériu tréningov vedených skúsenými odborníkmi, e-learning a praktický nácvik konzultácií s reálnymi ľuďmi v organizáciách a iniciatívach, a to za podpory skúsených konzultantov v podobe mentoringu a supervízie. Tréningové dni pozostávajú z praktických cvičení, simulácií, hrania rolí, tréningových dielní a skupinových aktivít, v ktorých sa počíta s intenzívnym procesom a aktívnou účasťou účastníkov. Obsahové zameranie sa týka najmä jednotlivých procesuálnych zručností konzultanta, ktoré sa vždy ilustrujú konkrétnymi príkladmi. V dňoch 4. – 6. júna 2014 sa uskutočnila v meste Poprad druhá séria tréningových dní.

„Spôsob tréningov PDCS mi vždy vyhovoval a teším sa, že môžem byť súčasťou tohto vzdelávacieho cyklu. Verím, že vedomosti a zručnosti, ktoré prostredníctvom neho získam budem môcť použiť pri svojej práci a prispieť tiež k rozvoju komunity, v ktorej pôsobíme,” približuje účastníčka vzdelávacieho cyklu, Ida Adolfová z Komunitnej nadácie Zdravé mesto, Banská Bystrica.

Súčasťou série podujatí zameraných na vzdelávanie a rozvoj kompetencií pracovníkov a lídrov mimovládnych organizácií sú aj semináre na špecifické témy, ktoré boli vybrané na základe prieskumu potrieb a príprava.

Aktuálnymi podujatiami sú lunchsemináre na tému Komunít a susedstiev, ktoré sa paralelne uskutočnia 10. júna 2014 v Banskej Bystrici a Nitre. Cieľom týchto stretnutí bude prediskutovať, čo dnes vnímame ako susedstvo či komunitu a čo možno robiť, aby komunity vznikli, rozvíjali sa a napĺňali svoje ciele. Martin Husárik z Komunitného centra Sásová, Martina B. Paulíková z Nadácie Ekopolis a Aleš Štesko zo Školy Fantázia prídu porozprávať na lunchseminár v Banskej Bystrici o tom, ako a kto tvorí ich komunitu, čím je osobitá a ako sami vnímajú svoju rolu v jej budovaní a fungovaní. Na lunchseminári v Nitre vystúpia Marek Atlas Hattas z Hideparku, Danča Konečná z Materského centra Klokanček a Daniel Dida z Bunky pre súčasnú kultúru.

PDCS v spolupráci s Karpatskou nadáciou pripravili na koniec júna 2014 dva otvorené tréningy pre pracovníkov v neziskovom sektore a predstaviteľov občianskej iniciatívy. V dňoch 23. – 24. júna 2014 sa uskutoční v Košiciach tréning s názvom Ako presadzovať zmeny, ktorý je zameraný na efektívne presadzovanie zmien prostredníctvom aktívneho občianstva, a to buď v podobe občianskej advokácie, čiže snahy presadiť občianske záujmy a meniť verejné politiky, alebo prostredníctvom komunitného rozvoja. Tréning na tému Facilitácia – vedenie stretnutí pre občianskych aktivistov je organizovaný v dňoch 26. – 27. júna 2014 v Banskej Bystrici. Tréning je určený pre všetkých pracovníkov mimovládnych organizácií, ktorí chcú poznať princípy facilitácie, porozumieť rôznym modelom skupinového rozhodovania a naučiť sa, ako ich využívať vo svojej každodennej praxi.

Pod čiarou

Viac o Fonde pre mimovládne organizácie

Fond pre mimovládne organizácie je zameraný na posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti, podporu sociálnej spravodlivosti, demokracie a udržateľného rozvoja. Fond je súčasťou Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014, prostredníctvom ktorého sa donorské krajiny Island, Lichtenštajnsko a Nórske kráľovstvo podieľajú na znižovaní hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskom hospodárskom priestore.

Fond pozostáva z dvoch hlavných programov, ide o Demokracia a ľudské práva a Aktívne občianstvo a inklúzia. Program Demokracia a ľudské práva spravuje Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.

Obdobie realizácie programu je február 2013 – december 2015. Celková finančná alokácia na podporu projektov mimovládnych organizácií je 2,9 mil. eur.

Záujemcovia môžu získať informácie a dokumenty potrebné k predloženiu žiadosti o nenávratný finančný príspevok na webovej stránke www.eeango.sk/aoi.

Prílohy:

Stiahni súborAko presadzovať zmeny, 2-dňový tréningový kurz (súbor je vo formáte PDF a má 555 kB).

Stiahni súborFacilitácia – vedenie stretnutí pre občianskych aktivistov, 2-dňový tréningový kurz (súbor je vo formáte PDF a má 638 kB).

Stiahni súborLunchseminár „Komunity a susedstvá“, Banská Bystrica (súbor je vo formáte PDF a má 329 kB).

Stiahni súborLunchseminár „Komunity a susedstvá“, Nitra (súbor je vo formáte PDF a má 392 kB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Živú učebnicu nájdete na Slovensku zatiaľ len v Banskej Štiavnici (18.12.2014)
Ekopolis završuje projekt Cesty Železnej opony (16.12.2014)
Nadácia Ekopolis zverejnila inšpiratívne videá z konferencie Áno, dá sa to! (15.12.2014)
Banská Bystrica sa pýta: Je demokracia v ohrození? (04.12.2014)
V roku 2014 boli obnovené turistické chodníky v okolí Spišského hradu, Beckova, Čachtíc a Červeného Kláštora (24.11.2014)
Spevák Peter Lipa porozpráva v Banskej Bystrici na tému holokaustu (19.11.2014)
Na Severnom Spiši vznikla cesta minerálnych prameňov (12.11.2014)
V Prievidzi sa uskutočnil seminár na tému Voda a klimatické zmeny (07.11.2014)
Grantový program Zelené oázy v 9. ročníku podporí projekty zamerané aj na komunitné záhrady (06.11.2014)
V Štiavnických vrchoch pribudol nový náučný turistický chodník (24.10.2014)
Obnova turistických chodníkov v okolí Spišského hradu (23.10.2014)
Aj v trenčianskej ZátOKe pOKoja sa uskutoční jesenná slávnosť (23.10.2014)
Titulom Strom roka 2014 sa pýši moruša zo Senice (23.10.2014)
Jesenná slávnosť v Spišskej Novej Vsi (22.10.2014)
Pozvánka na seminár na tému Voda a klimatické zmeny (20.10.2014)
Nadácia Ekopolis podporila Treťohorný park v Považskej Bystrici (17.10.2014)
Z parku kráľa Žigmunda v Dunajskej Strede sa stal vlastivedný park (13.10.2014)
Záhrada-CNK priniesla rôznorodosť tém i aktivít (06.10.2014)
Áno, dá sa to! – inšpiratívne podujatie jediného druhu na Slovensku (01.10.2014)
V Poloninách vznikla ekoučebňa v blízkosti zabudnutého prameňa (30.09.2014)
Mimovládne organizácie z celej Európy vyjadrili svoju podporu maďarským organizáciám prenasledovaným vládou (22.09.2014)
Centrum vzdelávania neziskových organizácií prináša inovatívne vzdelávanie inšpirované Švajčiarskom (18.09.2014)
Režim Viktora Orbána útočí na maďarské mimovládne organizácie (11.09.2014)
Do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2014 (04.09.2014)
Vernisáž o Lesoparku Chrasť v Žiline (02.09.2014)
Otvorenie vinárskeho dvora sv. Urbana v Golianove (28.08.2014)
Komunitné služby očami Elsy a Emy (25.08.2014)
V Bojniciach zachránili zanikajúce mokrade v centre mesta (12.08.2014)
V Kráľovej pri Senci obnovili arborétum (08.08.2014)
Klenovská kvapka vody pre našu planétu (21.07.2014)
Zrekonštruovaný denný stacionár Svetluška poskytuje nové služby (15.07.2014)
VIA IURIS pomáha implementovať Aarhuský dohovor (07.07.2014)
Živá energia ZSE pomôže obciam a školám (04.07.2014)
Turistické chodníky v okolí štyroch slovenských hradov budú obnovené vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity (02.07.2014)
Povedzme si všetko o kompostovaní (16.06.2014)
Banskobystričania sa už po tretíkrát zapojili do súťaže Do práce na bicykli (12.06.2014)
Nový festival téma priniesol netradičné spojenia (12.06.2014)
Otvorenie komunitnej záhradky na najväčšom banskobystrickom sídlisku (05.06.2014)
Na Technickej univerzite vo Zvolene prednášali zahraniční odborníci na lesné ekosystémy (03.06.2014)
Pohoda v Trnavskom parku Kalvárka (03.06.2014)
Do konca mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2014 (20.05.2014)
Vďaka fondu Živá energia vzniklo v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom slnečné laboratórium (13.05.2014)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 12. ročník ankety Strom roka (28.04.2014)
Vďaka zákazníkom spoločnosti METRO pribudnú na Slovensku ďalšie tri zelené výsadby (14.04.2014)
Konferencia o sebestačnosti a udržateľnosti vidieckych regiónov (02.04.2014)
V roku 2014 ožije ďalších 24 zelených oáz po celom Slovensku (01.04.2014)
Na podporu aktívneho občianstva, detí a mládeže i ochranu životného prostredia sa prerozdelí takmer 1,5 milióna eur (25.03.2014)
Európskym stromom roka 2014 sa stal tisícročný brest z Bulharska (21.03.2014)
Program Pohoda za mestom podporil oživenie ďalších 6 rekreačných miest (18.03.2014)
Zlepšovanie kvality bývania vďaka programu Zelené bývanie (11.03.2014)
Nadačný fond ZSE Živá energia znova pomohol ušetriť cennú energiu (05.03.2014)
29 000 eur pre projekty z programu Nestlé pre vodu v krajine (03.03.2014)
Témy holokaustu a interkultúrneho učenia nie sú cudzie ani žiakom a študentom v Banskej Bystrici (25.02.2014)
Zvoľte si najsympatickejší strom Európy (18.02.2014)
Študenti Sokratovho inštitútu zaujímavými projektmi pomáhajú deťom, seniorom i životnému prostrediu (12.02.2014)
Trenčín si TY – príklad rozvoja mesta s účasťou občanov (05.02.2014)
Hlasujte za kremnický dub v ankete Európsky strom roka 2014 (03.02.2014)
V Leviciach rozkvitla e-Slnečnica (27.01.2014)
Island a Slovensko na jednej lodi (22.01.2014)

Nadácia Ekopolis, 09. 06. 2014 | Prečítané: 1539 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore