www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @059
Počítadlo


Spam poison

Väčšina Čechov nedôveruje cirkvám

24 % dôverujúcich ku 66 % nedôverujúcich

Vyplýva to z výskumu Naša spoločnosť, v14-09, ktorý uskutočnilo Centrum pre výskum verejnej mienky pri Sociologickom ústave Akadémie vied Českej republiky, v.v.i. (CVVM SOÚ AV ČR, v.v.i.) v dňoch 8. až 15. septembra 2014 s 1 017 respondentmi vo veku od 15 rokov podľa kvótového výberu.

V septembri 2014 bola súčasťou pravidelného výskumu CVVM otázka zisťujúca dôveru občanov vo vybrané spoločenské inštitúcie.

Znenie otázky: „Povedzte prosím, dôverujete alebo nedôverujete a) súdom, b) polícii ČR, c) armáde, d) tlači, e) televízii, f) rádiu, g) odborom, h) cirkvám, i) neziskovým organizáciám, j) bankám, k) internetu?“ Možnosti odpovedí: rozhodne dôveruje, skôr dôveruje, skôr nedôveruje, rozhodne nedôveruje.

Výrazný previs podielu nedôverujúcich anketári zaznamenali u cirkví (24 % dôverujúcich : 66 % nedôverujúcich), čo cirkvi stavia do role zďaleka najmenej dôveryhodných inštitúcií z tých, ktoré sú pravidelne skúmané.

Cirkvám rozhodne dôveruje 6 % respondentov. Skôr dôveruje 18 %, a skôr nedôveruje 30 %. Rozhodne nedôveruje 36 % respondentov. 10 % sa nevedelo vyjadriť.

Podrobnejšia analýza ukázala, že so zlepšujúcim sa hodnotením životnej úrovne sa zvyšuje dôvera vo vzťahu k súdom, polícii, armáde, cirkvám, bankám, neziskovým organizáciám a internetu.

Regionálne cirkvám väčšiu dôveru vyjadrujú obyvatelia Moravy a špecificky najmä opýtaní z regiónu Juhovýchod a zvlášť potom z Vysočiny, naopak nižšiu dôveru k cirkvám vykazovali opýtaní z Čiech, predovšetkým z ich severozápadnej časti, a hlavne z Ústeckého kraja.

Cirkvám častejšie nedôverujú opýtaní z miest od 5 do 15 tisíc obyvateľov.

Cirkvám omnoho častejšie dôverujú ľudia preferujúci KDU-ČSL, ktorí zároveň oveľa viac dôverujú i neziskovým organizáciám.

Po výraznom prepade dôvery občanov k cirkvám, ku ktorému došlo v druhej polovici roku 2012, nasledoval mierny nárast podielu dôverujúcich, ktorý však v aktuálnom výskume už nepokračoval. Cirkvi tak naďalej zostávajú vnímané horšie, než boli v období pred prepadom súvisiacim zrejme s cirkevnými reštitúciami.

Stiahni súborDôvera k niektorým inštitúciám verejného života v septembri 2014 (súbor je vo formáte PDF a má 468 kB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj, www,cvvm.soc.cas.cz

redakcia, 30. 10. 2014 | Prečítané: 2182 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (41 hl.)
 
Nie (22 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 63
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore