www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @895
Počítadlo


Spam poison

UNICEF oslavuje 70 rokov

Spúšťa kampaň pre každé dieťa

Medzinárodná organizácia UNICEF pomáha deťom po celom svete už 70 rokov. Založili ju pred siedmimi desaťročiami 11. decembra 1946 a odvtedy sa venuje pomoci deťom v ťažkej situácii. Jej poslanie, ktoré sa začalo po hrôzach druhej svetovej vojny, nestráca na aktuálnosti ani dnes, dokonca je táto pomoc dnes viac urgentná ako kedykoľvek predtým.

Poslaním UNICEF bola a zostáva systematická pomoc deťom po celom svete.

„Sedemdesiate výročie UNICEF je nielen príležitosťou na zhodnotenie doterajšej práce, ale aj šancou poukázať na urgentné potreby detí po celom svete a dosah, ktorý UNICEF v globálnom meradle má. Ľudia v modrých tričkách pracujú neúnavne v tých najťažších podmienkach na svete s cieľom zachraňovať životy a dávať nádej deťom, ktoré to potrebujú a ktorých životy sú ohrozené,“ vysvetlil predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura.

UNICEF Slovensko funguje samostatne od roku 1993.

Práca Detského fondu OSN za posledných 70 rokov

Druhá svetová vojna si vyžiadala množstvo obetí. Zároveň milióny ľudí zostali v ťažkej situácii aj po jej skončení. Na pomoc deťom preto koncom roka 1946 vznikol Medzinárodný detský núdzový fond OSN, v skratke UNICEF s cieľom reagovať na zúfalé potreby detí. Nezáležalo na tom, v ktorej krajine tieto deti žili alebo na koho strane bola vo vojne táto krajina. Na čom záležalo bolo, aby bola poskytnutá pomoc deťom, ktoré ju najviac potrebovali a ktoré boli najviac ohrozené.

Pôvodne mal fond pomôcť deťom zasiahnutým vojnou, jeho poslanie však nestratilo na aktuálnosti počas celej existencie. Celých 70 rokov UNICEF poskytuje pomoc deťom, ktorých životy zasiahol konflikt a kríza. Deťom, ktoré žijú v extrémnej chudobe. Deťom, ktoré ovplyvňuje rastúci efekt klimatickej zmeny. Deťom, ktoré sú diskriminované a vylúčené. Počet detí, ktoré zomierali predtým, ako dosiahli 5 rokov sa len za posledných 25 rokov znížil o viac ako polovicu. Vďaka Detskému fondu OSN milióny detí už nežijú v chudobe a ďalšie milióny dostali možnosť získať vzdelanie a rozvinúť svoj potenciál.

Nádej pre každé dieťa

Pri príležitosti 70. výročia spúšťa UNICEF globálne novú stratégiu „Pre každé dieťa“. Toto poslanie sa objavuje aj vo vynovenom logu UNICEF. Zároveň sa spúšťa prvý koncept „Nádej pre každé dieťa“. Aj napriek snahe zboriť všetky obmedzenia sú totiž na svete miesta, kde je pomoc UNICEF stále potrebná. Poslanie UNICEF nikdy nebolo viac urgentné. V súčasnosti zomiera každý rok na choroby, ktorým sa dá predchádzať, okolo 6 miliónov detí vo veku menej ako 5 rokov. Konflikty a krízy vyhnali z domovov 28 miliónov detí. Približne 263 miliónov detí vo veku základnej a strednej školy do školy vôbec nechodí. Milióny detí čelia násiliu a zneužívaniu a ďalšie milióny prežívajú zo dňa na deň s minimálnym množstvom potravy.

„Na našej práci sa nič nemení ani do ďalších rokov. UNICEF bude naďalej neúnavne pracovať, aby dosiahol na každé dieťa, ktoré je vystavené najväčšiemu riziku a ktoré to potrebuje najviac. UNICEF pracuje v 190 krajinách, pracuje v teréne a s vládami, vytvára partnerstvá s občianskou spoločnosťou a komunitami – UNICEF je tu pre každé dieťa,“ dodal Mišura.

UNICEF v číslach

Výživa

V 40. rokoch začal UNICEF poskytovať núdzovú výživovú pomoc, predovšetkým v podobe mlieka, deťom v povojnovej Európe. V roku 2015 dodal UNICEF celosvetovo takmer 35 ton terapeutickej výživy na okamžité použitie, ktorá bola určená deťom trpiacim podvýživou.

Zdravie

Neodmysliteľnou súčasťou UNICEF starostlivosti je poskytovanie pomoci v oblasti zdravia. V 50. rokoch bola prvá očkovacia kampaň zameraná na choroby ako tuberkulóza a frambézia. V roku 2015 UNICEF zaobstaral 2,8 miliárd dávok vakcín, čím pred smrteľnými ochoreniami ochránil 45 % detí na celom svete vo veku menej ako 5 rokov. V roku 1998 sa stal UNICEF zakladajúcim členom Roll Back Malaria Partnership, ktoré podporuje liečbu malárie, jej výskum a predchádza týmto ochoreniam pomocou sietí na postele, ktoré sú napustené insekticídmi.

Vzdelávanie

Vzdelávanie sa stalo súčasťou UNICEF aktivít v roku 1961. Za ten čas sa mu podarilo zabezpečiť vzdelávacie materiály pre 14,9 milióna detí a učebné pomôcky pre viac ako 380 000 tried.

Ochrana detí

V roku 1989 prijalo Valné zhromaždenie OSN Dohovor o právach dieťaťa, ktorý určuje, že všetky deti by mali byť pri narodení zaregistrované, aby tým bola právne ustanovená ich existencia a aby boli chránené ich práva. Aj vďaka UNICEF bolo v roku 2015 po pôrode zaregistrovaných viac ako 9,7 milióna detí v 54 krajinách.

Voda, sanitácia a hygiena

Snaha UNICEF viditeľne zlepšiť prístup k vode, sanitácii a hygiene sa datuje od roku 1953. V období rokov 1990 a 2015 získalo 2,36 miliárd ľudí prístup k zlepšeným zdrojom vody a 2,1 miliardy získalo prístup k zdravotne neškodným sanitačným zariadeniam.

Humanitárne aktivity

Od svojho založenia sa UNICEF neprestal zaoberať humanitárnou pomocou, ktorú ponúka deťom žijúcim v chudobe a znevýhodnených podmienkach.

Všeobecné fakty

V roku 1955 pomáhal UNICEF v 92 krajinách a teritóriách. V roku 2016 už UNICEF pracuje v 190 krajinách a teritóriách.

Prvý národný výbor UNICEF vznikol v USA v roku 1947 a jeho cieľom bolo získavať finančné zdroje a zvyšovať povedomie o rôznych témach v mene UNICEF. V roku 2016 funguje na celom svete 34 národných výborov.

V roku 1972 zamestnával UNICEF asi 1 000 pracovníkov. V roku 2016 pracuje pre UNICEF na celom svete približne 13 000 zamestnancov.

V roku 2015

UNICEF a partneri zaočkovali 11,3 milióna detí proti osýpkam v krajinách postihnutých krízou. Len v roku 2015 zabezpečili 4 miliónom detí v núdzových podmienkach prístup k formálnemu alebo neformálnemu základnému vzdelaniu a zabezpečili psychosociálnu pomoc pre 2 milióny detí, ktoré zasiahol konflikt alebo prírodná katastrofa.

Foto:

UgandaNepálIrak

Popis:

 1. Učiteľka pomáha žiakovi žiakovi Jamesovi Kaahwovi písať na školskú tabuľu na hodine angličtiny na základnej škole Kisojo Model v okrese Kyenjojo v Ugande. James žije so svojimi tromi staršími bratmi, ktorí nechodia do školy, pretože musia pracovať odvtedy, čo im rodičia zomreli na AIDS. James povedal: „Baví ma chodiť do školy. Chcem sa učiť. Možno raz budem vodičom.“
  Autor fotografie: Shehzad Noorani.
  Kľúčové slová: 6 to 11 years old, blackboard, boy, children orphaned by HIV/AIDS, classroom, teacher, Uganda, uniform (school), women.
  Zdroj: © UNICEF/UNI92202/Noorani; UG-SN-2010-00138.jpg.
  Dátum: 4. 6. 2010 o 9.45 h.
 2. 30. apríla 2015 v Tundikheli v blízkosti hlavného mesta Nepálu, v Káthmandu, sa deti hrajú v stane, ktorý ako úkryt pre nich pripravila organizácia UNICEF. Nepál postihlo 25. apríla veľké zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Epicentrum zemetrasenia bolo 80 kilometrov od hlavného mesta. Viac ako 5 500 ľudí zomrelo, a vyše 11 100 bolo zranených.
  Autor: Chandra Shekhar Karki.
  Zdroj: © UNICEF/UNI183776/Karki.
  Dátum: 30. 4. 2015 o 12.19 h.
 3. Chlapec drží v rukách balíček hygienických potrieb pre deti, ktorý dostal počas distribučnej pomoci organizácie UNICEF vo východnom Mosule. Mosul je mesto v severnom Iraku a hlavné mesto Ninawskej gubernie (Ninewa).
  Autor: Chris Niles.
  Kľúčové slová: children in conflict and emergencies, Iraq, relief aid.
  Zdroj: © UNICEF/UN041600/Niles; 2016-11-13-PHOTO-00000503-2.jpg.
  Dátum: 14. 11. 2015 o 13.52 h. V popise fotografie je však dátum 13. 11. 2015.

Pod čiarou

Od roku 1946 je UNICEF svetovým lídrom pre ochranu detí. Pre deti pracuje v 190 krajinách sveta, pomáha im prežiť a prosperovať od raného detstva po dospievanie. UNICEF je najväčší svetový poskytovateľ vakcín pre chudobné krajiny, podporuje zdravie a výživu detí, kvalitné základné vzdelanie pre všetkých chlapcov a dievčatá a ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. UNICEF je financovaný výhradne z dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, firiem, nadácií a vlád a globálne až 93 % používa priamo na programy pomoci deťom, 4 % tvoria administratívne a 3 % programové náklady.

Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou slovenskou mimovládnou organizáciou, ktorá je s Detským fondom UNICEF spojená akreditačnou dohodou. Našim poslaním je zbierať financie pre Detský fond UNICEF na pomoc deťom v núdzi. Usilujeme tiež o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa na Slovensku – advokačnou činnosťou, iniciatívou Baby Friendly Hospital, projektom Linka detskej istoty a školskými vzdelávacími programami.

Vložila: Kristína Kohútová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PRime timePRime time
Agentúra PRime time bola založená v roku 1998. O dva roky neskôr sa stala členom Asociácie PR agentúr na Slovensku (APRSR). Od svojho vstupu do tejto asociácie patrí medzi TOP 5 agentúr podľa prijatých honorárov. Od roku 2005 je PRime time súčasťou medzinárodnej siete PR agentúr Weber Shandwick.
Čerpané z: www.primetime.sk

Súvisiace články:
Poukážte svoje 2 % deťom (25.02.2018)
Nadácia H&M Foundation a UNICEF odštartovali novú spoluprácu (30.11.2017)
Aj napriek pokroku čelí 180 miliónov detí horším vyhliadkam, aké mali ich rodičia – UNICEF (20.11.2017)
Hrdinovia všedných dní (05.10.2017)
Viac ako 180 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode v krajinách postihnutých konfliktom alebo nepokojom – UNICEF (31.08.2017)
Ďakujeme, že podporujete UNICEF (25.06.2017)
Tilgnerka pomôže štyrom ukrajinským školám (17.05.2017)
Týždeň modrého gombíka 2017 štartuje 15. mája (11.05.2017)
Počet ukrajinských detí, ktoré potrebujú pomoc, sa za ostatný rok takmer zdvojnásobil na 1 milión – UNICEF (17.02.2017)
UNICEF: Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2017 (21.12.2016)
Pomôžme našim susedom (14.12.2016)
UNICEF tieto Vianoce zbiera peniaze pre deti na Ukrajine (05.12.2016)
Jedno zo štyroch ukrajinských detí trpí psychologickou traumou, pomáhajú im učiteľky (25.11.2016)
Štvrtina detí žije v kríze, bez vzdelania nemajú budúcnosť (03.11.2016)
Deti na Ukrajine len chcú, aby sa už nestrieľalo (06.10.2016)
Oslávme spolu dôležitosť školy počas kríz a konfliktov (06.09.2016)
UNICEF vyzýva fanúšikov olympijských a paraolympijských hier, aby pomohli pri ochrane detí (08.08.2016)
UNICEF pokračuje v kampani videom o záchrane života vďaka škole (14.07.2016)
Do Týždňa modrého gombíka UNICEF sa zapojilo 7 500 dobrovoľníkov z obcí od Bratislavy po Sninu (17.06.2016)
Kamarátstva zo školy sú pre deti dôležité ako lieky, zdôrazňuje UNICEF (14.06.2016)
Ekvádor volá o pomoc (25.04.2016)
Verejná zbierka pre Nepál (30.04.2015)
Týždeň modrého gombíka (07.05.2012)
Projekt HĽADANÉ DETI (12.01.2012)
Festival Vianoc (16.12.2011)
Rozprávkové pečenie – Deň štvrtý (14.12.2011)
Rozprávkové pečenie – Deň tretí (12.12.2011)
Rozprávkové pečenie UNICEF 2011 (11.12.2011)
Podujatia UNICEF v obchodnom dome IKEA (06.12.2011)
Medzinárodný deň boja proti chudobe (17.10.2011)
Medzinárodný deň nezvestných detí (24.05.2011)

PRime time, 07. 12. 2016 | Prečítané: 749 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (576 hl.)
 
Nie (428 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1004
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Rúška
05-04-20 * 10:38
 Re: Rúška
05-04-20 * 10:12
 Skúsenosť
04-04-20 * 22:32
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore