www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @845
Počítadlo


Spam poison

Umelci pri krmelci

Spolok akých spisovateľov?

Neraz som konštatoval, že nie som stúpencom čierno-bieleho videnia, teda fanatického démonizovania alebo zvelebovania ktorejkoľvek etapy spoločenského vývoja. (Národný umelec) Vojtech Mihálik, o ktorom si ktokoľvek môže myslieť svoje, ale nik mu nemôže uprieť virtuózne ovládanie básnických techník, vždy v minulosti zdôrazňoval principiálnu individuálnosť autorských výkonov, preto každý spisovateľ publikuje pod vlastným menom, nie pod názvom takej či onakej organizácie, ktorej bol alebo je členom. Napriek tomu v členskej komisii niekdajšieho Zväzu slovenských spisovateľov (ZSS) uplatňoval pri prijímaní náročné kritériá, najmä vo vzťahu k trvalej snahe novinárov, aby sa pod egidou literatúry faktu prepašovali do večnosti, ktorej záruku videli práve vo vstupe do združenia literárnych tvorcov. Môžem to potvrdiť z prvej ruky, lebo v roku 1989 som ako relatívne mladý autor niekoľkých kníh pôsobil v spomínanej členskej komisii, ktorej predsedom bol (národný umelec) Vladimír Mináč.

Po novembri 1989 sa naopak začali preteky o čo najpočetnejšiu členskú základňu obnoveného Spolku slovenských spisovateľov (SSS) a postupne vznikajúcich menších autorských formácií, neskôr združených v Asociácii organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS), lebo každý predpokladal, že na literatúru bude štát vynakladať rovnaký objem peňazí, ktoré sa budú rozdeľovať medzi jednotlivé zoskupenia literátov práve podľa počtu členov.

Urobilo sa však niekoľko nenapraviteľných chýb naraz. Po prvé – prudko klesli (miestami až na nulu) nároky na adeptov o status spisovateľa prostredníctvom členstva v niektorej z uvedených formácií. Po druhé – štát s postupnou zmenou ekonomického systému pomaly, ale iste prestal garantovať dovtedajší spôsob financovania umeleckých zväzov a prinajmenšom po roku 1998 ho etapovite zmrzačil na granty (dotácie) v symbolickej výške a iba na presne stanovené účely (napríklad nesmú sa z nich uhrádzať mzdy, nie sú určené na podporu medzinárodných vzťahov a podobne). Po tretie – nepodarilo sa (napriek opakujúcej sa snahe) zabrániť dvojitým i viacnásobných členstvám v rozličných autorských zoskupeniach, čo vytvára – teraz už zrejme neodstrániteľný – organizačný chaos.

Začiatkom 90. rokov vtedy medzinárodne uznávaný – a dnes štvrťstoročia na Slovensku neoprávnene zaznávaný – dramatik (zaslúžilý umelec) Osvald Zahradník trpko poznamenal: „Ide predsa o Spolok slovenských spisovateľov, nie o spolok dobrých spisovateľov.“

Medzičasom sa jeho prorocké slová zmenili na ešte horšiu skutočnosť – členmi i vrcholnými predstaviteľmi spisovateľských organizácií (vrátane predsedu AOSS) sú popri slabých spisovateľoch aj ľudia, ktorí vôbec nie sú spisovateľmi, ale napríklad profesionálnymi či amatérskymi novinármi, režisérmi, výtvarníkmi, hudobníkmi, právnikmi, zbohatlíkmi a podobne.

Súčasná situácia v literárnej komunite nastoľuje kardinálnu otázku, či má vôbec zmysel združovanie spisovateľov, ktorých údelom je samota pri písaní diel, a nie kolektívna účasť na medializovaných rituálnych tancoch okolo literatúry.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda SSS (2003 – 2007)
tajomník SSS (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu SSS Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 17. 11. 2013 | Prečítané: 6474 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore