www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @797
Počítadlo


Spam poison

Umelci Hevhetie okorenia tohtoročný Gurmánfest

Počas všetkých troch festivalových dní tohtoročného Gurmánfestu v košickom mestskom parku, budú spríjemňovať jeho návštevníkom chvíle pri vychutnávaní kulinárskych dobrôt aj umelci, ktorí sú súčasťou kuchyne vydavateľstva Hevhetia

„Radi by sme oslovili aj inú cieľovú skupinu, milovníkov jedla. Chceme im ponúknuť ochutnávku koncertov inej hudby ako sú možno zvyknutí počúvať. Zároveň je to výzva aj pre nás. Spolu s organizátormi Gurmánfestu – Košice-Turizmus si myslíme, že takéto prepájanie kultúrnych odvetví má synergický efekt ako pre kultúrny turizmus tak aj pre rozvoj publika,“ ozrejmil riaditeľ Letného hudobného festivalu Hevhetia Ján Sudzina.

Hneď prvý večer festivalu chutí (piatok 12. júna) bude v čase od 17.00 hodiny hrať v altánku mestského parku Števo Šanta so svojou kapelou Ostrov. Skupina Ostrov vznikla v roku 2008 okolo popradského pesničkára Števa Šantu, keď vydával svoj debutový štúdiový album Po hladine. V pôvodnej zostave existovali 4 roky a stihli spolu natočiť druhé CD s názvom Prach, ktoré rovnako ako debut vyšiel v košickom vydavateľstve Hev Het Tune.

Od minulého roka Ostrov opäť koncertuje v novom zložení – okrem gitaristu, speváka a autora piesní Števa Šantu v ňom hrá akordeonista Tibor Pokorný, basgitarista Richard Gerényi a bubeník Tomáš Kvasnica. Skupina plánuje nový repertoár, ktorý osciluje medzi folkom a indie rockom.

V podvečerných hodinách, o 20.30 h sa môžu návštevníci Gurmánfestu tešiť na radostnú Folk-rockovú a Rock-folkovú kapelku Klena & Klenoty, (Šarišská republika – Prešov), hrajúcu pôvodnú tvorbu, piesne pesničkára Eda Klenu.

Edo Klena – pesničkár od r. 1986 hrajúci na mnohých podujatiach po celom Československu. Dva samostatné televízne recitály Pesničkári slovenskí 1990 a 1993, recitál Urobme si ticho (r. 2000) spolu s kapelou Východ, predtým ako Núdzový východ (r. 2009), Foklfórum prehliadka slovenského folku STV2.

V sobotu (13. júna) zahrá na Gurmánfeste Košičanom dobre známa domáca formácia Jazzabell. Skupina vznikla vo februári roku 2008 ako spojenie dvoch výborných hudobníkov Vlada Mužaka (bass) a Mateja Lazára (klávesy). Zaujímavosťou je, že obidvaja boli z opačných vekových táborov – Vlado mal vtedy štyridsaťšesť a Maťo dvadsaťdva rokov. O rok neskôr po hľadaní a experimentovaní sa zostava tria ustálila s bubeníkom Tomim Benešom. Kapela v tomto zložení konečne dostala správny, typický a nezameniteľný zvuk, groove, i hudobnú a vizuálnu podobu, ktorá dodnes charakterizuje toto zoskupenie. Niečo vyše roka s Jazzabell vystupuje i Filip Molčányi – hráč na alt saxofóne a klarinete. Jazzabell je „doma“ hlavne na klubovej scéne, no úspešná bola i jej účasť na Jazzrockovom festivale v Prešove alebo na festivale POKE. V roku 2014 – päť rokov po jej vzniku vychádza debutový album s rovnomenným názvom Jazzabell vo vydavateľstve Hevhetia.

Jazzabell vystrieda na pódiu prešovské AMC trio. Spoločná kariéra týchto troch hudobníkov začína v roku 1993, keď sa ako začínajúci hudobníci rozhodli zúčastniť súťaže mladých džezových skupín a začali skúšať repertoár. Na spomínanej súťaži získali jednu z hlavných cien a to bol pre nich vynikajúci začiatok.

Ich spolupráca nie je v počiatkoch veľmi intenzívna. Sú často členmi aj iných projektov. Postupne sa však zintenzívňuje viac a viac. Popri hraní štandardov si budujú svoj vlastný, výrazným a svojským rukopisom poznačený repertoár plný skrytej podmanivosti.

Postupne sa AMC trio orientuje výlučne na interpretáciu autorskej hudby,pod ktorú sa podpisujú všetci členovia. Vo svojich kompozíciách často prekračuje rámec zaužívaných džezových postupov a siaha aj po mimodžezových hudobných zdrojoch. Veľký dôraz kladie na melodickosť skladieb a ich výrazné a prehľadné motivické spracovanie.

Hudba AMC tria čerpá z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém inšpirovaných napríklad aj populárnou hudbou, alebo nápevmi z východoslovenského folklóru.

AMC trio nie je triom jedného lídra, ale triom troch rovnocenných členov, ktorých vzájomná odlišnosť sa spája do vyváženého celku.

Trio počas svojej existencie spolupracovalo s mnohými hosťami. Vystupuje doma a v zahraničí. Od roku 2007 AMC Trio spolupracuje s gitarovým virtuózom, bývalým členom kvarteta Oscara Petersona, Ulfom Wakeniusom, s ktorým nahralo dva albumy, Soul Of The Mountain (2008) a Waiting For A Wolf (2011) a v roku 2011 AMC započalo spoluprácu s legendárnym trubkárom, štvornásobným držiteľom ocenenia Grammy, Randy Breckerom a ich nové spoločné CD One Way Road To My Heart oficiálne vychádza v marci 2013 v nemeckom vydavateľstve Moosicus records a na Slovensku získava cenu Radio_Heads Awards ako najlepšie džezové CD tohto roka. V roku 2013 je započatá spolupráca s gitarovou legendou Philipom Catherine-om.

Nedeľňajšie popoludnie (14. júna) hudobne obohatí opäť Edo Klena a jeho Klenoty a posledným vystupujúcim bude v Bratislave pôsobiaca formácia Sisterhood of Klangpedal. Toto trio sa pozvoľne formovalo v Hlohovci už od roku 2005. Hudba by sa dala označiť ako mix art-rocku, jazz-rocku a fusion, pričom ide o výlučne inštrumentálnu hudbu. Okrem priamočiarej energie sa v hudbe kapely objavuje aj svojský zmysel pre humor.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

HevhetiaHevhetia
– slovenské hudobné vydavateľstvo Hevhetia vzniklo v roku 2001
– etablovalo sa na domácej scéne ako aktívny a obsahovo mimoriadne pestrý label, pokrývajúci široké rozpätie žánrov, ktoré sa často vymykajú komerčnému a mainstreamovému hudobnému prostrediu
Čerpané z: www.hevhetia.sk

Súvisiace články:
V košických Kasárňach/Kulturparku vypukne džezový ošiaľ (06.07.2018)
Do Košíc mieri hudobná novinka – festival Voicingers (16.05.2018)
Nebeská muzika boduje v európskom hudobnom rebríčku zameranom na world music (05.08.2017)
Víťazkou súťaže Debut 2017 je Skyva (19.12.2016)
Cluster Ensemble vydáva trojalbum so skladbami Philipa Glassa (23.06.2016)
Súťaž Debut 2017 (15.06.2016)
Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov (15.06.2016)
Filmová hudba zaznie v Kasárňach i Kunsthalle (09.06.2016)
Festival Hevhetia vyráža aj do regiónu východného Slovenska (08.06.2016)
Hevhetia oslavuje výročie festivalom (07.06.2016)
Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov (09.03.2016)
Piotr Wyleżoł ponúkne prehliadku sviežich a originálnych hudobných nápadov (10.09.2015)
Rosław Szaybo vystavuje v Poľskom inštitúte (21.08.2015)
Festival Hevhetia ‚vyruší‘ dobrou hudbou aj Bratislavu (17.08.2015)
Quasars Ensemble zahrá koncert v deň narodenín skladateľa Romana Bergera (04.08.2015)
Komara s legendárnym bubeníkom Patom Mastelottom a vychádzajúca džezová hviezda Paweł Kaczmarczyk sa predstavia v Kulturparku (07.07.2015)
Bubeník z King Crimson Pat Mastelotto zahrá v Košiciach (25.06.2015)
Vo východoslovenských kostoloch a hradoch zaznie príťažlivá hudba (22.06.2015)
Hevhetia vstupuje do sveta módy (10.06.2015)
Mozartove majstrovské diela budú znieť v kaštieľoch a hradoch východného Slovenska (05.06.2015)
Jazzová omša a žalmy odznejú v kostoloch a bazilikách východného Slovenska (04.06.2015)
Letný hudobný festival Hevhetia aj tento rok prinesie dobrú hudbu (02.06.2015)
Maca vydáva Platňu roka (14.04.2015)
Zanikajúce jazyky zachytené v jedinečnej hudobnej kompozícii (31.03.2015)
Port Mone má album roka (13.03.2015)

Hevhetia, 09. 06. 2015 | Prečítané: 1019 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore