www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @898
Počítadlo


Spam poison

Umberto Eco – Náhoda a inteligentný plán

Úryvok z knihy Od hlúposti k šialenstvu

Umberto Eco – Od hlouposti k šílenství (Argo)Minulý týždeň Eugenio Scalfari [1] vzal na vedomie návrat príbehu, ktorý sa javil starý a dávno pochovaný (alebo obmedzený len na americký Bible belt, územie najviac spiatočníckych a od sveta najizolovanejších štátov sveta, pevne zakorenených vo svojom divokom fundamentalizme, ktoré môže brať vážne jedine Bush, pravdepodobne kvôli predvolebným počtom). Opäť sa rozprúdili polemiky o darvinizme – a dokonca sa objavili projekty na reformu nášho školstva, teda nášho talianskeho a katolíckeho školstva.

Zdôrazňujem slovo „katolíckeho“, pretože kresťanský fundamentalizmus sa rodí v protestantskom prostredí a je pre neho typické odhodlanie doslovne vykladať Písmo. Lenže aby bolo možné vykladať písmo doslovne, je potrebné, aby mohlo byť veriacim slobodne interpretované, a to je typické pre protestantizmus. Katolícky fundamentalizmus by nemal existovať, pretože katolíkom výklad Písma sprostredkováva cirkev.

Nuž, už cirkevní otcovia a ešte pred nimi Filón Alexandrijský rozvíjali pružnejšiu hermeneutiku, podobne ako svätý Augustín, ktorý bol ochotný pripustiť, že Biblia sa často vyjadruje metaforami a alegóriami, a teda je veľmi dobre možné, že sedem dní stvorenia mohlo byť i sedem tisícročí. A cirkev v podstate tento hermeneutický postoj prijala.

Všimnime si, že pokiaľ už raz pripustíme, že sedem dní stvorenia je básnický opis, ktorý môžeme vysvetľovať aj inak než doslovne, Genezis v podstate dáva za pravdu Darwinovi: najprv sa uskutoční akýsi Veľký tresk s výbuchom Svetla, potom sa utvoria planéty a na Zemi sa odohrajú veľké geologické zmeny (pevniny sa oddelia od mora), potom sa objavia rastliny, plody a osivo, a konečne sa vody začnú hemžiť živými tvormi (život začína povstávať z vody), vzlietajú vtáky a až po nich sa objavujú cicavce (neistá je genealogická pozícia plazov, ale nesmieme toho od knihy Genezis chcieť príliš). Až potom, v závere a na vrchole tohto procesu (predpokladám, že tiež po veľkých, ľuďom podobných opiciach) sa objavuje človek. Človek, ktorý – a na to nezabúdajme – nebol stvorený z ničoho, ale z blata, a teda z už existujúcej hmoty. Nemohli by sme byť väčší evolucionisti, než ako je to tu opísané (bez toho, aby sme vylučovali prítomnosť Stvoriteľa).

Prečo sa teda katolícka teológia vždy odmietala stotožniť s materialistickým evolucionizmom? Nielen, že to všetko je dielom Božím, ale tiež sa v evolučnom rebríčku potvrdil kvalitatívny skok, keď Boh vložil do živého organizmu mysliacu nesmrteľnú dušu. A len na tomto bode sa zakladá súboj medzi materializmom a spiritualizmom.

Zaujímavým aspektom debaty, ktorá sa odohráva v Spojených štátoch ohľadom požiadavky, aby sa na školách popri darvinistickej „hypotéze“ (nezabúdajme, že Galileo počas svojho procesu vyviazol vďaka tomu, že pripustil, že jeho tvrdenie bola iba hypotéza, v žiadnom prípade nie objav) vyučoval aj kreacionizmus, je to, že – aby to nevyzeralo, že sa náboženská viera stavia proti vedeckej teórii – sa nehovorí o božskom stvorení, ale o inteligentnom pláne. To znamená, že v tichosti sa rozumie niečo takéto: Nechceme vám vnútiť fúzatého a antropomorfného Jahveho, ktorý vás uvádza do rozpakov. Chceme len, aby ste pripustili, že pokiaľ sa uskutočnila nejaká evolúcia, nedošlo k nej náhodne, ale podľa nejakého plánu, podľa projektu, a tento projekt nevyhnutne musel byť vytvorený nejakou Mysľou (inými slovami, myšlienka inteligentného plánu by dokonca mohla pripúšťať Boha panteistického, namiesto Boha transcendentného).

Pripadá mi pozoruhodné, že sa nepočíta s tým, že inteligentný plán nevylučuje náhodný proces, ako je onen darvinistický, ktorý prebieha takpovediac metódou pokus-omyl, takže prežijú len tí jedinci, ktorí sa počas súboja o život lepšie prispôsobia prostrediu. Predstavme si tú najvznešenejšiu podobu „inteligentného plánu“, teda umeleckú tvorbu. To Michelangelo nám v jednom svojom slávnom sonete povedal, že keď sa umelec nachádza pred blokom mramora, nemá na počiatku v mysli sochu, ktorá z neho vznikne, ale ide práve cestou pokusov, skúša odolnosť hmoty, snaží sa odhodiť preč „prebytky“, aby krok za krokom mohla z hmotnej hlušiny, ktorá ju väzní, vzísť socha. Ale aká tá socha bude, nech už hovoríme o Mojžišovi alebo niektorom Zajatcovi, to umelec zistí až na konci procesu zloženého z opakovaných pokusov.

Inteligentný plán sa teda môže prejaviť i skrz reťazca prijatia a odmietnutia toho, čo náhoda ponúka. Prirodzene je potrebné rozhodnúť, či tu bol skôr Plánovač schopný prijímať a odmietať, alebo či tu bola Náhoda, ktorá sa prijímaním a odmietaním prejavuje ako jediná forma Inteligencie – čo by bolo to isté, ako povedať, že Náhoda sa stala Bohom. A nie je to nevýznamná otázka. Jednoducho je len o niečo filozoficky zložitejšia, než ako ju predkladajú fundamentalisti.

Pod čiarou

[1] Eugenio Scalfari (narodený v roku 1924) – taliansky novinár, spisovateľ a politik, zakladateľ denníka La Repubblica, po určitú dobu pôsobil tiež ako riaditeľ týždenníka l'Espresso, kam pravidelne prispieval Umberto Eco.

Preložili: Helena Lergetporer, Gabriela Chalupská a Kateřina Vinšová. Z českého jazyka do slovenčiny preložil Ján Parada.

Umberto Eco – Od hlouposti k šílenství (Argo)Úryvok pochádza z knihy Od hlouposti k šílenství (Zprávy o tekuté společnosti). Knihu vydalo vydavateľstvo Argo v roku 2016 pod ISBN 978-80-257-1933-6. V originále pod názvom Pape Satàn aleppe, Chronache di una società liquida. © 2016 La nave di Teseo editore, Milano.


Archív:

Umberto Eco – Od hlouposti k šílenství (Argo)Umberto Eco – Od hlouposti k šílenství (strana 242)Umberto Eco – Od hlouposti k šílenství (strana 243)Umberto Eco – Od hlouposti k šílenství (strana 244)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ArgoARGO spol. s r.o.
– vydavateľstvo Argo vydáva kvalitnú prózu, poéziu, nonfiction, detskú literatúru a komiks
– značnú časť produkcie tvorí prekladateľská literatúra
– dôraz sa pritom kladie na anglofónnu literatúru; „rodinným striebrom“ je edícia angloamerických autorov (AAA)
– vydavateľstvo sa venuje aj ďalšej svetovej literatúre, od španielsky písanej beletrie cez nemeckú či francúzsku prózu po severské detektívky a spoločenské romány
Čerpané z: Argo.cz

Darvinizmus verzus kreacionizmus. Myslíte si, že ktorá teória alebo názor je bližšie k pravde, prípadne pravdivejší? Prípadne, ktorému názoru viac veríte?

darvinizmu, Darwinovým teóriám o evolúcii, evolučnej teórii, evolúcii (Počet hlasov: 68)
(67.33 %)

kreacionizmu, teórii inteligentného dizajnu, stvoreniu sveta inteligentnou bytosťou (napríklad bohom alebo bohmi) (Počet hlasov: 33)
(32.67 %)Celkom hlasovalo: 101

Argo, 09. 06. 2019 | Prečítané: 362 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore