www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @463
Počítadlo


Spam poison

Učiteľom priblížili utečeneckú tematiku

Čo by ste si so sebou zobrali, keby ste zrazu museli opustiť svoju krajinu?

Viac ako aktuálnu celospoločenskú tému migrácie i to, ako ju vnímajú vizuálni umelci, približuje výstava Strach z neznámeho. Jej organizátor Dom umenia/Kuntshalle Bratislava (KHB) spolu s Metodicko-pedagogickým centrom (MPC) počas dvoch marcových stretnutí ukázali učiteľom, ako túto problematiku priblížiť žiakom.

Metodické stretnutia k výstave Strach z neznámeho sa konali 23. a 30. marca 2016 v priestoroch KHB. Zúčastnilo sa na nich spolu 33 učiteľov materských, základných a stredných škôl i škôl s umeleckým zameraním. KHB a regionálne pracovisko MPC Bratislava si pre nich pripravili zaujímavý program.

Po premietnutí ukážok výstavy na učiteľov čakalo niekoľko aktivít. V skupinách si mohli vybrať iba päť z vybraných predmetov, ktoré by si so sebou zobrali z domova, keby išli na víkend k starej mame alebo keby odcestovali na celý život do neznámej krajiny. Ďalej pracovali napríklad s aplikáciou v tabletoch, ktorým si dielo z výstavy mohli odfotiť a stať sa tak novinárom. Zážitkovou formou si vyskúšali aj simuláciu v nákladnom kontajneri.

Stretnutie bolo pre viacerých učiteľov výborným námetom na ďalšiu prácu so žiakmi.

„Je veľkou výhodou, že sa s danými témami stotožňujeme prostredníctvom zážitku – stáť za dreveným plotom, dostať sa za plot, zavrieť sa do kontajnera s imitovanými postavami utečencov,“ povedala Jana Pribulová z MŠ Blueberry Hill.

O výstave

Diela prezentované na výstave sa netýkajú len problematiky súčasnej utečeneckej krízy, ale aj tém s ňou úzko spojených. Diela vyjadrujú subjektívne pocity a názory, vyzývajú k zamysleniu alebo sú vyjadrením protestu. Niektoré vznikali dokonca v spolupráci s utečencami alebo s ľuďmi, ktorí s nimi pracujú. Výstava pripomína, že problém utečeneckej krízy nevzniká mimo nás, ale sme jeho súčasťou. Sme však aj súčasťou jeho možného riešenia.

„Táto výstava mi priblížila situáciu utečencov, dostala sa mi pod kožu reálnymi fotografiami, videom. Pre mňa a moju pedagogickú prax je určite prínosom, aby som deťom lepšie priblížila túto tému,“ zhodnotila učiteľka Zuzana Dobrovičová zo Súkromnej ZUŠ Výtvarný ateliér LADON.

Mgr. Lucia Maková
manažérka publicity
Metodicko-pedagogického centra

Foto: © MPC

Výstava Strach z neznámehoVýstava Strach z neznámehoVýstava Strach z neznámeho
Výstava Strach z neznámehoVýstava Strach z neznámehoVýstava Strach z neznámeho
Výstava Strach z neznámehoVýstava Strach z neznámeho

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MPCMetodicko-pedagogické centrum
– je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR
– vykonáva metodickú činnosť a kontinuálne vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení
– Metodicko-pedagogické centrum má tri regionálne a šesť detašovaných pracovísk, pričom implementuje viaceré Národné projekty v rámci Operačného programu Vzdelávanie, Prioritná os 2 – Ďalšie vzdelávanie ako nástroj rozvoja ľudských zdrojov
Čerpané z: www.mpc-edu.sk

MPC, 02. 04. 2016 | Prečítané: 811 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore