www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @307
Počítadlo


Spam poison

Tvorivé dielne s exkluzívnym hosťom

S vynikajúcou tanečnicou, choreografkou a pedagogičkou

Laura AlonsoováNa pozvanie vedenia Baletu SND prišla na Slovensko bývalá vynikajúca kubánska tanečnica, choreografka a pedagogička Laura Alonsoová. V súčasnosti je generálnou riaditeľkou Tanečného centra na Kube, profesorkou na Tanečnom inštitúte, prezidentkou Medzinárodnej tanečnej akadémie pre krajiny severnej a južnej Ameriky (Asociación Internacional de la Danza para las Americas – AIDA).

Laura AlonsoováAko aktívna tanečníčka a neskôr ako choreografka a pedagogička pôsobila v baletnej Akadémii „Alicia Alonso“, na American Ballet Theatre School, New York Metropolitan Opera House, Ballet Russe v Monte Carlo, Kubánskom národnom balete a ďalších. Ako prvá sólistka sa predstavila v hlavných úlohách klasických baletov, napríklad Labutie jazero, Giselle, Coppélia, Spiaca krásavica a iných. Účinkovala v niekoľkých filmoch a televíznych projektoch a s baletnými spoločnosťami aj ako choreografka a pedagogička precestovala svet: Európa, Japonsko, USA, Kanada, Brazília… Okrem vedenia svojej baletnej spoločnosti a školy pôsobí v opere vo Fínsku, na Univerzite v Ohio v USA a na ďalších postoch.

V Balete SND ocenila pripravenosť a flexibilitu mladých tanečníkov a porozprávala o mimoriadnom záujme o tanečné umenie na Kube. V Havane sú dve veľké scény, ktoré sa venujú baletnému umeniu: Národný kubánsky balet a jej baletná spoločnosť Pro Danza. Národný kubánsky balet má asi 200 členov, každý mesiac uskutočnia štyri predstavenia a orientujú sa predovšetkým na klasický repertoár. Baletná spoločnosť Laury Alonsoovej má 50 členov, za rok realizuje okolo 180 vystúpení a okrem klasického repertoáru pripravujú aj tematické baletné predstavenia (napr. Yarini). Spoločnosť sa venuje aj výchove mladých tanečníkov. V škole pri súbore je okolo 800 detí, ktorých vedie 10 renomovaných baletných majstrov. Pracovať začínajú už so štvorročnými malými záujemcami, desaťroční potom absolvujú skúšky a z nich sa pedagógovia rozhodnú, komu odporúčajú profesionálne sa tancu venovať.

Laura Alonsoová pochádza z umeleckej rodiny – meno jej matky Alicie Alonsoovej je dôverne známe nielen v prostredí baletného umenia. Na otázku, ako by charakterizovala kubánsku tanečnú školu a typický prejav, podľa ktorého spoznáme kubánskeho tanečníka, Laura Alonsoová s úsmevom odpovedala:

„To je zrejmé na prvý pohľad, elegancia, expresivita aj emócia, držanie tela, spôsob – akým sa k sebe tanečníci správajú a rýchle piruety.“

Laura Alonsoová nie je na Slovensku po prvý raz, s Národným kubánskym baletom hosťovala v Bratislave v roku 1985. Teraz uskutoční workshopy nielen v Balete SND, ale aj na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave a v Košiciach. S riaditeľom Baletu SND Andrejom Suchanovom bude rokovať o nadviazaní konkrétnej spolupráce v nasledujúcom období.

Alicia Alonsoová pri oslavách svojich 90. narodenín

Alicia Alonsoová prijíma búrlivé ovácie počas osláv svojich 90. narodenín s Americkým baletným divadlom (American Ballet Theatre) v Metropolitnej opere v New Yorku.
Na fotografii: Alicia Alonsoová, José M. Carreño a Kevin McKenzie.
Foto: © Sarah Díaz (2010), zdroj: American Ballet Theatre, Tribute to Alicia Alonso

Pripravila: Izabela Pažitková

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenské národné divadlo
– jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska
– divadlo začalo písať svoje dejiny v roku 1920
– dnešné Slovenské národné divadlo tvoria tri zložky so stálym profesionálnym umeleckým súborom: Činohra, Opera a Balet
– divadelné výpravy pre všetky tri zložky sú zhotovované v Umelecko-dekoračných dielňach SND
Čerpané z: www.snd.sk

SND, 23. 11. 2011 | Prečítané: 2720 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore