www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @715
Počítadlo


Spam poison

Tretia kniha o Bratislave

Vydavateľstvo RAK Budmerice

Tretia kniha o Bratislave Pavla Dvořáka je hotová! Tlačiareň ju vyskladní 22. októbra 2010 a v nasledujúcich dňoch sa dostane do predaja. Chronologicky sa napojí na Druhú knihu o Bratislave, začne však rozprávaním o „bielom hrade“, o jedinečných objavoch, ku ktorým došlo počas rekonštrukcie Bratislavského hradu a cez ne sa vráti až ku Keltom a Rimanom. Nasledujú kapitoly o Ladislavovi Pohrobkovi, Matejovi Korvínovi a Univerzite Istropolitane, Jurajovi Schombergovi a bratislavskej kapitule, rozpráva o udalostiach v čase vlády poľských Jagelovcov, po bitke pri Moháči a v čase tureckých vojen. Knihu budú opäť ilustrovať akvarely Albína Brunovského a fotografie Jakuba Dvořáka.

Pripravujeme predvianočnú akciu:

Všetky tri Knihy o Bratislave kúpite len u nás za cenu dvoch. Ideálny vianočný darček pre svojich blízkych (alebo pre seba) v tejto zvýhodnenej cene budeme predávať od prvého dňa predaja Tretej knihy o Bratislave, t. j. od 22. októbra! Vráťte sa k nám a nakúpte.

Ukážka z kapitoly Z Budína do Bratislavy

Dejiny v kocke

Dejiny Bratislavy sú dejinami Slovenska, ba viac – Maďarska, Rakúska, Česka a nezriedka aj Poľska. Bratislava je priesečník, v ktorom sa odrážajú dejiny veľkej časti Európy. Tak to bolo aj v čase tureckých vojen. Turci Bratislavu nedobyli a nedobýjali, pod jej hradbami sa však odohrávali dramatické boje proti tureckým lodiam smerujúcim k Viedni, no najmä – v Bratislave tých čias sa neraz rozhodovalo o osudoch Európy a aj naopak: Európa rozhodovala o osude Bratislavy.

Bratislava žije v strachu

Začala sa nová výprava. Osmanské vojsko obsadilo Budín a tiahlo na Viedeň. Valilo sa popod bratislavské hradby, našťastie po pravom brehu, lebo od Bratislavy ho oddeľoval Dunaj, no aj po hladine Dunaja sa plavili turecké lode. Na krátky čas Turci Bratislavu obľahli a ostreľovali hradby. Lenže pri Viedni nepochodili a karta sa obrátila – z Bratislavského hradu strieľali tentoraz na ustupujúcich Turkov a najmä tureckému loďstvu spôsobili veľké straty.

Týmto sa to, pravda, neskončilo. Turci z Uhorska už neodtiahli. Nasledujúci rok obľahli Trnavu a na viac ako sto lodiach sa blížili k Bratislave. Mesto horúčkovito spevňovalo opevnenie, zbúrali sa všetky kamenné stavby pred hradbami, Kostoly sv. Michala (na jeho mieste dnes stojí trojičný kostol), sv. Vavrinca (stál približne v miestach bývalej tržnice na Námestí SNP), Mikuláša (neskôr bol obnovený a stojí dodnes). Masívna kamenná tabuľa z červeného kameňa, ktorú vidieť z Michalskej ulice na Michalskej veži, svedčí o tom, ako kamenný materiál z kostolov vrátane náhrobkov poslúžil pri spevnení hradieb. Bohoslužobné náčinie zo zrušených kostolov presťahovali do dómu, ale väčšinu už dávno odniesol čas. Zbúrali aj Špitál sv. Ladislava na Špitálskej ulici (známy od roku 1309), určite aj ďalšie menej významné stavby z dreva a hliny, ktoré sa v listinách nespomínajú. Zamurovali Rybársku bránu. V klariskom kláštore pre prípad obliehania uskladnili veľké množstvo potravín, jeden z kanonických domov premenili na mlyn pušného prachu. V Starej radnici bol mlyn na mletie obilia, z domov pri hradbách strhli strechy. Ženy, deti a starcov dopravili na hrad Devín.

Turci Bratislavu nedobyli, a keďže ani Ferdinand nezískal Budín, novým strediskom krajiny sa stala Bratislava. Do mesta sa nasťahovali niektoré úrady, šľachta, cirkevné inštitúcie a o päť rokov uznal Bratislavu za hlavné mesto Uhorska aj snem. V Bratislave bolo všetko: kráľovská komora, miestodržiteľ, sídlo snemu, arcibiskup (Ostrihom i Stoličný Belehrad dobyli Turci už roku 1543) aj korunovačný kostol, ktorý svoju premiéru zažil 8. septembra 1563.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PhDr. Pavel Dvořák
– narodil sa 13. mája 1937 v Prahe
– vyštudoval históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave
– historik, prozaik, publicista, autor literatúry faktu, scenárista
– Cena SAV za popularizáciu vedy (1994), Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky (2007); viac na webovej stránke Vydavateľstva RAK a na portáli Osobnosti.sk
Čerpané z: Vydavateľstvo RAK

Pavel Dvořák, 02. 10. 2010 | Prečítané: 2199 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore