www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @359
Počítadlo


Spam poison

Transparentné Slovensko

Predseda strany MOST – HÍD, Béla Bugár, 8. 2. 2012 na tlačovej besede zaujal postoj ku kauze Gorila a primátor mesta Martin, Andrej Hrnčiar, predstavil projekt Transparentné Slovensko

Béla Bugár upozornil na to, že časť spoločnosti ovládli emócie a stráca sa priestor na rozumné argumenty a pokojné riešenia.

„Trváme na tom, tak ako sme to hovorili hneď po prevalení tejto kauzy, trváme na tom, aby aj Gorila, ale aj iné korupčné škandály boli vyšetrené,“ začal tému Béla Bugár.

Odpoveďou sú dva konkrétne návrhy, ktorých realizácia môže začať hneď po voľbách: a to projekt Transparentné Slovensko a kroky k oživeniu demokracie na Slovensku.

MOST – HÍDStrana MOST – HÍD, v prípade ak sa dostane do parlamentu, bude presadzovať, aby sa na jeho rokovanie do jedného roka od volieb dostal súhrn novelizácie zákonov, ktoré majú dopad na stav spoločnosti. Tieto novely pred ich predložením je nutné poskytnúť na politickú, odbornú a verejnú diskusiu. Ide o tieto 4 zákony: zákon o voľbách do NR SR, vrátane legislatívnej úpravy týkajúcej sa volebnej kampane, zákon o financovaní politických strán, zákon o lobizme, zákon o trestnoprávnej imunite poslancov.

Predseda strany Béla Bugár ďalej doplnil: „Je dôležité pripraviť transparentný výber nominantov štátu do pozícií, kde nie je potrebné priame prepojenie nominanta na politiku štátu.“

Primátor mesta Martin, Andrej Hrnčiar, predstavil projekt Transparentné Slovensko.

Primátor mesta Martin, Andrej Hrnčiar

„Projekt pozostáva zo 4 základných častí: elektronické aukcie, elektronické dražby, obsadzovanie pracovných pozícií a eGovernment,“ začal tému primátor.

Podľa Andreja Hrnčiara je potrebné vytvoriť systémovú a konzistentnú stratégiu, podľa ktorej sa budú opatrenia v kľúčových oblastiach ďalej vylepšovať a rozširovať. Ďalej dodáva, že treba zaviesť plán transparentnosti na každej úrovni štátnej správy.

„Ďalšou dôležitou oblasťou, ktorá môže zjednodušiť fungovanie našich úradov, ale aj odstrániť súčasný byrokratický systém, ktorý máme na Slovensku, je urýchlené zavedenie eGovernmentu. Ako som už spomínal, eGovernment by mal odstrániť byrokraciu, administratívne bariéry, skrátiť čas na vybavovanie podaní, obyvatelia by si mali na úradoch možnosť podávať elektronické žiadosti, a tak ako to býva napríklad v kuriérskych službách v súčasnosti, aj odkontrolovať stav vybavovania svojej žiadosti, a aj vedieť meno úradníka, ktorý túto žiadosť vybavuje.

Plánujeme zaviesť tzv. One stop shopy. V súčasnosti sa to zavádza v Českej republike, kde príde človek na poštu, a môže si pri jednom okienku vybaviť všetky výpisy, ktoré potrebuje. Poviem konkrétny príklad: Mestský úrad Martin. Máme prístup do katastra nehnuteľností, ale keď klient… ale výpis sa nedá použiť na právne úkony, čiže keď chce klient niečo vybaviť na mestskom úrade, my síce máme prístup do katastra nehnuteľností, ale klient musí cez celé mesto ísť do katastra, vytiahnuť si ten istý výpis, čo my máme v počítači, doniesť ho na mestský úrad, a potom pokračovať vo vybavovaní svojej žiadosti. Čiže toto považujeme za veľmi byrokratický prístup, a chceme to odstrániť.

Čo je dôležité, chceli by sme aj zvýšiť priamu demokraciu, o ktorej teraz počúvame aj na námestiach. Chceme navrhnúť zmenu zákona o referende tak, aby referendum bolo skutočným nástrojom priamej demokracie, a keď zavedieme eGovernment, plánujeme zaviesť to, čo napríklad budeme v Martine skúšať 10. marca, kedy budú nielen predčasné voľby, ale v Martine sa uskutoční aj prvé elektronické referendum, alebo lepšie povedané prvý elektronický prieskum verejnej mienky ako systém priamej demokracie. Čiže myslíme si, a sme presvedčení, že takéto elektronické referendum a elektronický prieskum verejnej mienky sa dá zaviesť aj na štátnej úrovni.

Keď hovoríme o šetrení, tak častokrát čítame, sledujeme v médiách a čítame v tlači, o drahom nákupe licencií. A naozaj štát, štátne inštitúcie a verejný sektor, dáva obrovské miliardy na nákup softvérových licencií. Je bežné, že v západných demokraciách, v škandinávskych krajinách aj v iných krajinách západnej Európy, sa vo verejnom a štátnom sektore využívajú takzvané open-source softvéry, čiže softvéry, ktoré sú grátis, ktoré sú zdarma. A keď to funguje v zahraničí, som presvedčený, že to môže fungovať i u nás. Čiže plánujeme do verejnej správy a do štátneho sektora, tam kde sa to samozrejme dá, zaviesť tieto open-source softvéry. Je vypracovaná vedecká štúdia, ktorá pri konzervatívnych odhadoch hovorí o úspore pre štátnych rozpočet v priebehu šiestich až ôsmich rokov až 600 miliónov eur. To je 18 miliárd bývalých slovenských korún, čo je obrovský peniaz, ktorý by určite štátnemu rozpočtu pomohol.

Záznam z tlačovej besedy si môžete pozrieť na webovej stránke politickej strany MOST – HÍD.

Projekt Transparentné Slovensko má 4 základné časti:

1. Elektronické aukcie:
• Elektronické aukcie nad 3 000 eur
• Elektronické prieskumy od 400 do 3 000 eur
• Je potrebná zmena zákona o verejnom obstarávaní!
• Prinesie to: Až pätinové úspory, neobmedzené množstvo účastníkov, pohyblivý koniec aukcií, centrálny register, sankcie a vylúčenie zo systému, online archív už všetkých aj uskutočnených aukcií

2. Elektronické dražby:
• Pre prípad odpredaja alebo prenájmu verejného majetku
• Očakávame vyššie príjmy do rozpočtu
• Podobne ako pri aukcii pohyblivý koniec
• Centrálny register kde sa zverejňujú a rozposielajú ponuky

3. Obsadzovanie pracovných miest:
• Čiastočne aplikované aj na obsadzovanie pozícií v štátnej správe a v podnikoch s majetkovou účasťou štátu
• Priebeh výberových konaní zverejnený na internete krok za krokom:
  1. Vyhlásenie výberového konania
  2. Priebeh výberového konania
  3. Oznámenie o obsadení pracovnej pozície
• Centrálny register kde sa dajú dostať informácie o všetkých voľných miestach a výberových konaniach v štátnom sektore

4. eGovernment:
• Odstraňuje byrokraciu – tzv. administratívne bariéry a skracuje čas
• Elektronické podávanie a sledovanie konaní, žiadostí
• Elektronizácia a optimalizácia znižuje náklady na chod štátnej správy
• One stop shop
• Open Source software pre štátny sektor
• Je ho možné nasadzovať v IT infraštruktúre verejnej správy, školstve a sektore malého a stredného podnikania ako plnohodnotnú alternatívu k tradičnému komerčnému
• Úspory v horizonte 6 – 8 rokov pri konzervatívnych odhadoch takmer 600 miliónov eur
• Nasadzovanie postupne s minimálnymi nákladmi, bez vážnych rizík

Cieľom je vytvoriť systém a konzistentnú stratégiu, podľa ktorej sa každý rok budú opatrenia v kľúčových oblastiach ďalej vylepšovať a rozširovať. Cieľom je tiež zaviesť plán transparentnosti na každej úrovni štátnej správy ktorý bude presahovať viaceré volebné obdobia, napr. na 10 rokov, čo zabezpečí dve veci. Na jednej strane kontinuitu v kľúčových oblastiach štátnej správy bez citeľných otrasov po voľbách a následne politickej zmene, na druhej strane sa už pri tvorení takejto koncepcie bude musieť kvôli reálnosti jej kontinuálnej realizácie a napĺňania postaviť odborný pohľad a názor nad politicky motivované zámery a záujmy. Z tohto dôvodu jediná cesta vedie cez vytvorenie pracovných skupín v zložení naprieč celým politickým spektrom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MOST – HÍD
Na stránke o sebe tvrdia: „Veríme, že výsledkom našej spoločnej práce bude politická strana, ktorá bude schopná docieliť, aby sme žili v takej krajine, v ktorej každý jeden občan sa bude cítiť doma, v bezpečí a blahobyte. Nezávisle od toho, či má maďarskú, slovenskú alebo inú národnosť, nech je to žena alebo muž, nech žije v západnej alebo východnej časti krajiny, či v meste alebo v najmenšej osade. Vieme, že k tomu je potrebný aj nový štýl politiky, ktorý sa povznesie nad aktuálne vzťahy na Slovensku. Sme si istí, že spoločne preklenieme krízu dôvery v politike.“
Čerpané z: Transparentné Slovensko, Odpovede na Gorilu: Transparentné Slovensko a Informatizácia verejnej správy

Súvisiace články:
Volebné preferencie politických strán – jún 2017 (10.06.2017)
Dodrží Matovič sľub? (30.03.2016)
Absolut Fico, hip hop v politike (07.02.2016)
Prieskum verejnej mienky (23.01.2016)
Zvolení poslanci NR SR (11.03.2012)
Parlamentné voľby 2012 (11.03.2012)
Predvolebný prieskum voličských nálad (09.03.2012)
Cirkus Slovakia (08.03.2012)
Výsledky prieskumu verejnej mienky (08.03.2012)
Strana zelených má číslo 9 (08.03.2012)
Prieskum verejnej mienky (06.03.2012)
Robotníci a nezamestnaní medzi kandidátmi na poslancov NR SR (06.03.2012)
Vzdaní a odvolaní kandidáti (03.03.2012)
Rebríček najdôveryhodnejších politikov (20.02.2012)
Výsledky prieskumu verejnej mienky (17.02.2012)
Prieskum verejnej mienky (14.02.2012)
Slovensko pred voľbami 2012 (10.02.2012)
Zaviažu sa politické strany sprísniť kontrolu ich financovania? (07.02.2012)
V ktorej Bošáci nie je kostol? (03.02.2012)
Prieskum verejnej mienky (02.02.2012)
Strana živnostníkov Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana občanov Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Obyčajní ľudia – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Robíme to pre deti – SF – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana +1 hlas – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
99 % – občiansky hlas – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
MOST – HÍD – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana Rómskej únie na Slovensku – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Komunistická strana Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Národ a Spravodlivosť – naša strana – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
SMER – sociálna demokracia – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Ľudová strana Naše Slovensko – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana zelených – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
NÁŠ KRAJ – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Právo a spravodlivosť – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Sloboda a Solidarita – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Slovenská národná strana – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana demokratickej ľavice – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Kresťanskodemokratické hnutie – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Zelení – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Vyžrebované čísla zaregistrovaných kandidátnych listín (19.12.2011)
Robíme to pre deti (14.12.2011)
Predčasné parlamentné voľby 2012 (13.12.2011)
Minule ostali pred bránami parlamentu. A nabudúce? (3. časť: SDĽ) (29.11.2011)
Minule ostali pred bránami parlamentu. A nabudúce? (2. časť: ĽS-HZDS) (18.11.2011)
Minule ostali pred bránami parlamentu. A nabudúce? (1. časť: SMK-MKP) (18.11.2011)
Zvolení poslanci NR SR (13.06.2010)
Parlamentné voľby (13.06.2010)

MOST – HÍD, 09. 02. 2012 | Prečítané: 2760 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore