www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @913
Počítadlo


Spam poison

Študenti Sokratovho inštitútu zaujímavými projektmi pomáhajú deťom, seniorom i životnému prostrediu

Blokový grant pre MVO a podporu partnerstiev švajčiarsko-slovenskej spolupráce

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica získala v rok 2012 nenávratné finančné prostriedky v 1. výzve Blokového grantu pre mimovládne organizácie Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. V prebiehajúcom projekte Sokratov inštitút realizujú účastníci mikroprojekty v environmentálnej i sociálnej oblasti.

Poslaním CEEV Živica je prinášať inšpiratívne cesty vo vzdelávaní, nabádať k zodpovednej spotrebe a vedomej skromnosti. V jeho duchu realizujú projekt Sokratov inštitút, ktorého cieľom je vytvoriť inšpiratívny priestor pre budúcich lídrov Slovenska, ktorí budú vedieť konať v prospech životného prostredia a ľudí tejto krajiny a vytvorenie kvalitných nástrojov pre potreby modernej environmentálnej výchovy.

„Do Sokratovho inštitútu som sa prihlásil, pretože to bola unikátna príležitosť a výzva zároveň. Príležitosť učiť sa od skúsených a kvalitných lektorov a lektoriek z rozličných oblastí od globálneho vzdelávania cez médiá a ekologické poľnohospodárstvo až po procesorientovanú psychológiu. A výzva, pretože bolo jasné, že človek musí preukázať isté kvality, aby bol do Sokratovho inštitútu vybraný spomedzi záujemcov/kýň z celého Slovenska,“ hovorí Radoslav Sloboda, jeden zo študentov Sokratovho inštitútu.

V spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene otvorili vo Vzdelávacom centre Zaježová, 20 km od Zvolena, ročné štúdium zamerané na holistické uchopenie súčasných environmentálnych problémov. Pre 21 vybraných študentov slovenských vysokých škôl pripravili 10 štvordňových workshopov so slovenskými a európskymi osobnosťami, ktoré reprezentujú nové pohľady na environmentálne, ekonomické, politické aj sociálne témy, pričom prednášajúci boli vybraní tak, aby pokryli komplexné témy a výzvy súčasnosti. Študenti Sokratovho inštitútu sú vedení známymi lektormi zo Švajčiarska, Fínska, Českej republiky a Slovenska.

„Najsilnejším momentom Sokratovho inštitútu bol pre mňa workshop s Vanessou Andreotti o globálnom vzdelávaní. Odchádzal som z neho a stále zostávam tým workshopom ovplyvnený v pracovnom aj osobnom živote. Vanessa bude lektorka aj v ďalšom ročníku Sokratovho inštitútu. Už len kvôli tomuto workshopu by som sa prihlásil opäť,“ dopĺňa Radoslav.

Súčasťou štúdia je aj realizácia vlastných mikroprojektov, ktoré tematicky vychádzajú z workshopov a vďaka nim študenti prenesú teóriu do praxe.

„Mikroprojekty sú ukážkou schopností nás študentov riešiť konkrétne problémy. Umožňujú nám realizovať sa aj prakticky – osobne ma môj projekt, lektorovanie a príprava metodických materiálov pre program Zelená škola, veľmi posunul a už teraz (po pol roku) môžem povedať, že som sa veľa naučil,“ vysvetľuje Ján Supuka, študent Sokratovho inštitútu.

Realizácia mikroprojektov prebieha od októbra 2013 do júna 2014.

Ján dodáva, že „veľmi veľa sa učíme výmenou skúseností navzájom medzi študentmi a vzájomnou pomocou, tiež sú nám neustále k dispozícií organizátori zo Živice a TUZVO. Pomáhajú nám aj lektori konzultáciami projektov na workshopoch, ako napr. Marie Stracenská, ktorá nám radila ako propagovať svoje projekty. Pre mňa je cieľom mikroprojektov si riešenie problémov aj reálne vyskúšať, nielen sa o tom rozprávať.“

Realizované mikroprojekty sú tematicky rôznorodé. Ide napr. o zber a výmenu barlí a iných kompenzačných pomôcok v bratislavských nemocniciach, keďže mnohí ľudia majú doma barle, protézy a iné kompenzačné pomôcky, ktoré už nepotrebujú. Študentka pripravila projekt, pomocou ktorého sa tieto predmety dostanú k ľuďom, ktorí ich potrebujú najviac, a inak by na ne dlho čakali, prípadne za ne platili museli veľa zaplatiť. Jeden zo študentov, ktorý strávil pol roka s kastou nedotknuteľných v Indii, sa rozhodol, že zorganizuje výstavu vlastných fotiek, ktorá Slovákom priblíži ťažké osudy tejto skupiny ľudí na okraji indickej spoločnosti. Výstavy budú prebiehať v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline.

Mikroprojekty majú i rôznorodé cieľové skupiny, v jednom z nich chodia medici do škôlok a s pomocou plyšových hračiek ukazujú deťom, že sa nemusia báť doktorov, v ďalšom prebieha muzikoterapia pre seniorov v domove dôchodcov.

Študentka z Banskej Bystrice sa rozhodla vytvoriť na Univerzite Mateja Bela malú knižničku, ktorá je plná skrípt a iných zaujímavých kníh a pravidelne sa pri nej uskutočňujú autorské čítania. V Bratislave prebiehajú zase živé knižnice na internátoch v Mlynskej doline, ktoré sú zamerané na zvýšenie aktivizmu študentov.

Adrián Krajňák, ďalší zo študentov Sokratovho inštitútu, predstavuje svoj projekt: „Projekt ‚Daj mobilu druhú šancu!‘ chce žiakom základných škôl ukázať, že mobilný telefón nemusí byť dobrý sluha, pokiaľ nemá dobrého pána. Aj starý mobil môže pomôcť ochrániť životné prostredie a podieľať sa na znížení ťažby vzácnych nerastných surovín ich recykláciou.“

Jeden z nápadov bol ocenený finálovým umiestnením v súťaži Študentský podnikateľský plán. Išlo o službu e-asistent, ktorá umožní podnikateľom a iným zaneprázdneným klientom najať si na diaľku krátkodobú posilu. Či už ide o prepisovanie alebo prekladanie textu, grafické práce alebo nakúpenie kvetov manželke.

Viac informácií o projekte: www.zivica.sk, www.sokratovinstitut.sk

Pod čiarou

Viac o Blokovom grante

Blokový grant pre MVO a podporu partnerstiev švajčiarsko-slovenskej spolupráce pozostáva z dvoch častí: 1. Blokový grant pre MVO a 2. Blokový grant pre podporu partnerstiev. Blokový grant pre MVO je zameraný na vytvorenie funkčnej grantovej schémy na podporu slovenských MVO, ktoré realizujú aktivity v sociálnej a environmentálnej oblasti prostredníctvom tzv. Malých projektov. Blokový grant pre podporu partnerstiev je zameraný na podporu partnerských projektov slovenských a švajčiarskych inštitúcií prostredníctvom tzv. Spoločných projektov.

Informácie o Blokovom grante a doteraz podporených projektoch nájdete na www.bgsfm.sk.

Sprostredkovateľom Blokového grantu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Karpatskou nadáciou a nadáciou SOCIA.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Živú učebnicu nájdete na Slovensku zatiaľ len v Banskej Štiavnici (18.12.2014)
Ekopolis završuje projekt Cesty Železnej opony (16.12.2014)
Nadácia Ekopolis zverejnila inšpiratívne videá z konferencie Áno, dá sa to! (15.12.2014)
Banská Bystrica sa pýta: Je demokracia v ohrození? (04.12.2014)
V roku 2014 boli obnovené turistické chodníky v okolí Spišského hradu, Beckova, Čachtíc a Červeného Kláštora (24.11.2014)
Spevák Peter Lipa porozpráva v Banskej Bystrici na tému holokaustu (19.11.2014)
Na Severnom Spiši vznikla cesta minerálnych prameňov (12.11.2014)
V Prievidzi sa uskutočnil seminár na tému Voda a klimatické zmeny (07.11.2014)
Grantový program Zelené oázy v 9. ročníku podporí projekty zamerané aj na komunitné záhrady (06.11.2014)
V Štiavnických vrchoch pribudol nový náučný turistický chodník (24.10.2014)
Obnova turistických chodníkov v okolí Spišského hradu (23.10.2014)
Aj v trenčianskej ZátOKe pOKoja sa uskutoční jesenná slávnosť (23.10.2014)
Titulom Strom roka 2014 sa pýši moruša zo Senice (23.10.2014)
Jesenná slávnosť v Spišskej Novej Vsi (22.10.2014)
Pozvánka na seminár na tému Voda a klimatické zmeny (20.10.2014)
Nadácia Ekopolis podporila Treťohorný park v Považskej Bystrici (17.10.2014)
Z parku kráľa Žigmunda v Dunajskej Strede sa stal vlastivedný park (13.10.2014)
Záhrada-CNK priniesla rôznorodosť tém i aktivít (06.10.2014)
Áno, dá sa to! – inšpiratívne podujatie jediného druhu na Slovensku (01.10.2014)
V Poloninách vznikla ekoučebňa v blízkosti zabudnutého prameňa (30.09.2014)
Mimovládne organizácie z celej Európy vyjadrili svoju podporu maďarským organizáciám prenasledovaným vládou (22.09.2014)
Centrum vzdelávania neziskových organizácií prináša inovatívne vzdelávanie inšpirované Švajčiarskom (18.09.2014)
Režim Viktora Orbána útočí na maďarské mimovládne organizácie (11.09.2014)
Do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2014 (04.09.2014)
Vernisáž o Lesoparku Chrasť v Žiline (02.09.2014)
Otvorenie vinárskeho dvora sv. Urbana v Golianove (28.08.2014)
Komunitné služby očami Elsy a Emy (25.08.2014)
V Bojniciach zachránili zanikajúce mokrade v centre mesta (12.08.2014)
V Kráľovej pri Senci obnovili arborétum (08.08.2014)
Klenovská kvapka vody pre našu planétu (21.07.2014)
Zrekonštruovaný denný stacionár Svetluška poskytuje nové služby (15.07.2014)
VIA IURIS pomáha implementovať Aarhuský dohovor (07.07.2014)
Živá energia ZSE pomôže obciam a školám (04.07.2014)
Turistické chodníky v okolí štyroch slovenských hradov budú obnovené vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity (02.07.2014)
Povedzme si všetko o kompostovaní (16.06.2014)
Banskobystričania sa už po tretíkrát zapojili do súťaže Do práce na bicykli (12.06.2014)
Nový festival téma priniesol netradičné spojenia (12.06.2014)
V júni sú pre pracovníkov a lídrov neziskových organizácií pripravené mnohé vzdelávacie podujatia (09.06.2014)
Otvorenie komunitnej záhradky na najväčšom banskobystrickom sídlisku (05.06.2014)
Na Technickej univerzite vo Zvolene prednášali zahraniční odborníci na lesné ekosystémy (03.06.2014)
Pohoda v Trnavskom parku Kalvárka (03.06.2014)
Do konca mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2014 (20.05.2014)
Vďaka fondu Živá energia vzniklo v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom slnečné laboratórium (13.05.2014)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 12. ročník ankety Strom roka (28.04.2014)
Vďaka zákazníkom spoločnosti METRO pribudnú na Slovensku ďalšie tri zelené výsadby (14.04.2014)
Konferencia o sebestačnosti a udržateľnosti vidieckych regiónov (02.04.2014)
V roku 2014 ožije ďalších 24 zelených oáz po celom Slovensku (01.04.2014)
Na podporu aktívneho občianstva, detí a mládeže i ochranu životného prostredia sa prerozdelí takmer 1,5 milióna eur (25.03.2014)
Európskym stromom roka 2014 sa stal tisícročný brest z Bulharska (21.03.2014)
Program Pohoda za mestom podporil oživenie ďalších 6 rekreačných miest (18.03.2014)
Zlepšovanie kvality bývania vďaka programu Zelené bývanie (11.03.2014)
Nadačný fond ZSE Živá energia znova pomohol ušetriť cennú energiu (05.03.2014)
29 000 eur pre projekty z programu Nestlé pre vodu v krajine (03.03.2014)
Témy holokaustu a interkultúrneho učenia nie sú cudzie ani žiakom a študentom v Banskej Bystrici (25.02.2014)
Zvoľte si najsympatickejší strom Európy (18.02.2014)
Trenčín si TY – príklad rozvoja mesta s účasťou občanov (05.02.2014)
Hlasujte za kremnický dub v ankete Európsky strom roka 2014 (03.02.2014)
V Leviciach rozkvitla e-Slnečnica (27.01.2014)
Island a Slovensko na jednej lodi (22.01.2014)

Nadácia Ekopolis, 12. 02. 2014 | Prečítané: 1352 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore