www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @055
Počítadlo


Spam poison

Ste vo svojom zamestnaní produktívni?

Ste na nezaplatenie!

„Nechce sa ti pracovať? Pokojne môžeš ísť. Na tvoje miesto čakajú ďalší 10 adepti.“ Je to vraj rétorika, ktorá dnes na Slovensku už neplatí. Je vždy lacnejšie udržať si skúseného a výkonného zamestnanca, ako nájsť zaňho náhradu.

KolektívOd zamestnancov sa vo všeobecnosti očakáva, že budú dlhodobo a stabilne podávať vysoké výkony a čeliť úlohám, ktoré sú často stále náročnejšie. No ako dosiahnuť, aby boli zamestnanci dlhodobo spokojní a tým pádom aj produktívni? Je vôbec jednoduché nájsť produktívnych zamestnancov? Majitelia mnohých spoločností „sa vyhrážajú“ aktuálnym pracovníkom, že môžu odísť, veď na ich miesto čaká ďalších 10 uchádzačov. S týmto však nesúhlasí špecialista na ľudské zdroje Pavel Uhrinčať. Zastáva názor, že podobná rétorika je dnes možno použiteľná v iných krajinách Európy alebo Ázie, no na Slovensku nemá miesto. Rastúca mobilita pracovnej sily priniesla a stále prináša neželaný efekt odlivu kvalifikovanej pracovnej sily do západnej Európy. Jednoduchým motívom sú v tomto prípade najmä vyššie mzdy, keďže kvalifikovaný odborník tam dokáže zarobiť omnoho viac ako na Slovensku. Odchádzajú nielen vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ale aj zruční remeselníci. Stále je dopyt po elektrikároch, stolároch a pod. Pokiaľ zamestnávateľ nedokáže konkurovať finančnými motivátormi, musí hľadať iné motivátory a efektívne ich používať.

„Je vždy lacnejšie udržať si skúseného a výkonného zamestnanca, ako nájsť zaňho náhradu. Niekedy sa to nepodarí ani po mesiacoch náboru a výberu,“ dodáva Pavel Uhrinčať.

Peniaze (nie) sú všetko

Medzi najčastejšie formy odmien na Slovensku patria prémie, odmeny alebo osobné ohodnotenie. Väčšinou sú v peňažnej forme. No ak nie sú v dostatočnej výške, finálny plat zamestnanca to nezvýši tak zásadne, aby si to vôbec všimol.

„Pre dosahovanie vysokých výkonov je nevyhnutné hľadať rôzne formy motivácie zamestnancov. Okrem štandardnej finančnej odmeny je dôležité zamestnancom poskytnúť pocit uznania a výnimočnosti. Ten sa zvyšuje, pokiaľ je poskytnutý osobnou formou. Darčekové, relaxačné a dovolenkové lístky VAŠA Slovensko v exkluzívnych darčekových obaloch s osobným venovaním sú osvedčeným nástrojom, ktorý spĺňa všetky uvedené aspekty. Na základe skúseností z vlastného obchodného tímu, ale aj z obchodných tímov našich klientov a partnerov môžem túto formu motivácie a odmeňovania vrelo odporučiť. Okrem pozitívneho dopadu na výkonnosť a motiváciu zamestnancov majú v porovnaní so štandardným finančným ohodnotením aj ekonomickú výhodnosť tak pre zamestnávateľa, ako aj zamestnanca,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti VAŠA Slovensko Peter Ovari.

Navyše každý môže daný poukaz využiť podľa vlastných predstáv, keďže sú akceptované v širokej sieti rôznych prevádzok po celom Slovensku.

Čo ovplyvňuje našu produktivitu?

V zamestnaníKaždý človek je jedinečná osobnosť a faktory jeho motivácie sa líšia. Čo sa môže pre jedného zdať ako silný stimul a podporí to produktivitu, pre iného môže byť nepostačujúce. Rovnako sa líši aj dôležitosť jednotlivých faktorov. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že základný faktor podporujúci výkonnosť je pre väčšinu ľudí finančná odmena za vykonanú prácu, prípadne za prácu navyše. Či sa to niekomu páči alebo nie, každý musí platiť množstvo účtov a má rôzne výdavky. Ak plat nie je úmerný námahe vynaloženej na prácu alebo nezabezpečí pohodlný život, ťažko môže byť zamestnanec produktívny. Musí rozmýšľať, ako zarobiť viac, a tak veľa jeho myšlienok a úkonov smeruje k tomuto cieľu.

Ďalším nemenej dôležitým faktorom je uznanie a prejav vďaky od nadriadených ale aj kolegov. Každý zamestnanec by mal cítiť, že je pre spoločnosť dôležitý a môže svojim úsilím prispieť k napredovaniu spoločnosti.

Pri spolupráci s ostatnými by sa nemalo zabúdať ani na možnosť sebarealizácie a spätnú väzbu. Nemusí ísť iba o pozitívnu spätnú väzbu. Cení sa aj schopnosť povedať, čo sa nám nepáči, aby mala dotyčná osoba šancu zmeniť to. Tým sa dá vyhnúť zbytočným nedorozumeniam. To môže vytvoriť príjemné pracovné prostredie, v ktorom je umožnené zamestnancom podávať kvalitné výkony. S tým súvisí aj dobrý kolektív. Mať milých, príjemných kolegov medzi ktorými nepanuje závisť je na nezaplatenie. K ich dobrej nálade prispieva, ak sú šťastní aj v súkromí. To môže zabezpečiť čas na rodinu, priateľov či na vlastné záujmy. Trendom posledných rokov je aj flexibilný pracovný čas. Ten umožňuje každému prispôsobiť si pracovný program podľa vlastných potrieb, čo je pri podávaní kvalitných výkonov dôležité.

„Na nás ľuďoch je krásne to, že keď naozaj chceme – dokážeme. Ak sa na to pozrieme z pohľadu zamestnávateľa, stačí nám nájsť to, čo chcú naši ľudia najviac – a nebudú to vždy peniaze. Pretože napr. pár dní dovolenky navyše si od zamestnávateľa žiaden zamestnanec kúpiť nemôže. Ale zamestnávateľ mu ich môže poskytnúť. Ako HR manažér som napr. pôsobil vo výrobnej spoločnosti, v pivovare. Vážne sme sa zaoberali cieľom zvýšiť efektivitu fľaškovej výrobnej linky. Spolu s výrobným manažérom sme rozmýšľali, aké motívy by priviedli obsluhu linky k zvýšeniu produktivity. Keďže to bol odborník, ktorý s ľuďmi vo výrobe dlhé roky žil, dobre ich poznal. Viacerí z nich boli zberateľmi pivárskych suvenírov (poháre, podpivníky, etikety a pod.). Nechali sme vyrobiť veľmi kvalitnú limitovanú edíciu keramických krígľov s cínovým viečkom a peknou grafikou nami vyrábanej značky. Boli to unikátne kúsky a ich zberateľská cena niekoľkonásobne prevyšovala výrobnú cenu. Teda každý z tých krígľov bol silným motívom pre budúceho majiteľa. Bolo ich tak málo, že ich mohla dostať iba jedna zmena z výrobnej linky. Vystavili sme ich v sklenenej vitríne so zámkom priamo pri výrobnej linke, aby ich všetci mali na očiach a mohli ich obdivovať. Vyhlásili sme súťaž medzi zmenami, pričom tá zmena, ktorá ako prvá dosiahne cielenú efektivitu a udrží ju 7 dní po sebe, dostane vystavené krígle. Netrvalo nám ani mesiac a cielená produktivita bola prekonaná. A my sme s radosťou odovzdali víťaznej zmene jej odmenu,“ vysvetľuje HR špecialista Uhrinčať.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slávka HabrmanováSlávka Habrmanová
Vyštudovala ekonomickú teóriu a žurnalistiku. Osem rokov pracovala v denníku Hospodárske noviny – najskôr ako politická redaktorka, potom ako editorka domáceho spravodajstva. Od roku 2014 pôsobí v PR sfére. Do AMI Communications nastúpila v decembri 2014 na pozíciu Account Executive.
Čerpané z: www.amic.sk

Súvisiace články:
Stále menej slovenských firiem verí v zlepšenie platobnej morálky (28.12.2016)
Slovenské firmy sa musia zriecť svojich ziskov kvôli zlej platobnej disciplíne (12.12.2016)
Firmy meškajú s úhradou faktúr kvôli dočasným výpadkom v cash-flow (16.11.2016)
Slováci neplatia faktúry najmä preto, že nemajú prácu (20.10.2016)
Na Slovensku sa faktúry neplatia načas, dokazuje to medzinárodná štúdia (08.10.2016)
Slovenské firmy v priemere predlžujú lehoty splatnosti o dva dni (07.09.2016)
Slovákom sa nechce platiť faktúry (24.08.2016)
Spoločnosť EOS KSI Slovensko získala ako jedna z prvých licenciu od NBS (08.08.2016)
Nastala zmena, platobná morálka v Európe opäť klesá. Slovensko skončilo na chvoste (04.08.2016)
V platobnej morálke sú spomedzi krajín západnej Európy najhorší Briti (25.07.2016)
Žiaci sa učili niečo praktické do života (23.06.2016)
Havel, Holásek a Partners je na Slovensku najlepšou právnickou firmou pre oblasť nehnuteľností (03.06.2016)
Jeden dlžník si dokáže narobiť dlhy aj viac než pol milióna eur (24.05.2016)
Slováci rozhodli o symboloch kvality (17.05.2016)
Dlhujú vám peniaze? Súd je posledným riešením (12.05.2016)
Dlhy má 17-ročný tínedžer aj dôchodca s 94 rokmi (27.04.2016)
Aj vo vašej firme drieme súťaživý duch (14.04.2016)
Nemecká spoločnosť CompuGroup Medical AG, vlastník slovenského zastúpenia CompuGroup Medical SK, zmenila právnu formu na európsku spoločnosť CGM SE (08.04.2016)
Diery v cash flow môžu pochovať vaše podnikanie. Bráňte sa! (05.04.2016)
Goodman naďalej posilňuje svoju pozíciu v strednej a východnej Európe, v správe tu má už 944 000 metrov štvorcových (08.03.2016)
Európske firmy si neveria. Vyhliadky pre svoj rast vidia černejšie než rok predtým (03.03.2016)
Slovensko má prvenstvo pri využívaní inkasných služieb od externých poskytovateľov (10.02.2016)
Spoločnosť Goodman demonštruje silu e-commerce logistickým priestorom s rozlohou viac ako 1,5 milióna metrov štvorcových pre firmy v Európe (08.02.2016)
Peniaze sú častou príčinou sporu (26.01.2016)
Európske firmy reagujú na neistoty v oblasti medzinárodného obchodu po svojom (13.01.2016)
Firmy sú menej disciplinované pri platení faktúr než súkromní zákazníci (03.12.2015)
Byť dlžníkom sa nevypláca (19.11.2015)
Havel, Holásek a Partners je najúspešnejšou kanceláriou v rámci súťaže Právnická firma roka (19.11.2015)

Slávka Habrmanová, 19. 11. 2015 | Prečítané: 634 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (5 hl.)
 
Sýkorka belasá (10 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 23
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore