www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @875
Počítadlo


Spam poison

Stavajme mosty, nie múry

Vyhlásenie IHEU k prezidentským voľbám v USA

Donald Trump (mozaika)

Po kliknutí na mozaiku sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 400 × 3 000 bodov.
Mozaika Donalda Trumpa vytvorená z fotografií moslimských a mexických mužov a žien. Bližšie informácie v anglickom jazyku: Selena Barrientosová – Hunter professor creates Trump mosaic from Mexican and Muslim faces. Zdroj mozaiky: Professor Sam Travis Ewen.

Medzinárodná humanistická a etická únia (The International Humanist and Ethical Union – IHEU) je zo zásady za rovnosť – práv žien, sexuálnych menšín (LGBTI), proti rasizmu – a hlása skutočnú slobodu myslenia a prejavu.

Donald Trump, zvolený prezident USA, sústavne prejavoval svoju opozíciu proti kľúčovým právam v týchto oblastiach. Ako 9. 11. 2016 povedal Roy Speckhardt, výkonný riaditeľ Americkej humanistickej asociácie (American Humanist Association):

„Horšie ako iba mariť stimuláciu pokroku je skutočné ‚spiatočníctvo‘ nového prezidenta. Tento spiatočník povedal: ‚Som za-život (pro-life) a vymenujem sudcov, ktorí sú za-život.‘ V súvislosti so zákonmi o rúhaní povedal: ‚Žiaden líder, osobitne žiaden náboženský líder, nemá právo miešať sa do náboženstva či viery iného človeka.‘

A tento spiatočník (Donald Trump) dodal: ‚Ideme brániť kresťanstvo a môžem povedať, že nemám čo byť politicky korektný. Ideme ho brániť.‘

Som zhrozený skutočnosťou, že toľkí volili zvrat pokroku, ktorý dosiahla naša spoločnosť za Obamovej správy. Dosiahli sme rovnosť manželstiev pre Američanov, ktorí sú LGBTQ, aby sme zachovali právo voľby pre ženy. Mám silné dôvody veriť, že Amerika bola na dobrej ceste stať sa lepšou krajinou pre všetkých, vrátane humanistov, ateistov a agnostikov.

Neviem, čo sa stane za najbližšie štyri roky. Ale viem, že všetci, ktorí sme členmi v americkej IHEU, budeme rany vracať. Nebudeme sa nečinne prizerať, keď budú naše práva vážne ohrozované.“

Nech sú akékoľvek ich individuálne politické a všeobecné záujmy, humanistov sa už dotýka rastúci populizmus, diskriminácia neveriacich, uberanie sekulárnych slobôd a po takmer celom vete sa šíriaci pocit „krízy“. (Poznámka, pozri: Stanovisko humanizmu v čase krízy.)

Úrad prezidenta USA sa netýka len Američanov. Jeho pôsobenie je, úprimne povedané, medzinárodné. USA majú veľký kultúrny a politický vplyv na celom svete; majú prevládajúcu vojenskú silu. Ako najvplyvnejšia a a najsilnejšia krajina sveta rozsievajú precedensy a na svetové záležitosti vplývajú oveľa väčšmi, ako zodpovedá ich počtu obyvateľov. Existujú teda reálne príčiny pre znepokojenie, vyvolané opakovanými prejavmi zvoleného prezidenta, v ktorých hovorí o nechuti dodržať uzavreté dohody o vzájomnej obrane, zaviesť opatrenia ekonomického izolacionizmu, ako aj zvrátiť alebo novo vyjednať dohodu o klimatickej zmene.

Kým jednotliví humanisti môžu mať rozličné názory na zahraničnú, ekonomickú a environmentálnu politiku, Trumpom sľúbená cesta je zameraná zrejme proti internacionalizmu a v prospech nacionalistickej výnimočnosti; proti spolupráci v prospech vzájomného osohu medzi národmi a v prospech úzkeho osobného záujmu; a proti vedecky potvrdenému všeobecnému názoru na klimatickú zmenu.

Spolu s členskými organizáciami IHEU v USA – Americkí ateisti (American Atheists), Americká etická únia (American Ethical Union), Americká humanistická asociácia (American Humanist Association) a Centrum pre hľadanie (Center for Inquiry), ako aj s členmi IHEU po celom svete budeme pokračovať v šírení humanistických myšlienok, odporu voči bigotnosti a predsudkom. Na medzinárodnej scéne zdvojnásobíme svoje snahy o šírenie univerzálnych ľudských práv, sekularizmu a sekulárnych slobôd. Budeme trvať na tom, že v budúcnosti miesto stavania priehrad medzi nami a inými treba stavať mosty, ktoré nás spájajú s inými v práci za spravodlivosť, mier a hodnoty rovnosti a ľudskej dôstojnosti.

Archív:

IHEU: Build bridges, not walls

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

IHEUMedzinárodná humanistická a etická únia
International Humanist and Ethical Union (IHEU)
– celosvetová organizácia, ktorá združuje humanistov, ateistov, racionalistov, sekularistov, skeptikov, laikov, kultúrnych etikov, voľnomyšlienkarov a podobné organizácie na celom svete
Čerpané z: IHEU.org

Ako ste spokojný/á s výsledkom volieb v USA? 45. prezidentom USA je od 20. 1. 2017 Donald Trump.

Veľmi spokojný/á (Počet hlasov: 54)
(17.20 %)

Menej spokojný/á (Počet hlasov: 59)
(18.79 %)

Som milo prekvapený/á (Počet hlasov: 24)
(7.64 %)

Som nemilo prekvapený/á (Počet hlasov: 64)
(20.38 %)

Podľa mojich očakávaní (Počet hlasov: 50)
(15.92 %)

Som znechutený/á (Počet hlasov: 63)
(20.06 %)Celkom hlasovalo: 314

IHEU, 14. 11. 2016 | Prečítané: 1411 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (170 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1250
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore