www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @239
Počítadlo


Spam poison

Stanovisko JUDr. Jany Dubovcovej, verejnej ochrankyne práv, k referendovým otázkam Aliancie za rodinu

1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
3. Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. 3. 2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča)?
4. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania?

Aliancia za rodinu chce referendom cez štyri otázky definovať manželstvo ako zväzok muža a ženy, odoprieť párom rovnakého pohlavia adopcie detí aj registrované partnerstvá a zastaviť povinnú sexuálnu výchovu na školách. Prečítajte si moje stanovisko, ktoré som poskytla členom výboru Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorí sa na mňa so žiadosťou obrátili.

Je to situácia, ktorá je v ústave riešená. Ak si niektorá časť obyvateľov myslí, že je o niektorých zásadných veciach potrebné rozhodovať v referende, tak ústava na túto situáciu pamätá. Konkrétne ustanovenia ústavy riešia postupy aj pôsobnosť ústavných orgánov v takejto situácii.

Ak ide o obsah otázok, jedine ústavný súd môže povedať, či sú v súlade alebo v rozpore s ústavou. Považujem za dôležité poukázať na to, že už článok 1 našej ústavy uvádza, že Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na žiadnu ideológiu ani náboženstvo.

Z obsahu niektorých referendových otázok, ktoré sú uvedené vo vašej žiadosti, sa ukazuje väzba na konkrétne náboženstvo a táto väzba sa javí ako veľmi silná. Ak sa Slovenská republika neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, tak potom tieto otázky je možné z ústavnoprávneho hľadiska spochybniť. Hodnotiť otázky z hľadiska ústavnosti však môže iba ústavný súd a iba za podmienky, že o to požiada ústavou určený orgán, čiže prezident Slovenskej republiky.

Ak by sa tak nestalo a ústavný súd by o tom nerozhodoval, tak áno, niektoré formulácie otázok, tak ako sú uvedené vo vašej žiadosti o zaujatie stanoviska k pripravovanému tzv. referendu o ochrane rodiny, by mohli byť v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania a ich realizácia v praxi by mohla vytvoriť diskriminačné podmienky pre časť spoločnosti.

JUDr. Jana Dubovcová
verejná ochrankyňa práv

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Verejný ochranca práv
– je nezávislý ústavný orgán Slovenskej republiky, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom chráni základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom. Oficiálna stránka verejného ochrancu práv je spravovaná verejnou ochrankyňou práv Janou Dubovcovou v spolupráci s jej pracovným tímom.
Čerpané z: VOP

Ústavný súd rozhoduje o referende o ochrane rodiny, ktoré organizuje Aliancia za rodinu. Uskutoční sa podľa vás referendum?

Áno (Počet hlasov: 134)
(46.05 %)

Nie (Počet hlasov: 157)
(53.95 %)

Celkom hlasovalo: 291

VOP, 27. 08. 2014 | Prečítané: 1892 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (574 hl.)
 
Nie (426 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1000
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 CIA
30-03-20 * 23:31
 Vegánstvo
30-03-20 * 12:08
 Pravda šíri klamstvo
30-03-20 * 11:11
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore